استفاده از جلبک کلرلا Chlorella sp. در تغذیه آبزیان زینتی

چکیده:
صنعت آبزی پروری در سال های اخیر، رشد فزاینده ای داشته است و تکثیر و پرورش انواع مختلف ماهیان زینتی در شرایط آکواریومی رایج گردیده است. برای افزایش تولید و راندمان اقتصادی در پرورش آبزیان، تغذیه مناسب و استفاده از جیره های غذایی یا حداکثر کارایی برای کاهش هدر رفت جیره غذایی و هزینه ی تغذیه بسیار ضروری است. در این میان جلبک کلرلا می تواند به عنوان مکمل مناسبی در جیره غذایی آبزیان زینتی به کار رود. کلرلا به عنوان غذای جانوران و انسان ها و مکمل غذایی در صنعت داروسازی، آبزی پروری و آکواریومی به کار رود. از آن جایی که در حال حاضر تولید آبزیان زینتی از جمله کارهای زود بازده بوده و با توجه به اهمیت فرایند تهیه غذا در آبزی پروری لازم است از انواع غذاهایی که دارای تاثیر مثبت بر روی شاخص های تولید مثلی، رشد، متابولیسم، توان حیاتی، و مقاومت نسبت به انواع بیماری ها هستند، بهره برد؛ در این میان جلبک کلرلا به دلیل غنی بودن از پروتئین ها، ویتامین ها، آمینواسیدهای ضروری، مواد معدنی، اسیدچرب ضروری، پلی ساکارید ها و کاراتنوئیدها می تواند نقش ویژه ای در تکثیر، رشد، تقویت سیستم ایمنی و بقاء ماهی داشته باشد. این جلبک در حدود 30 درصد پروتئین، 15 درصد چربی، 30 درصد کربوهیدرات و 5 درصد مواد معدنی دارد و در شرایط مناسب تا 50 درصد وزن خشک این جلبک را پروتئین و 5/8 درصد آن را چربی ها تشکیل می دهند، علاوه بر این به دلیل این که مهم ترین جذابیت ماهیان زینتی رنگ آن ها می باشد و ماهی ها معمولا قادر به سنتز کاروتنوئید مورد نیاز برای ایجاد رنگ مناسب در خود نیستند، باید به همراه تغذیه به خوراک ماهی اضافه گردد، به همین دلیل جلبک کلرلا به عنوان منبع تولید رنگدانه نیز مفید بوده و به ص و رت گسترده ای در صنعت آبزی پروری به عنوان مکمل غذایی در مدیریت تغذیه و غذادهی استفاده می شود.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
43 -48
لینک کوتاه:
magiran.com/p1859745 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!