دستیابی به متن کامل مقالات: بررسی وضعیت دانشگاه های علوم پزشکی در تهران

پیام:
چکیده:
مقدمه. با گسترش سریع فناوری اطلاع رسانی و در راس آن, شبکه سراسری جهانی (اینترنت)، اطلاع رسانی علوم پزشکی نیز با همین سرعت توسعه می یابد. هم اکنون اکثر مجلات، مقالات سال های اخیر خود را به صورت آن لاین (Online) در اختیار گذاشته اند. اگرچه با قرار گرفتن مدلاین (MEDLINE) بر روی شبکه جهانی و در دسترس بودن چکیده مقالات, تا حدودی نیازهای محققین برطرف می شود, اما مشکل اساسی, دسترسی به متن کامل مقالات بوده است. این مطالعه به منظور تعیین امکان دستیابی سریع و آسان و کم هزینه به متون کامل مقالات پزشکی طراحی گردید. روش ها. در یک مطالعه توصیفی, با مراجعه به سه دانشگاه علوم پزشکی در تهران, وضعیت سیاهه مجلات موجود آنها اخذ شد. همچنین با جستجوی سایت های عرضه کننده متن کامل رایگان مقالات, امکانات این سایت ها بررسی شد و از طرف دیگر, شرکت های عرضه کننده متن کامل مقالات (delivery Document) و نوع و روش خدمات و هزینه های آنها مشخص گردید. نتایج. دانشگاه علوم پزشکی ایران با حدود 3000 عنوان مجله چاپی از وضعیت مطلوبتری برخوردار بود. این مقدار برای دانشگاه های تهران و شهید بهشتی به ترتیب 1300 و 1000 بود. بحث. به نظر می رسد برای دستیابی به متن کامل مقالات, استفاده از بانک های اطلاعاتی و منابع داخلی موجود در کتابخانه های علوم پزشکی, با توجه به غنی بودن آنها و همچنین صرف هزینه ناچیز, در اولویت قرار دارد. در این صورت, ایجاد یک سیستم امانت بین کتابخانه ای در داخل کشور بسیار مفید و حتی ضروری خواهد بود.
زبان:
فارسی
صفحه:
52
لینک کوتاه:
magiran.com/p483810 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.