استدلال هونن و شینران بر آموزه شان راجع به رستگاری از طریق ایمان به «قدرت دیگر»

نویسنده:
پیام:
چکیده:

پژوهش پیش رو درباره آموزه رستگاری به وسیله «قدرت دیگر» در آیین بودای پاک بوم ژاپنی است. در تمامی مکاتب بودایی دیگر بر رستگاری انسان از طریق تلاش، قدرت و شایستگی های او تاکید می شود، در صورتی که در این آموزه غیرارتدوکسی، بنیان گذاران دو مکتب جودو شو و جودو شین شو، هونن و شینران با تمسک به دیدگاه سنتی از تاریخ در تفکر بودایی، چنین استدلال می کنند که تمامی انسان های عصر آنها، در منحط ترین مرحله از تاریخ زندگی می کنند که در آن درمه به وضعیت پایانی خود رسیده و تنها گزینه انسان برای رستگاری، تکیه زدن به قدرت لطف و رحمت آمیتا بودا است. نویسنده مقاله نیز می کوشد با نشان دادن این واقعیت که، انسانی که در این «روزهای» شریر «پایانی قانون» زندگی می کند، قادر به نجات کامل خویش با کمک تلاش هایش نیست، راهی برای نجات او با استفاده از آموزه های این فرقه در عصر حاضر بگشاید.

زبان:
فارسی
صفحات:
161 -178
لینک کوتاه:
magiran.com/p2020265 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!