عفونت مضاعف استرونژیلوئیدس استرکولاریس در بیمار مبتلا به سرطان خون تحت درمان با استروئیدها

پیام:
چکیده:
استرونژیلوئیدس استرکورالیس یکی از شایع ترین نماتودهای انگلی بیماریزای انسان است که قادر به تکمیل چرخه حیات و گسترش در میزبان خود است. اکثریت بیماران مبتلا به آرتروز، یک عفونت بدون علامت یا بیماری ملایم دارند.امروزه با ازدیاد روز افزون بیماری های خود ایمنی و در نتیجه کورتون تراپی و نیز افزایش بیماری هایی همانند سندرم نقص سیستم ایمنی (Human Immunodeficiency Virus، HIV) وسرطان نگرانی های زیادی از ابتلا به بیماری های ثانویه در مورد این بیماران بوجود آمده است. این دسته از افراد بیش از دیگران در معرض ابتلا به عفونت های میکروبی نظیر آلودگی های باکتریایی، انگلی، قارچی و غیره می باشند و در صورت ابتلا ممکن است جان بیمار را تهدید کنند. از بین عفونت های انگلی استرونژیلوئیدس استرکولاریس به علت ویژگی عفونت مضاعف (Hyperinfection) در چرخه زندگی انگل از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. گزارش پرونده ما مربوط به عفونت استرونژیلوئیدس مزمن همراه با لوسمی حاد لنفوبلاستی می باشد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
166 -170
لینک کوتاه:
magiran.com/p1839515 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!