ارائه اپراتور جدید جایگزین پخش قطره جوهر در روش یادگیری فعال

پیام:
چکیده:

روش یادگیری فعال یکی از روش‌های یادگیری فازی است که  الگو گرفته از پردازش در مغز انسان است. اپراتور پخش قطره جوهر، موتور اصلی پردازشی در این روش است که به دور از فرمول های پیچیده، به دنبال یافتن رابطه بین خروجی و هر یک از ورودی‌ها است. زیاد بودن حافظه مورد نیاز برای پیاده‌سازی صفحات پخش قطره جوهر و همچنین حجم محاسبات زیاد لازم برای استخراج ویژگی‌ها از جمله مشکلات پیش روی اپراتور پخش قطره جوهر است. در این مقاله یک روش جایگزین برای اپراتور پخش قطره جوهر ارائه شده است که سبب کاهش چشم‌گیر پیچیدگی محاسباتی می‌شود. الگوریتم ارائه شده با استفاده از دو بردار حافظه به توصیف صفحات پخش جوهر می‌پردازد که مشکل اتلاف زیاد حافظه را حل می‌کند. الگوریتم پیشنهادی، ویژگی‌های مسیر باریک و پراکندگی داده در صفحات پخش قطره جوهر را که مهم‌ترین مفاهیم برای استفاده در مرحله استنتاج الگوریتم یادگیری فعال هستند را با صرف کمترین هزینه و زمان محاسباتی می‌یابد. برای بررسی صحت عملکرد الگوریتم، شبیه‌سازی‌هایی بر روی مجموعه داده‌های استاندارد در حوزه مدل‌سازی و طبقه‌بندی ارائه شده است. زمان و دقت  الگوریتم پیشنهادی با روش یادگیری فعال، شبکه‌های عصبی چندلایه پرسپترون و سیستم استنتاج عصبی-فازی تطبیق‌پذیر مقایسه شده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1055 -1066
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071512 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!