بازگشت سوژه، نظریه هرج و مرج و منافع عمومی در مادام با و مالی اوه مالی اثر اریک اورسنا و کشف آمریکا اثر پیویدال

نویسنده:
پیام:
چکیده:

از خواندن مادام با و مالی، اوه مالی! اثر اورسنا و کشف آمریکا اثر پیویدال دو ویژگی اساسی، بازگشت سوژه و دنیای هرج و مرج، برمی آید. این رمان ها، رمان های فرانسوی پست مدرن هستند. با آنکه راوی، داستان را به صورت اول شخص تعریف می کند، نظریه فردگرایی و نیاسانی (آتاویسم) را انحراف می دهد و بیشتر در جهت منافع عمومی قلم می زند. بعلاوه، این رمان نویسان نظم واحد دانش های نوین را به نفع هرج و مرج جهانی، نظریه غیرقابل پیش بینی بودن و نوعی اختلال طبیعی که تنها دلیل جهان است، متلاشی می کنند. هیچ چیز قابل پیش بینی و قطعی نیست. چگونه اریک اورسنا و رافایل پیویدال نظام فکری مدرن را به نفع درهم تنیدگی فرهنگ ها بازنویسی می کنند؟ با تکیه بر اندیشه پسااستعماری، این سوال را حول دو محور پاسخ خواهیم داد: بازگشت سوژه و غیرقابل پیش بینی بودن ارزش های جهانی.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فرانسوی
صفحات:
35 -50
لینک کوتاه:
magiran.com/p2169620 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.