پترولوژی ماگماتیسم دو هنجاری (Bimodal) در دیاپیرهای سازند دزو در منطقه حرجند (شمال و شمال شرق کرمان)

چکیده:
سنگ های مجموعه شوشونیتی جنوب عشین دارای طیف وسیعی از SiO2 بوده و در درون آبساروکیت ها و شوشونیت ها، پلاژیوکلازهای بسیار درشت و کربنات های آذرین (کلسیت) بصورت ادخال های بزرگی دیده می شوند. بررسی های مختلف نشان می دهد که نوع پلاژیوکلازهای موجود در این دو سنگ لابرادوریت بوده و اطراف آنها را هاله ای پتاسیک فرا گرفته است (بافت آنتی راپاکیوی). علت ایجاد ادخال های کربنات، ناپایداری پلاژیوکلازهای کلسیک و بالا بودن فوگاسیته CO2 می باشد. کربنات های آذرین را به وسیله فراوانی عناصر کمیاب و نادر خاکی موجود در آنها می توان از کربنات های ثانویه تشخیص داد. تعیین سن یک نمونه از ادخال های بزرگ کربنات به وسیله روش اثر شکافت نشان می دهد که متعلق به 42±3 میلیون سال قبل (ائوسن میانی) است. بررسی ها نشان می دهد که شوشونیت های جنوب عشین، برخلاف شوشونیت های نوار ارومیه- دختر که متعلق به ائوسن بالایی هستند، دارای سن ائوسن میانی می باشند.
زبان:
فارسی
صفحه:
63
لینک کوتاه:
magiran.com/p433178 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!