فهرست مطالب

دستاوردهای نوین در برق،کامپیوتر و فناوری - پیاپی 3 (تابستان 1401)
 • پیاپی 3 (تابستان 1401)
 • تاریخ انتشار: 1401/06/31
 • تعداد عناوین: 11
|
 • مهرداد قادری * صفحات 1-7

  امروزه تکنولوژی روزبه روز درحال پیشرفت میباشد. که دنیای ارتباطات بخش عظیمی از تکنولوژی را در دل خود قرار می دهد. اینترنت، شبکه های اجتماعی، تماس تلفنی، جزوی از دنیای ارتباطات محسوب میشوند. که مهمترین واصلی ترین بخش از این موارد دستگاه موبایل میباشد. این پیشرفت نیز دارای جوانب امنیتی زیادیاست. که در این مقاله ما قصد داریم در خصوص کدIMEIموبایل را موردبررسی قراردهیم. وطرح ریجستری موبایل در ایران را از نظر جوانب امنیتی مورد بررسی کنیم که دارای چه مزایا ومعایبی میباشد. همچنین استفاده از یک چارچوب مدیریت هویت غیرمتمرکز را برای پیاده‌سازی سیستمی برای مقابله با جعل تلفن‌های هوشمند بررسی می‌کند که ویژگی‌های ایجاد هویت و انتقال مالکیت را همراه با قابلیت سریع و ایمن ارایه می‌کند. وازطرفی گزارش وسایل دزدیده شده و افراد نا امن کننده بستر ارتباطات در کوتاه ترین زمان مورد پیگیری قرار میگیرد.

  کلیدواژگان: ریجستری موبایل، امنیت ارتباطات، IMEI
 • بدر دریائی، فرزاد خواجه خلیلی * صفحات 8-18

  در این مقاله، به طراحی و شبیه سازی یک فیلتر دو بانده ی پوشیدنی منعطف به منظور عملکرد در باندهای فرکانسی ISM پرداخته شده است. لذا به دلیل انجام طراحی مبتنی بر اصول پوشیدنی، علاوه بر شناخت باندهای فرکانسی مذکور، چگونگی روند طراحی فیلترهای پوشیدنی نیز بررسی گردیده است. در همین راستا، نخست، مشخصه های مد نظر و مطلوب یک فیلتر بررسی می گردد. این مشخصه ها شامل پارامترهای ماتریس پراکندگی (S-Parameters) و تاخیر گروه می باشد. در ادامه و در تبیین اهداف، با تعیین مقادیر عددی برای این مشخصه ها، چارچوب مقاله تعیین می شود. از آنجا که موضوع این مقاله، طراحی فیلترهای پوشیدنی می باشد، بایستی زیرلایه ای که این قابلیت را دارد، به کار گرفته شود. در همین راستا، از یک زیرلایه ی منعطف با جنس نمد، ضخامت 1.4 mm، ثابت عایقی 1.45 و همچنین، tan (δ) = 0.001 استفاده شده است. با استفاده از این عایق، یک فیلتر پیشنهادی دو بانده با ابعاد 29.4×33.4 mm2 طراحی گردید. باندهای فرکانسی تحت پوشش آن شامل 2.4-2.5 GHz و 5.15-5.35 GHz می باشد. این باندها از مقادیر استاندارد تحت پوشش ISM هستند. شایان ذکر است که در تمامی فرکانس های کار، شروط S11 < -10 dB و S21 > + 0.5 dB برقرار می باشد.

  کلیدواژگان: فیلتر، پوشیدنی، نمد، تشدیدگر، پارامترهای پراکندگی، عایق
 • علیرضا محمودی فرد *، زهرا مظاهری کلهرودی صفحات 19-32

  لمینت ونیر، یک درمان محافظه کارانه برای دندان های قدامی غیر زیبایی است؛ توسعه مداوم سرامیک های دندانی، گزینه های زیادی را برای ایجاد روکش های چینی بسیار زیبا و کاربردی، به پزشکان ارایه می دهد؛ این تکامل مواد، سرامیک ها و سیستم های چسب، باعث بهبود زیبایی لبخند و عزت نفس بیمار می شود؛ پزشکان باید جدیدترین مواد سرامیکی را بشناسند تا بتوانند آن ها را به سبب کاربردها و تکنیک هایشان، برای استفاده، توصیه کنند و از موفقیت مورد بالینی، اطمینان داشته باشند؛ در این پژوهش، مهم‌ترین پارامترهای تعیین‌کننده موفقیت بلندمدت، کاربرد صحیح و محدودیت‌های بالینی روکش‌های چینی، مورد بررسی قرار گرفته است.

  کلیدواژگان: درمان زیبایی، سرامیک دندان، نرم افزار CAD، CAM، ونیرهای چینی
 • حسن بهرامی، سید ایمان سیدی * صفحات 33-48

  در این مقاله به مطالعه و بررسی شبکه میکروگرید شامل انرژی خورشیدی، باتری و ابر خازن با استفاده از کنترل کننده فازی می پردازیم. به دلیل تغییرات ولتاژ در باس DC نیاز است تا سلول خورشیدی و باتری را با استفاده از روش کنترلی و مبدل تنظیم کرد. همچنین به کمک باتری و ابرخازن در زمان هایی که نیاز به توان بیشتری در بار است از این تجهیزات کمک گرفته می شود. ابر خازن برای زمان های لحظه ای و باتری برای مدت زمان های طولانی تر برای تامین توان بارهای خروجی به کار می روند. سیستم کنترل فازی یک سیستم کنترلی است که بر اساس منطق فازی-ریاضی سیستم که مقادیر ورودی آنالوگ را تحلیل می‌کند از لحاظ متغیرهای منطقی که در آن قرار دارند و در چندین بخش سیستم برای بهبود عملکرد به کار می رود. شبیه سازی در نرم افزار متلب / سیمولینک انجام میگیرد و نتایج خروجی صحت و اعتبار سیستم به کار گرفته شده را مورد تایید قرار می دهد.

  کلیدواژگان: میکروگرید، تثبیت ولتاژ، کنترل فازی، سلول خورشیدی، ابرخازن، مدیریت انرژی
 • مهشید صالحی * صفحات 49-64

  پیشرفت های سریع در زمینه اینترنت و ارتباطات باعث افزایش زیادی در اندازه شبکه و داده های مربوط به ان شده است. در نتیجه، بسیاری از حملات جدید در حال ایجاد هستند و امنیت شبکه را برای شناسایی دقیق نفوذها با چالش هایی مواجه کرده اند. علاوه بر این، حضور هکر ها با هدف انجام حملات مختلف در داخل شبکه را نمی توان نادیده گرفت. سیستم های تشخیص نفوذ یک ابزار حفاظتی مهم برای تشخیص نفوذ در شبکه است. سیستم های تشخیص نفوذ طبقه بندی کننده ای است که رکورد های ورودی را دریافت و کلاس انواع حملات را پیش بینی می کند. در حملات شبکه الگوریتم‌های مختلف یادگیری عمیق وجود داشته است که برای اجرای سیستم های تشخیص نفوذ پیشنهاد شده است. در دهه‌های گذشته، محققان از یادگیری عمیق مختلفی با رویکردهایی برای طبقه‌بندی و تشخیص ترافیک غیرعادی از ترافیک نرمال در شبکه بدون قبلی دانش قبلی در مورد الگوی حملات استفاده کردند. در این مقاله مروری بر سیستم های تشخیص نفوذ از دیدگاه یادگیری عمیق است. یک بخش جداگانه را به ارایه مجموعه داده های استفاده شده در زمینه سیستم های تشخیص نفوذ به طور خاص، دو مجموعه داده اصلی، KDDCup99وNSL-KDD اختصاص می دهیم. همچنین معیار های ارزیابی و ابزار های پیاده سازی در سیستم های تشخیص نفوذ مورد بررسی قرار میگیرند.

  کلیدواژگان: سیستم های تشخیص نفوذ، یادگیری عمیق، امنیت شبکه
 • میثم رضایی پور * صفحات 65-80

  مراجع ولتاژ یک بلوک اساسی در بسیاری از کاربردهای فرکانس رادیویی و mixed-signal ، برای مثال مبدل های داده، PLLها و مبدل های توان می باشد. پراستفاده ترین پیاده سازی CMOS برای مراجع ولتاژ به علت پیش بینی پذیری و وابستگی کم به ولتاژ تغذیه و دمای کاری، مدار شکاف انرژی است. در این مقاله، مراجع ولتاژ شکاف انرژی را مورد بررسی قرار می دهیم. توپولوژی های مربوط که معمولا برای پیاده سازی مراجع ولتاژ شکاف انرژی به کار گرفته می شوند، بحث و بررسی شده اند و محدودیت های این ساختارها مورد بحث قرار گرفته اند. در این مقاله در مورد مراجع ولتاژ شکاف انرژی با اصلاح انحنای مرتبه اول و اصلاح انحنای مرتبه دوم در ولتاژ و توان پایین بحث و بررسی شده است. برای تایید کار ما مراجع ولتاژ شکاف انرژی با استفاده از تکنولوژی استاندارد TSMC 0.18 μm CMOS طراحی شده اند و نتایج شبیه سازی با کارهای پیشین مقایسه گردیده اند.

  کلیدواژگان: مراجع ولتاژ شکاف انرژی، اصلاح انحنای مرتبه او، اصلاح انحنای مرتبه دوم
 • محمد نورا *، مرتضی سپهوند صفحات 81-92

  یکی از مهم ترین مسایل حوزه فضایی کشورها، ردیابی ماهواره های مدار پایین زمین(LEO) با دقت بالا می باشد. باتوجه به اینکه فیلترهای مرسوم قادر به رهگیری سیستم ها با دینامیک غیرخطی نیستند و ردیابی آن ها باخطای فراوانی همراه است، استفاده از فیلترهای غیرخطی توصیه میگردد. برای حل مسایل فیلترینگ غیرخطی و دارای نویز، الگوریتم فیلتر کالمن از مناسب ترین روش ها می باشد. این فیلتر براساس اصل خطی سازی اندازه گیری ها و توسعه مدل با استفاده ازبسط سری تیلور بنا نهاده شده است .فیلتر کالمن می تواند در سامانه های تصادفی غیرخطی که اغتشاش در فرایند و نویز در اندازه گیری های حسگرها موجود است، متغیرهای حالت سامانه را به صورتی بهینه برآورد کند. در این مقاله معادلات حرکت ماهواره به صورت جداگانه به فیلترهای غیرخطی توسعه یافته (EKF) و فیلتر کالمن نمونه بردار(UKF) اعمال می شود که در نهایت با بررسی عملکرد این دو فیلتر مشاهده میگردد که فیلتر کالمن نمونه بردار عملکرد بهتری در مقایسه با فیلترکالمن توسعه یافته دارد. ماهواره مورد مطالعه در این مقاله، ماهواره هواشناسی NOAA19 می باشد.

  کلیدواژگان: ماهواره های مدار پایین، مداریابی ماهواره، فیلترکالمن توسعه یافته (EKF)، فیلتر کالمن نمونه بردار(UKF). NOAA19
 • فردین محمودی * صفحات 93-102

  این مقاله کاربرد چندپلکسی تقسیم طول موج (WDM) را بر روی فیبر نوری پلاستیکی (POF) مورد استفاده برای ارتباطات داده‌ها و شبکه‌های تجهیزات انتخاب شده در کشتی نیروی دریایی مورد بحث قرار می‌دهد. چهار طول موج مختلف برای اتصال تجهیزات در سرتاسر کشتی برای دسترسی کاربر استفاده می شود، یعنی؛ اتصالات LAN، خط تلفن، تصویر ویدیویی دوربین مدار بسته و شبکه مرکزی سرگرمی های تصویری/صوتی. برخی از توپولوژی های شبکه ممکن برای استفاده توضیح داده شده و توپولوژی مش بداهه به عنوان معماری ممکن برای استفاده در این مطالعه مورد مطالعه قرار می گیرد. تجهیزات از سه مرکز کنترل مختلف قابل کنترل و نظارت خواهند بود. پل، اتاق کنترل ماشین‌آلات (MCR) و مرکز اطلاعات رزمی (CIC) برای اتصال ایمنی و امنیتی با ویژگی افزونگی، عملکرد خوب و اتصال انعطاف‌پذیری. پارامترهایی مانند توان خروجی و تلفات توان در شبکه ها مشاهده شد. این سیستم نوید انتقال داده های پیشرفته با مزایای وزن کلی کمتر کشتی را می دهد و بنابراین سرعت را بهبود می بخشد و سوخت کمتری را برای طراحی کشتی جدید و آینده یا برنامه تمدید عمر کشتی آغاز می کند.

  کلیدواژگان: POF، WDM، توپولوژی شبکه، جزء نوری غیرفعال، شبکه کشتی نیروی دریایی
 • حسین حسینی *، محمد قلعه نوئی، محمدمهدی مختاری، محمدعلی جوادزاده صفحات 103-121

  اگر چه کمبود داده برای تحقیقات در حوزه پردازش زبان طبیعی یکی از چالشها مهم است لیکن این چالش در خصوص زبان فارسی حادتر جلوه می‌کند، برای همین یافتن مجموعه دادگان باکیفیت و جامع در زبان فارسی کار دشواری است. علاوه بر آن دارا بودن برخی مشکلات از قبیل قابلیت دسته‌بندی و عدم رعایت استاندارد ذخیره‌سازی از نمونه مشکلات مجموعه دادگان موجود می‌باشد که هر‌کدام از این موارد می‌تواند بر میزان یادگیری مدل، نتایج و میزان خطا در آزمایش‌ها تاثیر بگذارد. به همین منظور تمامی این دلایل سبب شد که به دنبال جمع‌آوری و تهیه مجموعه دادگانی باشیم که تمام این‌گونه مشکلات را پوشش و میزان خطا هنگام به‌کارگیری داده‌ها در مدل‌های مختلف را کاهش دهد. ما در این پژوهش خزشگری را در جهت جمعآوری دادگان متنی طراحی و استفاده نمودهایم که با خزش بر روی یکی از پایگاه های خبری توانسته است مجموعهای از دادگان را در پنج ستون عنوان، خلاصه، متن، برچسب و تاریخ انتشار خبر جمعآوری نماید. داده های متنی به کمک یکی از کتابخانه‌های مخصوص زبان فارسی در زبان برنامه‌نویسی پایتون، نرمال‌سازی شده و در دو فرمت csv و xml ذخیره‌سازی شده و در اختیار پژوهشگران همکار قرار گرفته است. برچسب‌ها در این مجموعه داده شامل 13 برچسب اصلی ورزشی، هنر و رسانه، فرهنگ، علم و پیشرفت، سیاسی، سیاست خارجی، زندگی، خانواده، جامعه، تعلیم و تربیت، بین‌الملل، اقتصادی و استان‌ها میباشد. از جمله کارهایی که بر روی این مجموعه داده قابل انجام است می‌توان به دسته‌بندی متن، استخراج متن، خلاصه‌سازی متن و تشخیص عنوان اشاره کرد. همچنین از ویژگی‌های بارز این مجموعه داده می‌توان به جامعیت، تعداد داده‌های مناسب، وجود ویژگی‌های مفید، دارا بودن ویژگی‌های منحصربه‌فرد و همچنین ذخیره‌سازی در قالب استاندارد اشاره کرد. این مجموعه داده محصول گروه پردازش زبان دانشگاه جامع امام حسین (ع) می‌باشد و از طریق لینک مذکور در پانویس صفحه بعد و با رعایت حق کپی‌رایت قابل دریافت و استفاده می‌باشد.

  کلیدواژگان: مجموعه داده، اخبار فارسی، پردازش زبان طبیعی، مجموعه داده اخبار فارسی، یادگیری ماشین، دسته بندی متن، استخراج متن، خلاصه سازی متن، تشخیص عنوان
 • محمدمهدی مسیح نیا، الهه مرادی * صفحات 122-133

  در سال‌های اخیر استفاده از پرنده‌های بدون سرنشین در ماموریت‌های نظامی و غیر نظامی به ‌دلیل توانایی شناور بودن، پرواز در ارتفاع کم و فضا‎های بسته افزایش یافته است. در دسته‌بندی پرنده‌های بدون سرنشین، دسته‌ای با عنوان کوادکوپتر وجود دارد که به علت ویژگی‌های خاص، بسیار مورد توجه محققان قرار گرفته است. کاربردهای اصلی این دسته بیشتر مرتبط با قابلیت نشست و برخاست عمودی، قابلیت مانوردهی و کنترل‌پذیری بالای آن‌ها است. دینامیک‌های مدل نشده، عدم قطعیت، اغتشاش و نیز ناشناخته بودن پارامترهای سیستم کوادکوپتر بعضی از مشکلاتی هستند که طراحی کنترل‌کننده را برای آن پیچیده می‌کند و در نتیجه جایگاه خاصی در حوزه‌های مهندسی به ویژه مهندسی هوافضا و کنترل پیدا کرده است. در این مقاله کنترل‌کننده‌های PID، LQRو پسخوراند خطی‌ساز به همراه PD بر سیستم کوادکوپتر اعمال گردید، به‌ نحوی که تضمین کننده پایداری سیستم حلقه بسته باشد. شبیه‌سازی‌ها در نرم‌افزار MATLAB نمایانگر آن است که کنترل‌کننده‌ی LQR نسبت به دو کنترل‌کننده‌ی دیگر برتری داشته است.

  کلیدواژگان: کوادکوپتر، هواپیمای بدون سرنشین، کنترل کننده پسخوراند خطی ساز، کنترل کننده LQR
 • محمدعلی جوادزاده * صفحات 134-144

  با رشد تکنولوژی، استفاده از شبکه‌های اجتماعی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی پلتفرم توییتر می‌باشد. تجزیه و تحلیل احساسات توییت‌های کاربران نقش مهمی در نمایش احساسات کاربران از شرایط موجود جامعه دارد. در سال‌های اخیر باتوجه به محاوره‌ای شدن متن‌های توییت‌های کاربران تحلیل احساسات را دچار مشکل و باعث کاهش دقت آن شده است؛ همچنین باعث سختی عملیات پردازش زبان طبیعی شده است. در این پژوهش، روشی برای تحلیل احساسات توییت‌های فارسی مبتنی بر ترکیب روابط معنایی و طبقه‌بندی ماشین بردار پشتیبان ارایه شده است. برای استخراج ویژگی‌ها از رابطه معنایی FastText استفاده می‌شود. باتوجه به اینکه تعداد ویژگی‌های زیادی استخراج شده است؛ باید آن‌ها را کاهش داد که این عمل با استفاده از شبکه عصبی حافظه طولانی کوتاه مدت (LSTM) صورت می‌پذیرد. در بخش آخر روش پیشنهادی برای طبقه بندی احساسات درون توییت‌ها از مدل ماشین بردار پشتیبان بهره گرفته شده است. معیارهای ارزیابی مورد استفاده در این پژوهش دقت، صحت، فراخوان و معیار F بوده است که نتایج ارزیابی به ترتیب مقادیر 83.9، 84.3، 83.9 و 84 به دست آمده است. نتایج آزمایش ها نشان دهنده کاربردی بودن روش پیشنهادی در تحلیل احساسات توییت‌های فارسی به شش کلاس عصبانیت، ناراحتی، شادی، انزجار، تعجب‌برانگیز و ترس است.

  کلیدواژگان: تحلیل احساسات چندکلاسه، پردازش زبان طبیعی، شبکه های عصبی LSTM، ماشین بردار پشتیبان
|
 • Mehrdad Ghaderi Pages 1-7

  Today, technology is advancing day by day. That the world of communications embraces a huge part of technology. The Internet, social networks, and telephone calls are part of the world of communication. The most important part of these cases is the mobile device. This development also has many security aspects. In this article, we are going to examine the mobile IMEI code. And let's examine the mobile registry plan in Iran in terms of security aspects, what are its advantages and disadvantages. It also examines the use of a decentralized identity management framework to implement a system to combat counterfeit smartphones, which provides features of identity creation and transfer of ownership along with fast and secure capabilities. On the other hand, reports of stolen equipment and insecure people in the communication platform will be followed up in the shortest time.

  Keywords: MobileRegistry, CommunicationSecurity, IMEI
 • Bader Daryayi, Farzad Khajeh-Khalili Pages 8-18

  In this paper, a wearable dual-band filter is designed and simulated to operate on ISM frequency bands. For this reason, in addition to recognizing the mentioned frequency bands, the design process of wearable filters has also been studied. In this regard, first, the desired characteristics of a filter are examined. These characteristics include scattering parameters (S-Parameters) and group delay. In the following and in explaining the objectives, by defining numerical values for these characteristics, the framework of the paper is determined. Since the subject of this article is the design of wearable filters, a substrate that has this capability should be used. In this regard, a flexible substrate with felt, thickness 1.4 mm, dielectric constant of 1.45, and tan (δ) = 0.001 has been used. Using this dielectric, a proposed dual-band filter with dimensions of 29.4×33.4 mm2 was designed. The frequency bands covered include 2.4-2.5 GHz and 5.15-5.35 GHz. These bands are standard values covered by ISM. At all operating frequencies, the conditions S11 < -10 dB and S21 > + 0.5 dB are met.

  Keywords: Filter, Wearable, Felt, Resonator, S-parameters, Dielectric
 • Alireza Mahmoodi Fard, Zahra Mazaheri Kalahroodi Pages 19-32

  Veneer laminate is a conservative treatment for unsightly anterior teeth; The continuous development of dental ceramics offers doctors many options for creating beautiful and practical porcelain veneers; This evolution of materials, ceramics and adhesive systems improves the beauty of the patient's smile and self-esteem; Physicians need to know the latest ceramic materials in order to be able to recommend them for use based on their applications and techniques, and to ensure clinical success; In this study, the most important parameters determining long-term success, proper use and clinical limitations of porcelain veneers have been investigated.

 • Hasan bahrami, Sayed Iman Sayedi Pages 33-48

  In this paper, we study the microgrid network including solar energy, battery and supercapacitor using fuzzy controller. Due to the voltage changes in the DC bus, it is necessary to adjust the solar cell and the battery using the control method and converter. Also, with the help of batteries and supercapacitors, this equipment is used when there is a need for more power in the load. Supercapacitors are used for instantaneous times and batteries for longer periods of time to power output loads. A fuzzy control system is a control system based on the fuzzy-mathematical logic of a system that analyzes analog input values in terms of the logical variables they contain and is used in several parts of the system to improve performance. The simulation is performed in MATLAB / Simulink software and the output results confirm the accuracy and validity of the system used.

  Keywords: Microgrid, Voltage stabilization, Fuzzy control, Solar cell, Supercapacitor, Energy management
 • Mahshid Salehi* Pages 49-64

  Rapid advances in the Internet and communications have greatly increased the size of the network and networks related data. As a result, many new attacks are emerging, challenging network security to accurately identify intrusions. In addition, the presence of hackers with the aim of carrying out various attacks within the network cannot be ignored. Intrusion detection systems are an important protection tool for the network. Intrusion detection systems are classifiers that receive input records and predict the class of types of attacks. In network attacks, there are various deep learning algorithms that have been proposed for intrusion detection systems. Over the past decades, researchers have used a variety of deep learning algorithms to classify and detect malicious traffic from normal traffic without prior knowledge of attack pattern. This article provides an overview of deep learning algorithms that use for intrusion detection systems. A separate section is dedicated to presenting the datasets used in intrusion detection systems in particular, the two main datasets, KDDCup99 and NSL-KDD. Evaluation criteria and implementation tools in intrusion detection systems are also examined.

  Keywords: deep learning, intrusion detection system, network security
 • Meysam Rezaeipour Pages 65-80

  A Voltage Reference is a pivotal block in several radio-frequency and mixedsignal applications, for instance, data converters, PLLs and power converters. The most used CMOS implementation for voltage references is the Bandgap circuit due to its high predictatibility, and low dependency of the supply voltage and temperature of operation. This thesis studies the Bandgap voltage references. The relevant topologies usually employed to implement Bandgap voltage references are investigated, and the limitations of these architectures are discussed.In this thesis First-order curvature correction Bandgap voltage references and Second-order correction curvature Bandgap voltage references in low voltage and low power are investigated. To support our work, Bandgap voltage references are designed using the standard TSMC 0.18 μm CMOS Technology and simulation results are compared with previous works.

 • Mohammad Noora, Morteza Sepahvand Pages 81-92

  One of the most important issues in the space field of countries is the tracking of low earth orbit (LEO) satellites with high accuracy. Due to the fact that conventional filters are not able to track systems with nonlinear dynamics and their tracking is associated with many errors, the use of nonlinear filters is recommended. To solve nonlinear and noisy filtering problems, the Kalman filter algorithm is one of the most suitable methods. This filter is based on the principle of linearization of measurements and model development using Taylor series expansion. The Kalman filter can change the state variables of the system in non-linear stochastic systems where there is disturbance in the process and noise in sensor measurements. Estimate the optimal form. In this article, the satellite motion equations are applied separately to the developed nonlinear filters (EKF) and the sampler Kalman filter (UKF), and finally, by examining the performance of these two filters, it is observed that the sampler Kalman filter performs better compared to the Kalman filter. has developed The satellite studied in this article is NOAA19 meteorological satellite.

 • Fardin mahmoudi Pages 93-102

  This paper discusses the Wavelength Division Multiplexing (WDM) application over the Plastic Optical Fiber (POF) used for data and networks communications of selected equipments onboard a navy ship. Four different wavelengths are used to connect equipments throughout the ship for access by the user, namely; LAN connections, telephone line, CCTV video image and central video/audio entertainments network. Some network topologies possible to be used are explained and improvised mesh topology is studied as possible architecture to be used for this study. The equipments will be able to be controlled and monitored from three different control centers; the Bridge, the Machinery Control Room (MCR) and the Combat Information Centre (CIC) for safety and security connection with redundancy feature, good performance and resilience connectivity. Some parameter such as output power and power losses in the networks were observed. The system promises an enhanced data transfer with the benefits of less overall ship’s weight and therefore will improve the speed and consume less fuel for new and future ship design or ship embarking life extension program.

  Keywords: POF, WDM, network topology, passive optical component, navy shipboardnetwork
 • Hossein Hosseini, Mohammad Ghalenoei, MohammadMahdi Mokhtari, MohammadAliJavadzade Pages 103-121

  Although the lack of data is one of the important challenges for research in the field of natural language processing, but this challenge is more acute in the Persian language, so finding a high-quality and comprehensive dataset in the Persian language is a difficult task. In addition to that, having some problems such as the ability to categorize and not complying with the storage standard are among the problems of the existing datasets, each of which can affect the learning rate of the model, the results, and the error rate in the experiments. For this reason, all these reasons made us seek to collect and prepare a dataset that covers all such problems and reduces the amount of error when using data in different models. In this research, we have designed and used a crawler to collect textual data. By crawling on one of the news bases, it has been able to collect data sets in five columns: title, summary, text, tag, and publication date. The textual data has been normalized with the help of one of the Persian language libraries in the Python programming language and stored in csv and xml formats and made available to fellow researchers. The tags in this dataset include 13 main tags of sports, art and media, culture, science and progress, political, foreign policy, life, family, society, education and training, international, economic and provinces. Among the tasks that can be done on this data set are text classification, text extraction, text summarization and title recognition. Also, one of the prominent features of this data set is its comprehensiveness, the amount of suitable data, the existence of useful features, having unique features, as well as storage in a standard format. This dataset is a product of the Language Processing Department of Imam Hossein Comprehensive University and can be downloaded and used through the link mentioned in the footnote of the next page and with respect to copyright.

  Keywords: dataset, Persian news, natural language processing, Persian news dataset, machinelearning, text classification, text extraction, text summarization, title recognition
 • MohammadMahdi Masihnia, Elahe Moradi Pages 122-133

  In recent years, the use of unmanned aerial vehicles (UAVs) in military and civilian missions has increased due to the ability to float, fly at low height and in closed spaces. In the category of UAVs, there is a category called quadrotor, which has received much attention researchers due to its special features. The main applications of this category are related to their vertical landing and take-off, maneuverability and high controllability. Unmodeled dynamics, uncertainty, disturbance, and the unknown parameters of the quadrotor system are some of the problems that complicate the design of the controller for it, and as a result, it has found a special place in engineering fields, especially aerospace and control engineering. In this paper, PID, LQR and linearization feedback controller with PD were applied to the quadrotor system, so as to guarantee the stability of the closed-loop system. The simulations in MATLAB software show that the LQR controller is superior to the other two controllers.

 • Hossein Rayatparvar, MohammadAli Javadzade Pages 134-144

  With the development of technology, the use of social networks has become more popular. One of the most popular social networks is the Twitter platform. Sentiment analysis of users' tweets plays an important role in showing users' feelings about the existing conditions of society. In recent years, due to the fact that the text of users' tweets have become more conversational, sentiment analysis has become problematic and reduced its accuracy; It also makes natural language processing difficult. In this research, a method for sentiment analysis of Persian tweets based on the combination of semantic relations and support vector machine classification has been presented. FastText semantic relation is used to extract features. Considering that a large number of features have been extracted; They should be reduced, which is done by using long-short-term memory (LSTM) neural network. In the last part of the proposed method for the classification of sentiments in tweets, the support vector machine model is used. The evaluation criteria used in this research were precision, accuracy, recall and F criterion, and the evaluation results were 83.9, 84.3, 83.9 and 84, respectively. The results of the experiments show the applicability of the proposed method in analyzing the emotions of Persian tweets into six classes of anger, sad, joy, disgust, surprise and fear.

  Keywords: multi-class sentiment analysis, natural language processing, LSTM neuralnetworks, support vector machine