بازنگری پوسته اقیانوسی جنوب خزر در دامنه های شمالی البرز

چکیده:
ارتفاعات جنوبی املش – لاهیجان از مناطق جنگلی- کوهستانی دامنه های شمالی البرز غربی است که تکتونیک و آتشفشان های مکرر تنوع بسیار عمده ای از نظر مورفولوژی و سنگ شناسی درآن منطقه بوجود آورده است. علاوه بر سری های پالئوزوییک و مزوزوییک، یکی از ساختارهای عمده ای که در منطقه بخوبی نمایان است، سکانس ناقصی از افیولیت می باشد که در منطقه ای به وسعت بیش از 4000 کیلومتر مربع در بخش هایی از جنوب لاهیجان و املش رخنمون دارد. زمان آغاز بازشدگی پوسته و شروع فعالیت آتشفشانی زیردریایی به دلیل فرسودگی سنگ ها و همچنین پوشش جنگلی به خوبی مشخص نیست و احتمال می رود پس از زمان آپسین– آلبین فوران های آتشفشانی زیردریایی انجام پذیرفته باشد. این در حالی است که مرز بالایی سنگ های آذرین در بعضی نقاط، بدون تغییر شکل با گذری تدریجی در زیر سنگ های رسوبی عمیق دریایی قرار گرفته که خود بر خاتمه فعالیت ماگمایی در کف اقیانوس در کرتاسه پسین دلالت دارد.
زبان:
فارسی
در صفحه:
1
لینک کوتاه:
magiran.com/p619093 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.