آرشیو یک‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۲
اقتصاد
۵

گذر

توضیحاتی در باره انتصاب  مدیر عامل صندوق بازنشستگی

اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری توضیحاتی درباره روند قانونی انتصاب مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ارائه داد.

در پی مطرح شدن برخی مباحث درباره وجود ایراد قانونی در فرایند انتصاب سیدمیعاد صالحی به عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، نکاتی به استحضار می رسد:

1- آقای سیدمیعاد صالحی، مطابق با قانون اصلاح ماده 113 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1388، با پیشنهاد هیئت امنا و تایید و حکم وزیر تعاون، رفاه و تامین اجتماعی به عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری منصوب شده اند.

2- با استناد به ماده 127 قانون مدیریت خدمات کشوری که بیان می‏دارد «کلیه قوانین و مقررات خاص و عام... مغایر با این قانون از تاریخ لازم‏الاجرا شدن این قانون لغو می‏گردد»، تبصره 1 ماده 17 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مصوب 1383 لغو گردیده و نافذ نمی‏باشد و انتصاب مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بر اساس نص قانون و بدون نیاز به هرگونه استعلام از سایر مراجع صورت گرفته است.

3- علی رغم لغو تبصره 1 ماده 17 قانون ساختشار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، اما با فرض استمرار اعتبار این تبصره تاکنون، انتصاب مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره صندوق بازنشستگی با شرط داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد با پنج سال سابقه کار تخصصی در رشته های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی و پس از تایید احراز شرایط سمت از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نافذ می باشد؛ لذا به منظور رفع شبهات مطروحه در این خصوص، از تنها مرجع ذکر شده در قانون یعنی سازمان اداری و استخدامی کشور (که از سال 1395 جایگزین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در این حوزه شده است) استعلام صورت گرفت.

4- آقای دکتر سیدمیعاد صالحی، دانش آموخته دکتری مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و دارای بیش از 10 سال سابقه کار تخصصی در رشته های مدیریت، مالی و انفورماتیک در دستگاه‏های مختلف همچون مشاورت چهار وزیر در وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، عضو هیئت مدیره صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک و مشاورت دو معاون رئیس جمهور بوده اند و مستندات مربوطه به سازمان اداری و استخدامی کشور ارائه شده است. ایشان همچنین دارای سوابق ارزشمند نخبگانی از جمله رتبه اول جشنواره خوارزمی و دانشجوی نمونه کشوری و همچنین تاییدیه بنیاد ملی نخبگان می باشند.

5- پس از استعلام صورت گرفته از سازمان اداری و استخدامی کشور در سال 1395 طی نامه شماره 1502 درباره عبارت «داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد با پنج سال سابقه کار تخصصی در رشته‏های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی»، این سازمان طی نامه شماره 756968 اعلام داشته است که منظور قانون، داشتن مدرک کارشناسی ارشد (بدون لحاظ رشته تحصیلی) و پنج سال سابقه کار تخصصی در رشته های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی است؛ بنابراین همان گونه که از پاسخ سازمان اداری و استخدامی روشن است، داشتن مدرک کارشناسی ارشد برای انتصاب مدیرعامل صندوق بازنشستگی، ضروری است؛ اما الزامی ندارد که وی در یکی از رشته های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی تحصیل کرده باشد.

6- سازمان اداری و استخدامی کشور به عنوان تنها مرجع ذکر شده در قانون برای احراز صلاحیت مدیرعامل صندوق بازنشستگی، طی نامه شماره 206837 اعلام نموده است که با توجه به مدارک و مستندات ارسالی و بررسی های به عمل آمده، انتصاب آقای دکتر سیدمیعاد صالحی به عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بلامانع است.

رایزنی با وزارت ارتباطات  برای راه اندازی اینترنت در پروازها

معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی گفت: به علت توسعه تلفن های هوشمند، دسترسی به اینترنت پرسرعت امروز از مهم ترین شاخص های جهانی در کسب رضایت مسافران در انواع مدل های حمل و نقل است. به گزارش فارس، شهرام آدم نژاد اظهار کرد: امروز به علت توسعه تلفن های هوشمند، یکی از الزاماتی که مورد نیاز جدی مسافران است ، دسترسی به اینترنت پرسرعت است.او اظهار کرد: همین نیاز موجب شده است شرکت های حمل ونقلی و خصوصا شرکت های هواپیمایی، سرویس اینترنتی را به عنوان مثال از طریق «وای فای» به مسافران در حین پرواز ارائه دهند.