گزارش مورد مننژیت کریپتوکوکال مقاوم به درمان ضد قارچ در یک بیمار پیوند کلیه

پیام:
نوع مقاله:
گزارش موردی (دارای رتبه معتبر)
چکیده:
مقدمه

مننژیت کریپتوکوکال، مننژیت قارچی مزمنی است که توسط Cryptococcus neoformans یا Cryptococcus gattii ایجاد می‌شود. سندرم نقص ایمنی اکتسابی و مصرف داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی، اصلی‌ترین عوامل زمینه‌ای بیماری محسوب می‌شوند. در این گزارش مورد، بیمار مبتلا به مننژیت کریپتوکوکال معرفی می‌گردد که پس از سه ماه مراقبت و پایش و درمان ناموفق، بیمارستان را ترک کرد.

گزارش مورد

بیمار خانم 20 ساله‌ای بود که سه سال قبل تحت عمل پیوند کلیه قرار گرفته بود و با سردرد منتشر، دوبینی، ترس از نور، ترس از صدا، کاهش وزن، استفراغ و علامت کرنیگ به بیمارستان الزهرای (س) اصفهان مراجعه نمود. با جداسازی مخمر از کشت مایع مغزی- نخاعی داروی فلوکونازول برای بیمار تجویز شد. پس از 18 روز، رژیم داروی ضد قارچ به آمفوتریسین B دزوکسی کولات تغییر یافت. به دلیل عدم بهبود علایم، بیمار با رضایت شخصی پس از سه ماه بیمارستان را ترک کرد. شناسایی مولکولی قارچ با روش Polymerase chain reaction-Restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) انجام شد. بدین منظور، قطعه‌ی ITS1-5.8S-ITS2 تکثیر و با آنزیم محدودالاثر HpaII برش داده شد و با استفاده از الگوی باندهای برش داده شده با اندازه‌های 127 و 428 جفت باز، Cryptococcus neoformans به عنوان عامل بیماری شناسایی شد.

نتیجه‌گیری

بیماران مصرف کننده‌ی داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی، در معرض خطر ابتلا به عفونت مهاجم قارچی هستند. با توجه به ظهور ایزوله‌های بالینی مقاوم به ترکیبات ضد قارچی، بررسی حساسیت‌های دارویی قارچ‌ها در آزمایشگاه‌های تخصصی به موازات درمان بالینی بیماران، توصیه می‌شود تا از میزان مرگ و میر و همچنین، تحمیل عوارض جانبی داروهای ضد قارچی به این بیماران جلوگیری شود.

زبان:
انگلیسی
صفحات:
604 تا 609
لینک کوتاه:
magiran.com/p2348336 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 990,000ريال می‌توانید 60 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 50 € euros via PayPal and download 60 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!