کنترل ارتعاشات سازه های فولادی مبتنی بر عدم یقین توسط تئوری پس خوراند کمی و نرم بی نهایتH

چکیده:
تئوری پس خوراند کمی QFT(Quantitative Feedback Theory)یک روش طراحی کنترل کننده مقاوم در حوزه فرکانسی است که قادر به غلبه بر عدم یقین های ساختاری (Structured Uncertainty) می باشد. در سال های اخیر کاربردهای این روش در طراحی چندین سیستم کنترلی نظیر کنترل پرواز، محرک های هیدرولیک و... بطور گسترده ای ارزیابی شده است اما این تئوری هنوز در حوزه کنترل سازه ها توسعه نیافته است. روشQFT یک تکنیک طراحی را با ارضاء مجموعه ای از شرایط عملکردی و پایداری مقاوم برای یک سیستم با عدم یقین مبتنی بر استفاده از نمودار نیکولز (Nichols Chart) مهیا می سازد. دراین مقاله ابتدا طراحی به روش QFT با استفاده از یک مثال نمونه به منظور آشنایی با مفاهیم و مشخصات آن برای یک سیستم تک ورودی- تک خروجی ارائه می شود و در ادامه کارآیی و قابلیت روش جدید کنترل سازه ای بر اساس نتایج شبیه سازی عددی در یک سازه چند درجه آزادی نمایش داده شده و با روش کنترل کلاسیکH∞ مقایسه می شود. نتایج نشان می دهد که کوچک بودن مرتبه کنترل کننده روش QFT از مزایای مهم این روش در حوزه مهندسی عمران می باشد.
زبان:
فارسی
صفحه:
73
لینک کوتاه:
magiran.com/p733504 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!