ثبت سوژه در دوره متاخر از خلال متون پاسکال کینار

نویسنده:
پیام:
چکیده:

اگر متون پاسکال کینار بلافاصله قابل تشخیص هستند، اول از همه به این دلیل است که آن ها لذت خوانشی بی سابقه به خواننده می بخشند، خوانش نوشتاری تامل برانگیز که در آن موضوع از طرق مختلف به تکه های کوچک کاهش می یابد. نویسنده با به مسیله سازی در زمینه داستان در قالب روایت های کوتاه یا حتی در قالب داستان های فلسفی، هیچ گاه به چالش کشیدن خواننده را متوقف نمی کند، و خوانش های ممکن را به او پیشنهاد می کند تا از آن نشانه ای بر متاخر بودن بسازد. با درخواست های خود برای مشارکت در ساخت معنایی که در پس زمینه مخفی شده، مطمینا نویسنده خود، در ساخت و ساز این متن که بر خلاف انتظار زنجیره زمانی/زبان را در جستجوی مبدا می شکند. ما در اینجا سعی داریم از خلال متون این نویسنده، چندین نشانه گفتمانی ادبیات متاخر را برشماریم، به ویژه نشانه های سوژه که بازگشتی قدرتمند دارد اما سوژه ای مجزا، مرکب و مختص به دوره متاخر. رویکرد نظری عمدتا به نتایج تحلیل گفتمان پیشرفته منگنو، شرودو، بلانکمن تکیه می کند.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فرانسوی
صفحات:
165 -175
لینک کوتاه:
magiran.com/p2169628 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.