فهرست مطالب

موعود پژوهی - پیاپی 3 (بهار و تابستان 1399)

مجله موعود پژوهی
پیاپی 3 (بهار و تابستان 1399)

 • تاریخ انتشار: 1399/06/01
 • تعداد عناوین: 6
|
 • مرضیه سادات حسینی، مریم السادات موسوی* صفحات 9-27

  عقیده به ظهور منجی، یک عقیده مشترک جهانی و یکی از حساس‏ترین فرازهای عقیدتی ادیان و مذاهب و مکاتب و نیز از آرزوهای دیرین بشریت است.ادیان و مذاهب گوناگون از کسی که نجات دهنده بشریت است، سخن به میان آورده اند؛ اگر چه در برخی موارد با یکدیگر اختلاف نظر دارند، با این حال عموما ظهور او را نوید داده‏اند، تا حدی که حتی شعاع آن در بین مکاتب و اقوام مختلف بشری نیز دیده می‏شود.این پژوهش که با روش توصیفی تحلیلی تنظیم شده است، ظهور منجی‏، را به عنوان باور مشترک ادیان و مکاتب مورد بررسی قرار داده و به این نتیحه رسیده است که یهودیان با امید به ظهور ماشیح، روزگار می‏گذرانند. مسیحیان نیز بر این باورند که عاقبت، عیسی به زمین باز خواهد گشت و آسایش و بهره‏مندی را به ارمغان خواهد آورد. در اسلام نیز عقیده به ظهور)منجی بزرگ آسمانی(، به صورت گسترده‏ای عنوان گردیده است.

  کلیدواژگان: منجی، ادیان ابراهیمی، ادیان غیر ابراهیمی، مکاتب
 • زینب عباس نژاد، مدینه امانی* صفحات 29-47

  تشرف به محضر امام زمان عج و ملاقات با حجت الهی در زمان غیبت کبرا آرزوی مشتاقان آن حضرت است. اما با وجود روایاتی که مدعیان مشاهده در زمان غیبت کبری را دروغگو خوانده و مومنان را به تکذیب چنین مدعیانی امر کرده اند، امکان مشاهده آن حضرت در زمان غیبت کبرا دچار تردید شده و در این زمینه دیدگاه های مختلفی اظهار شده است. این مقاله به روش توصیفی-تحلیلی و با استفاده از منابع کتابخانه ای به این موضوع پرداخته و دیدگاه های مختلف در زمینه دیدار با امام زمان عج  را تبیین و بررسی کرده است. با بررسی دلایل دو دیدگاه امکان تشرف و دیدگاه مخالفان امکان تشرف در دوران غیبت کبرا، مشخص شد که امکان تشرف به محضر امام زمان در دوران غیبت کبرا وجود دارد، اما امکان دیدار در صورتی که دیدار کننده ادعای مشاهده آن حضرت را نماید، وجود ندارد.

  کلیدواژگان: تشرف، ملاقات با امام زمان عج، امام زمان عج، غیبت کبرا، امکان ملاقات
 • کبری رحیمی، مرضیه سادات سجادی* صفحات 49-65
 • زینب عزیزی، طاهره ماهروزاده* صفحات 67-74

  انتظار به معنی اشتیاق انسان برای دسترسی به وضعی برتر و بالاتر در گرفتاری عمومی بشریت است که سرآمد آن، گسترش عدالت را برای تمام بشریت به ارمغان می آورد. اعتقاد به انتظار در زندگی انسان وجود داشته و از اصیل ترین ابعاد روحی انسان سرچشمه می گیرد.انتظار و مهدویت به عنوان عقیده و آرمان بسیاری از مسلمانان قرن هاست که توسط بزرگان و عالمان، تبلیغ و هدایت شده است. رویکرد جدی این اندیشه زمینه سازی جهت تحقق جامعه عبودیت محور  به رهبری انسانی معصوم است که مدیریت آینده جهان و انسان را با توجه به احاطه نسبت به جهان و هستی در دست گیرد. اعتقاد به اندیشه مهدویت به معنای باور به تحقق حکومت عدل جهانی، غلبه اسلام بر همه ادیان، توسعه عبودیت، ریشه کن شدن بدعت ها و... است. اهمیت این موضوع سبب شده از جوانب مختلف مورد بررسی قرار گیرد.جامعه منتظر یکی از موضوعات قابل بررسی می باشد. روش این تحقیق کتابخانه ای است و دراین پژوهش با مراجعه به منابع نوشتاری به توصیف وتحلیل مجموعه سخنان رهبری ضمن تبیین مفهوم انتظار به کارکردهای آن در سه بعد فرهنگی، اخلاقی-تربیتی و سیاسی با رویکرد به نظرات مقام معظم رهبری و با استناد به آیات و روایات پرداخته است. معتقد بودن به یک منجی سرمایه ای بزرگ برای نسل بشراست زیرا این اعتقاد می تواند امیدی برای آینده در دل ها ایجاد کند، کسب فضایل اخلاقی، آمادگی دفاعی، استقامت اجتماعی و گسترش امر به معروف و نهی از منکر از کارکردهای مهم اعتقاد به انتظار در جامعه  می باشد.

  کلیدواژگان: انتظار، جامعه منتظر، کارکردهای انتظار، وظایف منتظران، سخنان رهبری
 • فاطمه الشرع، آمنه عباسعلی زاده* صفحات 75-91

  شناخت و معرفت نسبت به امام زمان علیه السلام ضروری ترین مباحث دوران غیبت آن حضرت محسوب می شود. این شناخت راه معرفت الهی و لازمه ایمان به خدا و نبوت است؛ همچنین با زوایای مختلف زندگی انسان ارتباط مستقیم دارد و باعث می شود توجه و امیدواری مردم به حضرتشان افزایش یابد. از سوی دیگر امام علی علیه السلام در نهج البلاغه بارها از امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف یاد نموده اند.سخنان ایشان در این کتاب شریف که از اعتبار سندی بالایی برخوردار است می تواند معیار و الگویی باشد تا بر اساس آن واقعیت های وجود امام زمان علیه السلام روشن گردد.امیر المومنین علیه السلام در نهج البلاغه علاوه بر معرفی امام زمان علیه السلام،  درمورد یاران خود و اوضاع قبل از ظهور اشاره ای کرده و این اشاره تا حد امکان قادر به آماده سازی مردم و جامعه برای ظهور منجی موعود خواهد بود؛ لیکن هدف اساسی از این بررسی توصیفی تحلیلی، روشن ساختن زمینه های شناخت حضرت مهدی علیه السلام است که نقش مهمی در رفع کاستی های اخلاقی و عملی در این زمینه را دارد.

  کلیدواژگان: منجی، مهدویت، نهج البلاغه، ظهور، یاران، پیروان
 • سمیه اخلاقی، منیره فردوسی نیا* صفحات 91-106

  مساله مهدویت، انتظار مصلح کل و موعود منتظر از ویژگی های مختص دین اسلام نیست، بلکه همه ادیان و مذاهب و کیش های آسمانی مانند زرتشت، یهودیت، مسیحیت آن را پذیرفته اند. پیروان آیین های آسمانی در سراسر تاریخ محنت بار خود هر گونه خواری و شکنجه را به این امید برخود هموار کردند که روزی منجی ظهور خواهد کرد و آنان را از جمیع بلاها نجات خواهد داد. اعتقاد به منجی یکی از اصول پذیرفته شده در دین مسیحیت می باشد که در کتاب مقدس آنان منعکس شده است. در مسیحیت برای منجی القاب و ویژگی های مختلفی بیان شده که همگی بر عیسی (ع) پسر مریم انطباق دارند. او نبی، صاحب معجزه، نجات دهنده و رجعت کننده خوانده شده که با ظهور مجدد خود جهان را از تاریکی ظلم و جهل نجات خواهد داد. منجی مسیحیت دارای ماهیت نجات بخشی فردی و هم جمعی است. برای وی دو کارکرد قابل تصور است یکی مبتنی بر شخص او و دیگری بر عمل تاریخی اش. همین امر منجر به تصور دو گونه نجات و منجی شده است: 1. نجات سیال، شخصی و میانجی گرایانه، 2. نجات جمعی، زمان مند و منجی گرایانه. در گونه اول، عیسی (ع) با فدیه کردن خود رابطه میان انسان و خدا را اصلاح می کند و نقش میانجی را دارد تا منجی و در گونه دوم وی با بازگشت مجدد خود و تشکیل حکومت جهانی، عدالت را برپا کرده و پیام انجیل را به همه مردم می رساند و نقش منجی را دارد تا میانجی. در پژوهش حاضر با روش توصیفی- تحلیلی و با مراجعه به کتب و مقاله های نوشتاری سعی شده اعتقاد به منجی در مسیحیت و کارکردهای مختلف عیسی (ع) و نقش و جایگاه وی، مورد تبیین و بررسی قرار گیرد.

  کلیدواژگان: منجی، مسیحیت، موعودباوری، مهدویت، حضرت عیسی(ع)، امام مهدی(عج)