معمای ناپایداری توسعه در کلاردشت

(بخش نخست- عارضه یابی وضع موجود)
نویسنده:
پیام:
چکیده:

رشد ایستای سرمایه های انسانی و کاهش سرمایه های اجتماعی و طبیعی از پیامدهای توجه و تمرکز صرف سیاستگذاران کلان کشورمان به بعد اقتصادی توسعه است. همچنین همسان انگاری برخی مفاهیم مرتبط با توسعه (همچون: گردشگری طبیعی(Ecotourism)) با مفاهیم نامرتبط با توسعه(همچون: فعل اعیان نشینی(Second Home)) در کشور ما، سبب شده تا سیاستهای مبتنی بر سرمایه گذاری، با تاخیرهای زمانی منجر به تهی سازی سرمایه های کلیدی شود که تبعات اجتماعی را نیز به دنبال دارد.
منطقه کلاردشت در غرب استان مازندران نمونه بارز این مدعاست. این مقاله که در دو بخش به نگارش درآمده، یافته های مطالعه ای را ارایه می کند که ابتدا با رویکردی سیستمی، به عارضه یابی وضع موجود سیستم های مدیریتی و نظام های اجتماعی کلاردشت، در 22 سال گذشته می پردازد و سپس بر ارایه مدل های دقیق ریاضی برای اندازه گیری بهره وری طرح های توسعه ای آن منطقه، متمرکز می شود.

زبان:
فارسی
صفحه:
38
لینک کوتاه:
magiran.com/p554095 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.