بررسی تاثیر زنجبیل بر دیسمنوره اولیه در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قزوین

پیام:
چکیده:
مقدمه

دیسمنوره یک مشکل اساسی در سلامت عمومی و فردی زنان می باشد. با توجه به شیوع بالای دیسمنوره اخیرا روش های مختلفی نظیر استفاده از داروهای گیاهی در درمان آن به کار گرفته شده است.

هدف

هدف از این مطالعه بررسی تاثیر زنجبیل بر شدت دیسمنوره در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قزوین می باشد.

روش بررسی

در این کارآزمایی بالینی، 100 نفر دانشجوی دختر 25-18 ساله که دیسمنوره متوسط تا شدید داشتند، وارد مطالعه شدند. شرکت کنندگان به صورت تصادفی در یکی از دو گروه مداخله و کنترل قرار گرفتند. در گروه مداخله 2 عدد قرص زنجبیل 500 میلی گرمی و 2 عدد کپسول مفنامیک اسید 250 میلی گرمی در روز و در گروه کنترل 2 عدد قرص پلاسبو و 2 عدد کپسول مفنامیک اسید 250 میلی گرمی در روز از دو روز قبل از شروع قاعدگی تا 3 روز پس از آن تجویز شد. شدت درد در قبل از مداخله و 2 ماه بعد از شروع دارو با ابزار VAS ثبت شد.

نتایج

مطالعه ما نشان داد که شدت درد بعد از مداخله در ماه اول در گروه مداخله به صورت معناداری کمتر از گروه کنترل بود (72/3 در مقابل 44/5) (001/0 P<) و در ماه دوم نیز شدت درد در گروه مداخله به صورت معناداری کمتر از گروه کنترل بود (2/3 در مقابل 2/5) (001/0 P<) و همچنین عوارضی نیز در افراد گروه مداخله دیده نشد.

نتیجه گیری

 نتایج تحقیق نشان داد که داروی گیاهی زنجبیل تاثیر زیادی بر کاهش شدت دیسمنوره دارد و پیشنهاد می شود جهت دستیابی به دوز مناسب دارو برای درمان کامل دیسمنوره و سایر علائم همراه قاعدگی مطالعات دیگری طراحی و اجرا شود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
98 -106
لینک کوتاه:
magiran.com/p2053655 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.