ارائه الگوریتم کنترل سطح مصرف مشترکین توزیع دارای کنتور هوشمند و محاسبه پاداش همکاری

پیام:
چکیده:

مدیریت سمت تقاضا یکی از طرح‌های مهم برای تامین برق مصرفی در زمان پیک است. در ایران توجه اصلی توانیر و شرکت‌های برق بر روی صنایع و مشارکت آنها در طرح ذخیره عملیاتی معطوف شده است تا با همکاری آنها مصرف برق را در پیک بار کاهش داده و از تحمیل هزینه‌های ناشی از احداث واحدهای جدید نیروگاهی  و افزایش ظرفیت شبکه جلوگیری به عمل آورد. این در حالی است که حدود یک سوم از مشترکین شبکه را مصرف‌کنندگان خانگی در سطح توزیع تشکیل می‌دهند که می‌توانند مشارکت قابل توجهی در طرح‌های مدیریت بار داشته باشند. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، شبکه‌های توزیع برق نیز به تجهیزات نوین اندازه‌گیری با قابلیت ارتباط از راه دور مجهز شده‌اند که ابزار کنترل و هوشمندسازی در این شبکه را فراهم می‌کنند. از قابلیت‌های کنتور هوشمند امکان کنترل و تغییر سطح آمپر مصرفی از راه دور است. با استفاده از این قابلیت در شرایط کمبود توان بجای خاموشی تعدادی از مشترکین، آمپر مصرفی مشترکین با ارسال یک سیگنال به کنتور هوشمند به سطحی کاهش داده می‌شود که ضمن رفع مشکل کمبود برق، همه مشترکین از سطح نسبی برق برخوردار باشند. در این مقاله با تقسیم‌بندی مشترکین به سه دسته مختلف داوطلب، عادی و حساس، الگوریتمی جدید جهت کنترل سطح مصرف مشترکین توزیع دارای کنتور هوشمند بر اساس اولویت پیشنهاد شده است. برای تعیین پاداش همکاری مشترکین توزیع، الگوریتمی براساس روش‌های پرداخت پاداش در طرح ذخیره عملیاتی صنایع پیشنهاد شده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1033 -1044
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071507 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!