شناسایی و اولویت بندی عوامل انسانی موثر در تصادفات جاده ای با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی AHP

پیام:
چکیده:

حمل‌و‌نقل جزء لاینفک زندگی بشری محسوب می‌شود و هر جا انسانی و جامعه‌ای وجود دارد بی‌شک حمل‌و‌نقل نیز وجود خواهد داشت. با گسترش روز‌افزون جاده‌ها و سیستم‌های حمل‌و‌نقل و درگیر شدن تمامی انسان‌ها در این سیستم، مباحث ایمنی این مساله اهمیت بیشتری می‌یابد. آمارهای ارایه شده، اهمیت مساله تصادفات و تاثیر آن بر کشور را بیش از پیش نشان می‌دهند. در اکثر تحقیقات بر روی تصادفات و امنیت جاده‌ها نتیجه‌گیری می‌شود که عامل اصلی تصادفات، انسان و عوامل انسانی هستند. برای اثبات این موضوع تحقیقات بسیار گسترده‌ای بر روی تصادفات به صورت تجزیه و تحلیل دقیق، صورت گرفته است. در این پژوهش عوامل انسانی تاثیرگذار در تصادفات شناسایی شده است. با روش رجحان آشکارشده، پرسش‌نامه‌ای جهت مقایسه زوجی عوامل انسانی موثر در تصادفات طراحی و توزیع گردید. در انتها تحلیل بر روی پرسش‌نامه‌ها به کمک روش تحلیل سلسله مراتبی1 AHP و نرم‌افزار Expert Choice انجام شد و این عوامل بر اساس میزان اهمیت رتبه‌بندی شدند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
45
لینک کوتاه:
magiran.com/p2066214 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.