آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

ضریب بازیافت 5 درصدی در بزرگ ترین میدان مشترک نفتی ایران

شانا : مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران یادآور شد: بر اساس MDPهای ارائه شده به شرکت ملی نفت ایران که مبنای توسعه میدان های آزادگان جنوبی و شمالی قرار گرفت، ضریب بازیافت اولیه آزادگان جنوبی در لایه سروک 1/ 5 درصد و ضریب بازیافت اولیه آزادگان شمالی در این لایه 5/ 4درصد بوده و این در حالی است که حدود 90 درصد نفت آزادگان در لایه سروک قرار دارد.

کریم زبیدی در باب میدان هایی که به واسطه ضریب بازیافت های ناچیز، برداشت از آنها (با وجود ظرفیت های قابل توجه) اندک است به میدان آزادگان اشاره می کند و می گوید: این ضریب بازیافت اولیه اندک در میدان آزادگان (شمالی و جنوبی) که بیش از 45 میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا دارد، کمتر از نصف ضرایب بازیافت اولیه رایج در سایر میدان های مشابه شرکت ملی نفت ایران است. به گفته وی، ضریب بازیافت اولیه و ثانویه لایه سروک در محدوده اهواز، به ترتیب 10 درصد و 5/ 2 درصد است که این رقم برای میدان های بنگستانی حوزه آغاجاری و گچساران به حدود 2 برابر این اعداد و ارقام افزایش می یابد. زبیدی این را هم اضافه می کند که به دلیل نیاز به سرمایه گذاری های کلان، در سال های گذشته امکان ادامه توسعه میدان آزادگان به طور کامل میسر نشده و توسعه محدود این میدان در دست اقدام است.

نقش یک درصد افزایش ضریب بازیافت در درآمدهای ارزی کشور

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به متوسط ضریب بازیافت نفت خام که 24 درصد است می گوید: با افزایش یک درصدی این ضریب، ذخایر نفت خام قابل استحصال کشور بیش از 7 میلیارد بشکه افزایش می یابد، یعنی معادل تولید 5سال نفت خام به میزان روزانه 4 میلیون بشکه و حدود 350 میلیارد دلار درآمدزایی. زبیدی متوسط ضریب بازیافت هیدروکربور مایع را نیز حدود 28 درصد عنوان می کند و ادامه می دهد: به این ترتیب با افزودن یک درصد به این ضریب، حدود 8 میلیارد و 780 میلیون بشکه به ذخایر قابل برداشت هیدروکربور مایع کشور افزوده می شود که به مثابه ایجاد 450 میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور است و با فرض هزینه کرد 50درصد از این درآمد برای سرمایه گذاری، می توان از افزایش یک درصدی ضریب بازیافت هیدروکربور مایع بالغ بر 225 میلیارد دلار درآمد عاید کشور کرد. این مقام مسوول با اشاره به متوسط ضریب بازیافت جهانی نفت که حدود 35 درصد است، می گوید: ضریب بازیافت ما حدود 7 تا 10 درصد با این رقم فاصله دارد و اگر بتوانیم با روش های مختلف (EOR,IOR) به متوسط جهانی برسیم، بدون شک ثروت زیادی عاید کشور می شود. به گفته وی، افزایش نرخ ضریب بازیافت، افزون بر الزام به استفاده از فناوری، به مکانیزم های حاکم بر مخزن و خواص سنگ و سیال مخزن نیز ارتباط دارد، این در حالی است که برخی مخازن نفت و گاز ایران پیچیدگی های خاصی دارند و به فناوری های ویژه ای نیازمندند. 

اوپک دست به کار می شود؟

ایسنا : اوپک در نظر دارد در نشست کمیته نظارتی این گروه که ماه میلادی آینده برگزار می شود، به کاهش قیمت نفت واکنش نشان دهد. قیمت های نفت از آوریل 20 درصد کاهش پیدا کرده و نفت برنت در واکنش به آمار اقتصادی ضعیف و نگرانی ها نسبت به تیرگی بیشتر روابط تجاری میان آمریکا و چین، پایین 59 دلار در هر بشکه معامله می شود.

کشورهای تولیدکننده نفت منطقه خلیج فارس که نیمی از تولید اوپک را تشکیل می دهند، به قیمت بالای 70 دلار برای متعادل کردن بودجه خود نیاز دارند. با این حال مقامات اوپک به «اس اند پی گلوبال پلاتس» گفته اند این گروه و متحدانش در نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران که 12 سپتامبر در ابوظبی برگزار می شود، به ارزیابی سلامت بازار خواهند پرداخت. در این نشست عربستان سعودی و روسیه و شمار دیگری از تولیدکنندگان حضور دارند و کاهش تولید ضروری برای متعادل کردن بازار را بررسی می کنند. سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی در بیانیه ای اعلام کرد کشورش به حمایت از اقداماتی که به متعادل کردن بازار نفت کمک می کند، ادامه خواهد داد. وی در ادامه افزود: عوامل عرضه و تقاضای نفت مطلوب هستند. ذخایر جهانی نفت رو به کاهش بوده و تقاضا همچنان در سطح خوبی است. امارات متحده عربی تولیدش را مطابق با سهمیه توافق شده کاهش می دهد و پایبندی خود را برای تضمین ثبات بازار حفظ می کند. طبق نظرسنجی پلاتس، عربستان سعودی تولید نفت خود را در ژوئیه به 70/ 9 میلیون بشکه در روز کاهش داد که حدود 600 هزار بشکه در روز پایین سهمیه تولید این کشور بوده است. این کشور پایبندی بیش از حدی به توافق کاهش تولید 2/ 1 میلیون بشکه در روز میان تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک داشته است. این نظرسنجی نشان داد تولید اوپک در ژوئیه به پایین ترین میزان در 5سال اخیر سقوط کرده است.

بلومبرگ پنج شنبه گذشته به نقل از مقامات آگاه خبر داد عربستان سعودی قصد دارد برای تثبیت بازار، صادرات نفت خود را در ماه میلادی آینده به پایین 7 میلیون بشکه در روز برساند. مقامات سعودی حاضر نشدند درباره این گزارش به پلاتش اظهارنظر کنند اما پیش از این اظهار کردند که عربستان سعودی صادراتش را در واکنش به افت قیمت ها، پایین 7 میلیون بشکه در روز نگه می دارد. گلدمن ساکس در یادداشت تحقیقاتی در این باره نوشت: چنین کاهش های تصاعدی مطابق با الگوی تاریخی کاهش تولید سعودی ها در دوره های تقاضای ضعیف است. در این بین کمیته فنی مشترک اوپک که مسوول ارزیابی شرایط بازار نفت است، در 19 آگوست نشست خواهد داشت. با این حال تحلیلگران می گویند اوپک به جز مداخله کلامی، گزینه های محدودی در بازار نفت دارد. قیمت های نفت به دلیل نگرانی ها پیرامون چشم انداز رشد تقاضا در بحبوحه تشدید تنش های تجاری میان آمریکا و چین، قوی شدن دلار و افت ارزش یوآن کاهش شدیدی پیدا کرده است.

وخامت وضعیت اقتصاد جهانی باعث شده نرخ های بهره در کشورهایی مانند هند و تایلند با پیروی از اقدام مشابه بانک مرکزی آمریکا، کاهش پیدا کند و بازار نفت به ریسک های پیرامون رکود احتمالی واکنش نشان دهد. با این حال برخی از تحلیلگران گفته اند با توجه به محدودیت عرضه اوپک، پرسش ها درباره رشد تولید آمریکا در کوتاه مدت و واکنش بانک های مرکزی به خطر رکود، کاهش قیمت ممکن است بیش از حد بوده باشد. نشست رسمی آینده اوپک پنجم دسامبر برگزار می شود و این گروه ششم دسامبر با تولیدکنندگان غیراوپک دیدار خواهد داشت.

متولی راه اندازی و بهره برداری فاز 14 پارس جنوبی مشخص شد

ایرنا : شرکت بهره برداری و مدیریت پتروپارس (POMC) برنده مناقصه عملیات راه اندازی و بهره برداری فاز 14 پارس جنوبی شد. بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا مسعودی مدیر عامل شرکت پتروپارس افزود: شرح کار این پروژه شامل نظارت بر عملیات پیش راه اندازی، اجرای عملیات راه اندازی، استارت آپ، بهره برداری، آزمایش تضمین عملکردی و سناریوی تولید زودهنگام (First production) می شود. وی افزود: امروز مهم ترین دغدغه پتروپارس حفظ نیروی انسانی متخصص و با تجربه است، بنابراین ضمن شرکت در مناقصه و بررسی همه جانبه اسناد و مدارک و برنده شدن در مناقصه، بسیار تلاش کردیم زمینه ادامه همکاری نیروهایی که به علت اتمام کار در سایر پروژه ها در شرف قطع همکاری هستند فراهم شود. پیش از این پتروپارس پروژه های راه اندازی، استارت آپ، بهره برداری و خدمات صنعتی فاز 12 (پالایشگاه نهم)، تعمیرات، نگهداری و بهره برداری فاز 19 (پالایشگاه دهم) در منطقه پارس جنوبی و عملیات بهره برداری پالایشگاه گازی شهید هاشمی نژاد (خانگیران) را به عهده داشته است. در این شرایط تنها فاز پارس جنوبی که همچنان توسعه آن در هاله ای از ابهام قرار دارد، فاز 11 پارس جنوبی است. این فاز قرار بود توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت توتال، سی ان پی سی چین و پتروپارس توسعه پیدا کند، اما بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران باعث خروج توتال و مسکوت ماندن قرارداد شده است.

غول آمریکایی از ابرپروژه نفتی عراق کنار گذاشته نمی شود

ایسنا : وزارت نفت عراق اعلام کرد توافق با شرکت های BP و انی به معنای کنار گذاشتن اکسون موبیل نیست و همچنان سرگرم مذاکره با این غول انرژی آمریکایی درباره قرارداد بزرگی برای بهبود زیرساخت نفتی جنوب این کشور است. وزارت نفت عراق در بیانیه ای اعلام کرد توافق با شرکت BP انگلیس و انی ایتالیا، بخشی از ابرپروژه 30 ساله به ارزش 53 میلیارد دلار نیست. این توافق ساخت دو خط لوله نفتی زیردریایی برای صادرات از طریق خلیج فارس را دربرمی گیرد. پنج شنبه گذشته رویترز به نقل از پنج مقام نفتی عراق خبر داده بود عراق در آستانه قرارداد با شرکت های BP انگلیس و انی ایتالیا برای پروژه خط لوله صادرات است که در ابتدا به عنوان بخشی از توافق بزرگ با اکسون موبیل برنامه ریزی شده بود. وزارت نفت عراق اعلام کرد به توافق نرسیدن یا عدم امضای قرارداد میان دو طرف به معنای پایان مذاکرات یا عدم حضور اکسون موبیل در این پروژه نیست. توافق با شرکت های BP انگلیس و انی ایتالیا به دو خط لوله نفتی زیردریایی محدود شده است.

تولید نفت روسیه افزایش یافت

تسنیم : تولید نفت در روسیه طی هفته اول آگوست افزایش یافت و به 32/ 11 میلیون بشکه در روز رسید. به گزارش هلنیک شیپینگ نیوز، این میزان نسبت به میانگین 15/ 11 میلیون بشکه در ماه جولای بیشتر بود. این مقدار تولید بیشتر از تعهد مسکو نسبت به قرارداد کاهش تولید اوپک است. روسیه متعهد شده است تولیدش را 228 هزار بشکه در روز نسبت به سطح مبنای 41/ 11 میلیون بشکه در روز در اکتبر 2018 پایین بیاورد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفت انتظار می رود تولید نفت روسیه در سال جاری میلادی به 556 تا 557 میلیون تن معادل 17/ 11 تا 19/ 11 میلیون بشکه در روز برسد که همگام با توافق کاهش تولید اوپک است.