ارزیابی منابع و پتانسیل سنجی انرژی برق آبی مقیاس کوچک در استان کردستان

پیام:
چکیده:

توسعه روزافزون صنعت و استانداردهای آن باعث آسایش بیشتر بشر امروزی شده است اما این توسعه در نتیجه افزایش استفاده از انرژی به خصوص انرژی الکتریکی حاصل شده است. یکی از عواقب این افزایش مصرف انرژی، گسترش آلودگی های زیست محیطی و از جمله انتشار حجم وسیعی از گازهای گلخانه ای است. این افزایش آلودگی ها موجب شده است که منابع انرژی پاکتر بیشتر مورد توجه محققان و دانشمندان این عرصه قرار گیرد. شاخص ترین و در عین حال قدیمی ترین منبع پاک و تجدیدپذیر انرژی، انرژی برقابی می باشد. بر این اساس در این تحقیق سعی شده است استان کردستان واقع در شمال غربی ایران از حیث وجود این منبع پاک مورد ارزیابی قرار گیرد و میزان انرژی قابل استحصال از این منبع محاسبه گردد. لازم به ذکر است با توجه به این موضوع که استحصال انرژی از طریق انرژی برقابی در مقیاس بزرگ نیازمند احداث سد در مسیر رودخانه می باشد و با توجه به عواقب زیست محیطی و اجتماعی عمده این گونه طرح ها، لذا در این تحقیق انرژی برقابی در مقیاس کوچک (رودخانه ای) در محدوده مورد مطالعه با توجه به پتانسیل خوب استان کردستان که آن را در زمره غنی ترین استان های کشور از لحاظ منابع آب رودخانه ای قرار می دهد، ارزیابی شده است.
در ارزیابی انرژی برق آبی در مقیاس کوچک، پس از شناسایی کامل رودخانه ها و حوزه های آبریز آن از حیث دبی و هد و استخراج نقشه های مربوطه، با استفاده از نرم افزار ArcGIS، و اعمال معیارهای مناسب زیست محیطی، جغرافیایی و فنی - اقتصادی، پتانسیل انرژی برق آبی رودخانه های استان برآورد گردید. نتیجه این تحقیق نشان می دهد که استان کردستان قابلیت تولید حدود 500 مگاوات برق تجدیدپذیر از این منابع را داراست.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
103 -118
لینک کوتاه:
magiran.com/p2028503 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!