آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۷
صفحه آخر (جهان)
۱۲

کشمیری ها با برپایی نماز عید قربان حکومت نظامی را شکستند

علی رغم تدابیر امنیتی شدید دولت هند در شهر «سرینگر»، مرکز ایالت «جامو و کشمیر» مردم این شهر، روز دوشنبه، در اولین روز عید قربان با برپایی اعتراض حکومت نظامی را شکستند.

سرویس خارجی- بعد از لغو خودمختاری ویژه ایالت «جامو و کشمیر»، که طبق قانون هند به این ایالت داده شده بود، دوشنبه گذشته، دولت هند هزاران سرباز هندو و خانواده هایشان را به این منطقه سرازیر کرد و اسکان داد و همچنین تمام راه های ارتباطی مردم این ایالت با خارج را قطع کرد و «حکومت نظامی» کاملی را ترتیب داد که حالا به نظر شکاف هایی در آن ایجاد شده است.

مسلمانان شهر سرینگر در اولین روز عید قربان و در آستانه نماز عید دست به اعتراض زدند و دولت هند نیز علی رغم برخوردهای گذشته در این روز اقدام به سرکوب گسترده اعتراض ها نکرد. برخی تصاویر ویدئویی منتشر شده، که گفته می شود متعلق به این تظاهرات است، نشان می دهد معترضین با فریاد تکبیر، شعار «خامنه ای رهبر» می دهند. شبکه تلویزیونی الجزیره با انتشار خبر تجمع اعتراضی مردم سرینگر در اولین روز عید قربان، گزارش داد که دولت هند اجازه داده مردم شهر با آشنایان خود در خارج از ایالت «تماس محدود تلفنی» داشته باشند.

روزنامه انگلیسی «گاردین» اما اعلام کرده دولت هند به اهالی سرینگر اجازه داده تا برای برپایی نماز عید قربان به مساجد بروند، اما درباره مسائل اخیر کشمیر نه حرفی بزنند و نه تجمعی بکنند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از یک هفته که تمام خطوط ارتباطی و اینترنت در کشمیر هند قطع شد، برخی گزارش ها حاکی است مقام های این منطقه به نمازگزاران اجازه حضور در مساجد را می دهند اما چنان که گفته شد مجوز تجمع های بزرگ را برای جلوگیری از وقوع اعتراضات ضد هند نداده است.  

واکنش پاکستان

«عمران خان»، نخست وزیر پاکستان، روز یکشنبه در اظهاراتی بی عملی در قبال مسائل کشمیر را خوشایند «هیتلر» خواند. به گزارش روزنامه گاردین، او همچنین گفت که تنش ها بیشتر خواهد شد. نخست وزیر پاکستان همچنان نسبت به دست کاری ترکیب جمعیتی کشمیر و تغییر بافت مسلمان نشین کشمیر هشدار داد. این هشدار پس از آن داده می شود که برخی گزارش ها اعلام می کرد، نخست وزیر هند با اعزام گسترده هندوها به این ایالت و اسکان دادن آنها احتمالا به دنبال تغییر بافت جمعیتی آن است ضمن اینکه نیم نگاهی هم به انتخابات پیش رو دارد. هندوها 80 درصد جمعیت هند را تشکیل می دهند و روابط خوبی هم با مسلمانان ندارند. عمران خان ضمن اشاره به اسکان سربازان هندو و خانواده هایشان در کشمیر توسط دولت هند، این اقدام آقای «مودی» را پاکسازی نژادی خوانده است.

پاکستان اعلام کرده با حمایت چین، موضوع اقدامات یکجانبه هند در کشمیر را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح می کند و احتمالا در ادامه موضوع «نسل کشی» مردم کشمیر را در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل مطرح خواهد ساخت.

رد پای اسرائیل

از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند، چون ماهیت اتفاقاتی که در کشمیر رخ می دهد ضد اسلام و مسلمانان است، و از سوی دیگر، هند با رژیم صهیونیستی روابط نزدیکی دارد، ممکن است رژیم صهیونیستی در این ماجرا نقش داشته باشد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، «سیده زهرا نقوی»، دبیر شعبه زنان مجلس وحدت مسلمین و عضو رسمی پارلمان ایالت پنجاب از جمله کارشناسانی است که چنین نظری دارد. او گفته: «هند در حال اجرا کردن نقشه های شوم اسرائیل در منطقه کشمیر است و تمام آموزش های سرکوب علیه مردم مسلمان کشمیری را نیز از این کشور جعلی آموخته است. شکی نیست که هند و اسرائیل دو روی یک سکه هستند که در حال تغییر هویت مناطق مسلمان نشین هستند».

بنا به گفته برخی کارشناسان، کشورهای مهم منطقه مانند ایران می توانند نقش میانجی را بر عهده بگیرند. پیر محمد ملازهی، کارشناس مسائل هند و پاکستان، در گفت وگو با ایسنا در ارزیابی خود از افزایش تنش ها بین هند و پاکستان بر سر مسئله کشمیر گفته: «مسئله کشمیر یک مسئله پیچیده تاریخی است که از سال 1947 که شبه قاره هند به دو کشور پاکستان و هندوستان تجزیه شد، تنش ها گاهی اوقات افزایش و گاهی نیز کاهش داشته است».

وی تصریح کرد: «به نظر می رسد در شرایط کنونی لغو خود مختاری که طبق قانون اساسی هند به کشمیری ها داده شده بود، اهداف کوتاه مدت و بلندمدتی دارد، به این معنا که در اهداف کوتاه مدت عملیاتی کردن وعده ای که مودی و حزبش در انتخابات داده بودند که اگر به قدرت برسند قانون خود مختاری را لغو خواهند کرد، به همین دلیل توجه جناح ناسیونالیست هندو را جلب کرده و در انتخابات برنده شدند. البته مسئله دیگر انتخابات آینده هند است که مد نظر «مودی» قرار دارد تا قدرت را حفظ کند. با لغو خود مختاری کشمیر هرچند ممکن است مسلمانان ناراحت شوند اما مودی رای اکثریت هندوها را خواهد داشت. از سوی دیگر برای دستیابی به اهداف بلند مدت، با لغو این قانون امکان مهاجرت هندی ها به کشمیر وجود خواهد داشت، زیرا طبق قانون قبلی هندی ها حق سکونت در منطقه کشمیر را نداشتند و این حق در اختیار دولت و پارلمان محلی بود که اکنون منحل می شود.»

این تحلیلگر اضافه کرد: «هدف نهایی هندی ها این است که ترکیب جمعیتی را به زیان مسلمانان به هم بزنند، لذا این فرصت به دولت مرکزی داده می شود تا با تشویق و ارائه امتیازاتی مانند حق مالکیت زمین مردم را از سایر مناطق به کشمیر سوق دهند، به ویژه این که ماندگاری نیروهای نظامی هم سبب می شود تا خانواده های آنها نیز در این مناطق سکونت پیدا کنند. در این شرایط مسلمانان به اقلیت تبدیل می شوند و در انتخابات نیز قدرت در دست مسلمانان نخواهند بود، در واقع تاثیر بلند مدت آن بر حزب بهاراتیا جاناتا خواهد بود.» او در پایان گفت: «پاکستان هم راهی جز این ندارد که به سازمان ملل مراجعه کند، البته امکان وقوع جنگ نظامی بین هند و پاکستان همواره وجود دارد و با توجه به اینکه دو کشور دارای سلاح هسته ای هستند احتمال زیاد جنگ تمام عیار مگر در شرایط استثنائی رخ نخواهد داد.»