کاوشی در نظریه انتخاب عقلانی با تاکید بر آراء مایکل هکتر

چکیده:
جامعه شناسی معاصر، از بسیاری جهات بر دوش نظریه های کلاسیک خود استوار است و هنوز به قوت از آن ها بهره می برد. پیدایش پدیده های جدید و نیز شتاب فزاینده آن ها در جوامع امروزی، تبیین جامعه شناسان کلاسیک است. رشد کمی و کیفی علم و به ویژه علوم انسانی در صد سال اخیر چنان بوده که رشته های مختلف علمی را به تاثیر و تاثر متقابل از یافته های یکدیگر واداشته است. این ها همگی، عواملی است که کار جامعه شناسان امروزی را از کار گذشتگان آن ها متفاوت می سازد. در میان این نظریه ها، نظریه انتخاب عقلانی و در این جا به ویژه نظریه مایکل هکتر، با تلفیق جنبه های مختلف نظریه های اجتماعی به ترکیبی خلاق و پویا دست یافته است. هکتر با ترکیب سطوح خرد و کلان و نیز تحلیل وجوه مختلف سازمان اجتماعی، نقش مؤثری در پیشبرد نظریه جامعه شناختی به طور کلی و نظریه انتخاب عقلانی به طور خاص داشته است. اهمیت این جامعه شناس در جامعه شناسی معاصر، بررسی و شناخت اندیشه های وی را ضروری می سازد. در این مقاله، ابتدا به تاریخچه و بنیان های فکری نظریه انتخاب عقلانی می پردازیم، سپس به طور خاص بر آراء و نظریه های گوناگون مایکل هکتر متمرکز می شویم. در پایان نیز، اهم انتقادات وارده بر نظریه انتخاب عقلانی را مورد بررسی قرار می دهیم.
زبان:
فارسی
صفحه:
175
لینک کوتاه:
magiran.com/p739436 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.