آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۸
سیاست
۲

در تماس های تلفنی جداگانه روحانی با اردوغان و عمران خان مطرح شد

گسترش همکاری های ایران با ترکیه و پاکستان

روسای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه عصر یکشنبه بر گسترش روابط تهران- آنکارا در همه عرصه های مورد علاقه تاکید کردند. حجت الاسلام حسن روحانی عصر یکشنبه در تماس تلفنی «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه با تبریک متقابل عید سعید قربان به دولت و ملت ترکیه و همه مسلمانان جهان اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با ترکیه به عنوان یک کشور دوست و برادر کاملا آماده است. رییس جمهور همچنین تسریع در اجرای توافقات میان دو کشور را ضروری دانست.

رییس جمهور ترکیه نیز در این تماس تلفنی با تبریک عید سعید قربان به رییس جمهور، دولت و ملت ایران اظهار کرد: آنکارا آماده است، روابط خود را با تهران در همه زمینه ها بیش از پیش تقویت کند. رجب طیب اردوغان ابراز امیدواری کرد که عید سعید قربان عامل بیداری و اتحاد جهان اسلام و تقویت وحدت و برادری میان کشورهای اسلامی شود.

رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین در پی تماس تلفنی «عمران خان» نخست وزیر پاکستان با او با اشاره به اینکه امنیت منطقه به ویژه در شبه قاره هند برای ایران حایز اهمیت است، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی در راستای پایداری صلح و امنیت در منطقه و احقاق حقوق ملت های مسلمان دریغ نخواهد کرد. حجت الاسلام حسن روحانی روز یکشنبه در این تماس تلفنی با تبریک عید سعید قربان به دولت و ملت مسلمان پاکستان گفت: ایران و پاکستان همواره دو کشور دوست، همسایه و برادر یکدیگر بوده و خواهند بود. رییس جمهور افزود: ایران به دنبال گسترش مناسبات و همکاری با کشورهای همسایه به ویژه پاکستان در زمینه های گوناگون ازجمله توسعه بازارچه های مشترک مرزی است.

روحانی اظهار کرد: امروز ایران به خاطر تحریم های یک جانبه و ظالمانه امریکا در شرایط ویژه ای قرار دارد اما در عین حال برای تامین امنیت پایدار کشتیرانی در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و توسعه روابط تجاری و اقتصادی با همسایگان تلاش می کند. رییس جمهور خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره در راستای جلوگیری از تنش و نا آرامی در منطقه تلاش کرده و معتقدیم مردم مسلمان کشمیر باید از منافع و حقوق قانونی خود استفاده کرده و بتوانند با آرامش زندگی کنند.روحانی با اشاره به اینکه ایران از هند و پاکستان می خواهد تا با حفظ خویشتنداری از ناامنی و کشته شدن مردم بی گناه در کشمیر جلوگیری کنند، گفت: موضوع کشمیر هرگز راه حل نظامی نداشته و باید از طریق دیپلماتیک به دنبال حل و فصل مسائل باشیم.عمران خان نیز در این تماس تلفنی با تبریک عید سعید قربان به دولت و ملت ایران، روابط ایران و پاکستان را دوستانه و برادرانه دانست و بر ضرورت تلاش در راستای توسعه همه جانبه مناسبات تهران-اسلام آباد تاکید کرد. نخست وزیر پاکستان با تشریح تحولات و وقایع اخیر در کشمیر گفت: متاسفانه امروز در منطقه کشمیر شاهد وقایع ناراحت کننده و برخلاف قوانین بین المللی علیه مردم بی گناه هستیم. او با بیان اینکه پاکستان نسبت به کشتار مردم بی گناه در کشمیر و افزایش تنش ها در منطقه احساس نگرانی دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مهم در منطقه و جهان اسلام می تواند در راستای حل و فصل مساله کشمیر نقش آفرینی مثبتی داشته باشد.