بررسی تاثیر رسانه، فناوری اطلاعات و ارتباطات بر فرهنگ مصرف بهینه آب

پیام:
چکیده:

آب نقشی اساسی در حیات بشری دارد، تداوم حیات و توسعه همه جانبه، به در دسترس بودن آب مناسب و مطلوب بستگی دارد. کمبود آب باکیفیت یکی از مشکلات اصلی قرن بیست و یکم است که در حال حاضر تقریبا همه کشورهای جهان ازجمله کشورهای واقع در کمربند خشکی زمین مثل ایران را تحت تاثیر قرار داده است. صرفه جویی در مصرف آب، یکی از روش های مقابله با این چالش جهانی است و یکی از مهم ترین روش های صرفه جویی، جلب مشارکت مردم به عنوان مصرف کننده نهایی است. رسانه و فناوری اطلاعات ابزار مهمی در آگاهی و آموزش مردم در زمینه های مختلف می باشد. لذا در این مقاله به بررسی تاثیر رسانه، فناوری اطلاعات و ارتباطات بر مصرف بهینه آب توسط مصرف کننده های نهایی پرداخته شد .جامعه آماری تحقیق، شهرستان تربت حیدریه و روش نمونه گیری تصادفی ساده شامل 363 نفر به عنوان نمونه می باشد. نتایج نشان داد آگاهی در مصرف بهینه آب از طریق اینترنت، شبکه های اجتماعی و تلویزیون در نگرش فرد نسبت به حفظ محیط زیست (نگرانی محیط زیستی) تاثیر دارد. تلویزیون بیشترین تاثیر را در آگاهی از مصرف بهینه آب و نگرانی محیط زیستی برای سن های بزرگ تر از 40 سال و افراد با تحصیلات زیر دیپلم دارد، درحالی که اینترنت و شبکه های اجتماعی بیشترین تاثیر را بر روی افراد کمتر از 30 سال و افراد با تحصیلات بالاتر از دیپلم دارد. نتیجه کلی این تحقیق این است که رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی، نقش قابل ملاحظه ای در مصرف و حفظ منابع آبی دارند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
150 -165
لینک کوتاه:
magiran.com/p2051909 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!