آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۸
اقتصاد
۱۰

پیدا و پنهان

مشکلاتی که وزارت نیرو برای شهرک صنعتی عباس آباد ایجاد کرد

سید سجاد هاشمی رییس هیات مدیره شهرک صنعتی عباس آباد می گوید: وزارت نیرو 320 مگاوات انشعاب در شهرک صنعتی عباس آباد واگذار کرده و پول آن را گرفته است اما ظرفیتی که ایجاد کرده 130 مگاوات است و اکنون 40 واحد آماده به کار این شهرک برق ندارند. او افزود: در شهرک های صنعتی تولیدکننده نباید در پی برق و آب باشد بلکه این را باید دستگاه های خدماتی و دولت فراهم کنند. او خاطرنشان کرد: اکنون در شهرک صنعتی عباس آباد با تانکر آبرسانی می کنیم و ساعت 4 بعدازظهر در این شهرک آب نیست.

پوری حسینی: خریدار ایران ایرتور با من فامیل نیست

رییس کل سازمان خصوصی سازی به بیان روایتی از واگذاری ایران ایرتور پرداخته و می گوید از نماینده مشهد در مجلس شکایت خواهد کرد. نصرالله پژمانفر نماینده مشهد، نزدیک به دو هفته است که از آنچه «مفت فروشی ایران ایرتور» به خریدار بخش خصوصی خوانده شده صحبت می کند. اما رییس سازمان خصوصی سازی در اظهارات تازه خود، این نماینده مجلس را تهدید به شکایت کرده و گفته است در اقدامی بسیار زشت و نادرست، یکی از سایت های خبری، اظهار کرده که خریدار این شرکت نسبت فامیلی با اینجانب دارد. گرچه نسبت فامیلی داشتن با من برای کسی ممنوعیتی در فعالیت های اقتصادی ایجاد نمی کند مگر به حکم قانون، لکن به همین مناسبت اعلام می دارم که هیچ یک از خریداران سهام بلوکی فروخته شده توسط سازمان خصوصی سازی از جمله سهام شرکت ایران ایرتور، هیچ نسبت فامیلی با من نداشته و ندارند.

با پول واردات چادر مشکی می توان 5 کارخانه تولید چادر راه انداخت

علیرضا حائری عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران از واردات سالانه 100 تا 120 میلیون دلار چادر مشکی به کشور خبر داد. به گفته او این در حالی است که با هزینه 20 تا 25 میلیون دلار می توانیم یک خط تولید 10 میلیون متری چادر مشکی راه اندازی کنیم. حائری افزوده است: در حال حاضر فقط یک شرکت در شهرکرد که اخیرا راه اندازی شده با ظرفیت تولید 10 میلیون متر در سال چادر مشکی تولید می کند. هنوز همه ظرفیت این شرکت فعال نشده است و در صورت فعالیت این شرکت با ظرفیت کامل، حدود 15 درصد نیاز کشور به چادر مشکی تامین می شود.

یک نماینده مجلس: اقتصاد کشور رانتی است

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از مدیریت نامناسب پول نفت، گفت: دولتمردان کشور به جای نگاه تولیدی، نگاه توزیعی به اقتصاد داشته اند. هادی قوامی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با بیان اینکه اقتصاد کشور رانتی است، افزود: اگر فضای کسب و کار مناسب باشد و درآمد نفت برای ایجاد زیرساخت ها هزینه شود، تقویت بخش خصوصی را در پی دارد و درآمد دولت به جای نفت به بخش خصوصی متکی می شود. او ادامه داد: نفت نباید در بودجه برای هزینه های جاری صرف شود بلکه پول نفت باید هزینه ایجاد زیرساخت ها و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بخش تولید شود. به گفته قوامی، اگر هزینه های بنگاه های اقتصادی و تولیدی افزایش و سود آنها کاهش یابد نباید انتظار ایجاد کارآفرینی داشته باشیم.

بازی جدید دلالان در بازار برنج ایرانی

خبر ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت گویا موجب شده تا دلالان، این کالای استراتژیک را در بازار با قیمت بالاتری بفروشند چرا که هم اکنون برنج ایرانی در بازار با افزایش 25 درصدی قیمت فروخته می شود. همین چند روز پیش بود که محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه در سفر به استان گیلان و دیدار با شالیکاران به آنها اطمینان داد که تا زمان فروش برنج ایرانی، اجازه واردات برنج صادر نشود. اما این تصمیم گویا نتیجه عکس داده و اکنون در بازار هر کیلو برنج ایرانی 20 هزار تومان فروخته می شود در حالی که پیش از مصوبه ممنوعیت واردات تا 14 هزار تومان کاهش قیمت داشت.

مقاومت انجمن های مرتبط با حرفه پزشکی در مقابل نصب کارتخوان

صاحبان حرفه پزشکی تنها 2 روز تا ثبت درخواست برای نصب کارتخوان در مطب مهلت دارند که البته احتمال تمدید این زمان وجود دارد اما با توجه به مقاومت های شدید هنوز ضمانت اجرای این قانون مشخص نشده است. سازمان امور مالیاتی اعلام کرده در صورت عدم نصب کارتخوان، 2 درصد درآمد حاصل از فروش خدمت صاحبان مشاغل پزشکی مشمول جریمه خواهد شد، اما به نظر چندان ضمانت قابل اعتمادی برای اجرای قانون نمی تواند باشد و فعالان حوزه های مختلف به راحتی اقدام به فرار از مسوولیت قانونی خود می کنند به گونه ای که طی روزهای گذشته شاهد نامه نگاری های فراوان صاحبان حرف مختلف پزشکی با مسوولان در مخالفت با اجرای مصوبه نصب کارتخوان در مطلب بوده ایم. ضمن اینکه در حال حاضر، نامه نگاری انجمن های مختلف حرفه های پزشکی برای به تعویق افتادن این قانون ادامه داشته و باید دید سازمان امور مالیاتی چه واکنشی در این باره خواهد داشت.