تخصیص منابع با هدف برقراری عدالت در بهره وری انرژی کاربران در شبکه های مخابراتی با قابلیت برداشت انرژی بی سیم

پیام:
چکیده:

در این پژوهش سعی خواهد شد بهره‌وری انرژی توسط تخصیص منابع در سیستم‌های مخابراتی که انرژی بی‌سیم دریافت می‌کنند (WPCN) مورد بررسی قرار گیرد. در سناریو مورد مطالعه، چندین کاربر ابتدا از ایستگاه توان، انرژی دریافت می‌کنند و سپس به ایستگاه دریافت اطلاعات، ارسال اطلاعات انجام می‌دهند. هدف برقراری عدالت در بهره‌وری انرژی کاربرها است درحالی‌که حداقل گذردهی برای کاربرها تضمین شود و قیدهای برداشت انرژی برآورده گردد. منظور از برقراری عدالت این است که تخصیص منابع در شبکه به‌گونه‌ای انجام گیرد، تا بهره‌وری انرژی کاربری که کمترین مقدار را دارا است، حداکثر گردد. متغیرهای مسئله تعریف شده در این مقاله، زمان‌بندی دریافت انرژی و زمان‌بندی ارسال اطلاعات در هر کاربر و میزان توان اختصاص یافته به هر کاربر جهت ارسال اطلاعات است که در کارهای قبلی به‌صورت توام مورد توجه قرار نگرفته‌اند. مسئله مورد نظر ذاتا یک مسئله غیرمحدب و بدرفتار است که نوآوری‌های زیادی جهت ساده‌سازی مسئله بکار گرفته شده و اثبات‌های مختلف ریاضی برای دست‌یابی به جواب ارائه گردید. برای حل مسئله ساده‌سازی شده، یک الگوریتم تکراری ابتکاری با پیچیدگی به‌مراتب کمتر از الگوریتم‌های جستجوی فراگیر ارائه شده است. نتایج شبیه‌سازی‌ها نشان می‌دهد که روش پیشنهادی، نسبت به سایر روش‌های بهینه‌سازی WPCN، فاصله بهره‌وری انرژی کاربران را حداقل می‌نماید به‌گونه‌ای که بهره‌وری انرژی همه کاربران یکسان شده و درعین‌حال به بیشترین مقدار ممکن خواهند رسید.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
1415 -1426
لینک کوتاه:
magiran.com/p2071748 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!