آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
استان ها
۱۹

با طرح توسعه مس سونگون کلید خورد

سرمایه 6 هزار میلیاردی در ورزقان

سیما نیک رفتار

 دنیای اقتصاد -  تبریز : مدیرعامل مس سونگون با بیان اینکه 10 هزار میلیارد تومان برای طرح های توسعه جانبی سرمایه گذاری می شود، گفت: گردش مالی مس سونگون به سیستم بانکی استان منتقل شده است. رضا شریفی با اشاره به اینکه زمانی معدن «مس سرچشمه» بزرگ ترین معدن ایران بود، اظهار کرد: با کشف ذخایر جدید، «مس سونگون» 100سال ذخیره قطعی دارد و به بزرگ ترین معدن ایران تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه قبلا 350 میلیون تن ذخیره مس شناسایی شده بود که اکنون به یک میلیارد تن رسیده و در آخرین برآورد، 2 میلیارد تن ذخیره معدنی زمین شناسایی داریم، افزود: خاک این معدن با عیار 6/ 0 درصد استخراج شده و با تغلیظ، مس ها جدا می شوند که واکنش شیمیایی نداریم و با جداسازی، به غلظت 25 درصد رسیده و به کنسانتره مس تبدیل می شود. مدیرعامل مس سونگون ورزقان میزان تولید کنسانتره را 300 هزار تن در سال اعلام کرد و با بیان اینکه با غلظت 25 درصد، 75 هزار تن مس تولید می شود، اظهار کرد: برای ذوب مس سونگون هم که بزرگ ترین معدن مس ایران است، کارخانه ذوب باید تاکنون راه اندازی می شد که متوقف شده بود اما دوباره به مرحله راه اندازی می رسد. وی با اشاره به اینکه فاز سه تغلیظ استارت خورده و تا 36 ماه آینده تولید کنسانتره را از 300هزار تن به 450 هزار تن می رسانیم، خاطرنشان کرد: در این طرح تغلیظ نزدیک به 6 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری ارزی و ریالی صورت گرفته است. وی ارتقای زیرساخت های ورزقان را مورد تاکید قرار داد و گفت: احداث جاده «خواجه-ورزقان-خاروانا» و محرومیت زدایی از روستاهای این شهرستان هم در اولویت قرار دارد.

مدیرعامل مس سونگون با بیان اینکه 10 هزار میلیارد تومان برای طرح های توسعه جانبی سرمایه گذاری می شود، افزود: گردش مالی مس سونگون به سیستم بانکی استان منتقل شده است. ضمن اینکه حدود 300 میلیارد تومان در استان سپرده داریم که بیش از رقمی است که در کرمان سپرده گذاری شده است. وی با اشاره به پیگیری ثمربخش استاندار آذربایجان شرقی در انتقال بخشی از تبادلات مالی شرکت مس به داخل استان، گفت: موضوع جدی تری که محقق شد، این است که قرار است بخشی از ارزش محصولی که از استان خارج می شود، در بانک های استان ذخیره و برداشت شود که این برای استان بسیار مهم است. شریفی بیشترین ارزش افزوده معادل 94 درصد ارزش افزوده محصول را مربوط به کنسانتره مس دانست و افزود: اکنون تا مرحله تولید کنسانتره در ورزقان انجام می شود ولی شرکت مس برای توسعه صنایع پایین دستی و اشتغال، وظیفه ملی خود می داند که این زنجیره را تکمیل کند.

وی در مورد محل ثبت صادرات مس ورزقان، با بیان اینکه کلیه مس کشور از گمرکات بندرعباس صادر می شود گفت: در مورد مالیات هم، شرکت مس ایران در کرمان ثبت شده و طبق قانون در محل ثبت شرکت مالیات پرداخت می شود، اما به اندازه سهم سونگون تلاش می کنیم رقم مالیات را در استان پرداخت کنیم. اردشیر سعد محمدی در همایش رونق تولید، اشتغال زایی و توسعه پایدار در شهرستان ورزقان با اشاره به اینکه عنصر مس در اتحادیه اروپا جزو 20 عنصری است که برنامه سرمایه گذاری آن برای 10 سال آینده تدوین شده است، اعلام کرد: 2/ 5 میلیون تن به تقاضای جهانی مس در دنیا اضافه می شود و از این رو فرصت کوتاهی داریم تا قسمتی از بازار جهانی را از آن کشور کنیم. وی گفت: در این فرصت کوتاه باید تدبیر و برنامه ریزی و عقلانیت و سرعت در انجام طرح ها مد نظر قرار گیرد. سعدمحمدی اعلام کرد: فاز توسعه مس آذربایجان حداقل 130میلیون دلار درآمد در سال ایجاد می کند که این رقم حدود 1500 میلیارد تومان است. وی افزود: پالایشگاه این مجموعه در چند ماه آینده روی مدار خواهد آمد و در فاصله کوتاه کارخانه ذوب نیز راه اندازی خواهد شد. مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: برای 100 سال ذخیره در این معدن وجود دارد.