مروری بر نقش نانومواد در بهبود خواص مقاومت به خوردگی پوشش‏های غنی از روی

پیام:
چکیده:

پوشش‏های غنی از روی، یکی از پرمصرف‏ترین پوشش‏های مقاوم به‏خوردگی در صنایع مختلف به‏شمار می‏روند. در این پوشش‏ها اغلب از درصدهای بالای پودر روی (بالای 90% وزنی در فیلم خشک) به‏منظور حفاظت کاتدی موثر استفاده می‏شود که خود منجر به بروز مشکلات زیادی در این پوشش‏ها از جمله کاهش چسبندگی پوشش به بستر فلز، کاهش خواص فیزیکی و مکانیکی و افزایش گرانروی رنگ می شود. به‎منظور کاهش مشکلات یادشده، محققان سعی کرده‏اند تا با جایگزینی مقادیر کمی از پودر روی با نانومواد (2/0 تا  5 درصد وزنی)، هم‏زمان با کاهش درصد پودر روی در این پوشش‏ها، دوره‏ حفاظت کاتدی و همچنین خاصیت حفاظت سدی- فیزیکی را در این پوشش‏ها افزایش دهند. در این مقاله، نانومواد مورد استفاده در پوشش‏های غنی از روی، به 5 دسته کلی طبقه‏بندی شدند و نقش و سازوکار عملکرد هر دسته مورد بررسی قرار گرفت. نانومواد رسانای فلزی (شامل نانوذرات آلومینیم، منیزیم و روی) با افزایش پیوندهای الکتریکی و بهبود محصولات خوردگی عمل می‏کنند. نانومواد رسانای پایه کربنی (شامل نانوذرات کربن سیاه و نانولوله‏های کربنی) موجب افزایش هر دو ویژگی حفاظت کاتدی و حفاظت سدی-فیزیکی در پوشش می‏شوند. پلیمرهای رسانا از جمله پلی‏آنیلین اغلب به‏صورت ترکیب با سایر نانومواد موجب کاهش تخلخل و افزایش رسانایی پوشش می‏شوند. نانومواد نارسانا (شامل نانو رس و نانوهیدروکسیدهای لایه‏ای مضاعف) که تاثیر آنها به‏دلیل افزایش خاصیت سدکنندگی پوشش است و در نهایت، گرافن و مشتقات آن به‏دلیل خواص منحصر به‏فرد خود علاوه بر افزایش رسانایی و خاصیت سدکنندگی، موجب افزایش قابل توجه چسبندگی و مقاومت به جدایش کاتدی می‏شوند.

نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
27 -44
لینک کوتاه:
magiran.com/p2057079 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.