از نسیان تا آلزایمر: مروری بر دیدگاه های طب سنتی ایرانی

پیام:
چکیده:
سابقه و هدف

بیماری آلزایمر، از دلایل اصلی دمانس بوده و از علایم آن کاهش حافظه و ایجاد فراموشی است. از دیدگاه طب سنتی ایرانی، نسیان با آلزایمر و اختلالات حافظه مشابهت نسبی دارد. بر آن شدیم تا علل نسیان و راهکارهای پیشگیری و درمان آن را از دیدگاه متفاوت و قابل تامل طب سنتی ایرانی، مرور کنیم.

مواد و روش‌ها:

جستجو با کلیدواژه نسیان و فراموشی در قسمت بیماری‌های راس از کتب مرجع طب سنتی ایرانی، مانند قانون ابن‏سینا، الحاوی رازی، طب اکبری حکیم ارزانی، اسباب و علل نفیس‏بن‏عوض کرمانی، اکسیر اعظم حکیم اعظم‏خان چشتی، ذخیره خوارزمشاهی سید اسماعیل جرجانی و در موتورهای Google Scholar, PubMed, Scopus, SID, و ScienceDirect با کلیدواژه‏های Nesian Alzheimer, Traditional Persian Medicine, انجام شد.

یافته‌ها:

بیشترین علت نسیان به‌خصوص در فساد ذکر، غلبه سردی و تری است. همچنین طب سنتی ایرانی، در هر دو جنبه پیشگیری و درمان نسیان، برای رعایت اصول حفظ سلامتی و تغذیه اهمیت زیادی قایل است.

نتیجه‌گیری:

با وجود انتساب شناسایی بیماری آلزایمر به قرن بیستم میلادی، دانشمندان برجسته ایرانی مانند ابن‏سینا، رازی و سید اسماعیل جرجانی قرن‌ها قبل به معرفی و ارایه راهکارهای درمانی برای این بیماری پرداخته‌اند. با مطالعه روی علایم و نشانه‌های آلزایمر، انواعی از نسیان‌ با این بیماری می‏تواند مطابقت نسبی داشته باشد. در طب سنتی ایرانی، روش‌ها و گیاهان دارویی با ارزشی هست که مطالعات جدید انجام‌ شده بر روی آن‌ها تاثیرات مفیدشان را بر پیشگیری از آلزایمر ثابت کرده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
137
لینک کوتاه:
magiran.com/p2111849 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.