استفاده از فیلترهای دورسنجی در پردازش تصاویر میدان پتانسیل

چکیده:
پردازش تصویر را می توان درحکم نگاشتی از فضای تصویر به فضای اطلاعات دانست که موجب آماده سازی تصویر برای آنالیزهای بعدی می شود. این کار با فیلترهای گوناگونی صورت می گیرد که عمده مزیت آنها نبود نیاز به انتقال داده ها از حوزه ای به حوزه دیگر است. این فیلترها کاربرد گسترده ای در مبحث دورسنجی دارند. از مهم ترین این فیلترها می توان به فیلترهای سایه روشن، حوزه دید و آشکارساز لبه اشاره کرد. عمده مزیت استفاده از این فیلترها نبود برجستگی نوفه های محیطی و مصنوعی در تصویر فیلتر شده است. در مورد داده های میدان پتانسیل معمولا از فیلترهای مشتق (مشتق افقی، مشتق قائم) برای پردازش تصاویر استفاده می شود و محاسبات مربوط به آن از راه انتقال داده ها به حوزه بسامد (فوریه) صورت می پذیرد. مشکل این فیلترها، نبود تعادل بین سیگنال و نوفه ها در تصویر فیلتر شده است. به عبارت دیگر هم زمان با برجسته شدن سیگنال ها نوفه های موجود در تصویر نیز برجسته می شوند. در این نوشته کارایی فیلترهای دورسنجی در پردازش تصاویر ژئوفیزیکی از نوع میدان پتانسیل شرح داده می شود. این فیلترها روی داده های مغناطیس مصنوعی مدل منشوری در دو حالت بدون نوفه و با نوفه به کار رفته است. در حالتی که داده ها به نوفه آلوده شده اند مهم ترین مشکل، نبود تعادل بین نوفه و سیگنال در تصویر فیلتر شده است. همچنین فیلترهای فوق روی داده های مغناطیس سنجی و گرانی سنجی هوایی جنوب غرب انگلستان به کار رفته اند.
زبان:
فارسی
صفحه:
34
لینک کوتاه:
magiran.com/p837884 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!