بهائیت در تونس

نویسنده:
چکیده:

بهاییان در کشور تونس از حدود سال 1921م. و با ورود اولین مبلغ بهایی از مصر، به نام محی‌الدین الکردی پدید آمدند. آنان ادعا می‌کنند که در صد سال گذشته در کشور تونس در راستای ترویج آیین بهایی و اصول آن فعالیت‌های قابل‌توجهی کرده‌اند. جمهوری تونس کشوری در شمال آفریقا است و حدود 8/11 میلیون جمعیت دارد که بیش از 99 درصد آنان مسلمان هستند. مسیحیان، یهودیان، بهاییان و کافران و غیرباورمندان به دین الهی، کمتر از 1 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. گزارش وزارت امور خارجه آمریکا در سال 2011 تعداد اعضای جامعه بهایی تونس را حدود 150 نفر تخمین زده است. این موضوع نشان می‌دهد که جامعه بهایی تونس توانایی جذب افراد به آیین خود را ندارد و پس از صد سال تلاش و کوشش تبلیغی تنها کمی بیش از صد نفر را توانسته‌اند به کیش خود درآورند. به‌علاوه، دولت تونس بهاییت را به‌عنوان فرقه‌ای بدعت‌آمیز و خارج از اسلام می‌شناسد. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد برخلاف تعلیم بهایی مبنی بر "الزام بهاییان به اطاعت از قوانین کشور متبوع"، درحال‌حاضر نهادها و موسسات اداری بهایی در کشور تونس تشکیل شده و مشغول فعالیت هستند.

زبان:
فارسی
در صفحه:
118
لینک کوتاه:
magiran.com/p2444637 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.