آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
خبر
۸

خبر

از سوی رئیس قوه قضائیه ابلاغ شد: دستورالعمل تشکیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران

ایسنا : آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه دستورالعمل «تشکیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران» را ابلاغ کرد. در بخشی از متن این دستورالعمل آمده است: به منظور انجام بهینه وظایف قوه قضائیه در مسائل اقتصادی جامعه، پیشگیری از وقوع مفاسد و جرائم اقتصادی، حمایت از سرمایه گذاری سالم، تدوین سیاست کیفری مناسب و بازدارنده، تهیه پیوست های اطلاع رسانی متناسب، مبارزه و مقابله قاطع با مجاری فساد، تسریع در تعقیب، تحقیق، رسیدگی، صدور حکم و اجرای احکام و در اجرای قانون مجازات اسلامی و مقررات آیین دادرسی کیفری، به ویژه ماده 566 و تبصره آن، «دستورالعمل تشکیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران» ابلاغ می شود.

رئیس سازمان حج : ادعای برادر شهید رکن آبادی دروغ محض است

دنیای اقتصاد : رئیس سازمان حج و زیارت ادعای مطرح شده از سوی برادر شهید غضنفر رکن آبادی مبنی بر پذیرفتن مسوولیت فاجعه منا توسط مسوولان ایرانی درخصوص شهادت حاجیان ایرانی در منا را رد کرد و گفت: این ادعا دروغ محض است.

علیرضا رشیدیان در حاشیه مراسم بزرگداشت «شهدای منا و مسجدالحرام» در بعثه مقام معظم رهبری تاکید کرد: تفاهم نامه های سازمان حج و زیارت امضا شده و کاملا روشن و شفاف است و هیچ نکته پنهانی ندارد. رشیدیان گفت: من فکر می کنم کسی که این حرف را زده، حتما بی اطلاع بوده یا هنگام صحبت کردن دچار خلجان شده و متوجه نبوده است چه می گوید وگرنه می داند هیچ یک از مسوولان جمهوری اسلامی از خون شهیدانشان نخواهند گذشت. او تاکید کرد: پیگیری موضوع شهدای منا جزو مسائل مستمر سازمان حج و زیارت و دیپلماسی جمهوری اسلامی است و با توجه به اینکه در حال حاضر، ایران نمایندگی سیاسی در عربستان ندارد، دفتر نمایندگی حج و زیارت آن را پیگیری می کند.

متن توافق منا با عربستان منتشر شود

همچنین دیروز حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به اظهارات اخیر برادر شهید رکن آبادی به «ایسنا» گفت: بعید است صحبت های آقای مرتضی رکن آبادی درباره پذیرش مسوولیت فاجعه منا توسط ایران به خاطر باز شدن مسیر حج، درست باشد که اگر این طور بود قطعا مجلس به شدت با آن مخالفت می کرد. فلاحت پیشه افزود: سیاست خارجی کشور در موضوع حج به صورت مشترک توسط وزارت خارجه و بعثه مقام معظم رهبری پیش برده می شد که بعد از فاجعه منا سلسله اختلافاتی بین ایران و عربستان پیش آمد و دو طرف را به این سمت برد که از حج سیاست زدایی کنند. در نهایت توافق شد که سازوکارها و مذاکرات حج در حوزه جدایی تحت عنوان حوزه حج صورت گیرد. او با بیان اینکه «متن توافق موجود است»، گفت: با توجه به عمومی شدن این موضوع باید متن توافق منتشر شود. بعید است که در توافق پذیرش تقصیر از سوی ایران در فاجعه منا آمده باشد چون قابل قبول نیست.

سخنگوی قوه قضائیه خبر داد: غیبت «آقاخان» در دادگاه

دنیای اقتصاد : غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در هشتمین نشست خبری خود با خبرنگاران درباره متواری بودن سالار آقاخان (متهم پرونده فساد ارزی) گفت: این پرونده در حال بررسی است و متهم به دادگاه احضار شد اما حضور نیافت، اینکه کجاست نمی دانیم اما هم از طریق قانونی و وثیقه گذار پیگیر هستیم که در جلسات بعدی در دادگاه حضور یابد، در غیر این صورت دادگاه تصمیم لازم را می گیرد. سالار آقاخان از جمله اخلالگران بازار ارز است که در پرونده تشکیل شده برای مسوولان و مقامات سابق بانک مرکزی، متهم ردیف اول است.

تکذیب فیلتر اینستاگرام

همچنین براساس گزارش «ایسنا» سخنگوی قوه قضائیه گفت که خبر فیلتر اینستاگرام صحت ندارد. اسماعیلی درباره مطرح شدن برخی اخبار مبنی بر فیلترشدن اینستاگرام به نقل از معاون اول دادستان کل کشور گفت: مایه تاسف و تعجب است که اخباری تحت عنوان اخبار قضایی نقل می شود که به هیچ عنوان چنین خبری ابراز نشده است. در مقطعی که دادستان کل کشور معاون اول ندارد و هنوز فردی برای این سمت انتخاب نشده، خبری منتسب به معاون اول دادستانی کل نقل می شود که بیانگر این است برخی افراد فعال در رسانه ها و فضای مجازی، اخلاق حرفه ای را مراعات نمی کنند. این خبر صحت ندارد و چنین خبری هم اعلام نشده است.

حبس های طویل المدت برای مدیران شرکت ها

اسماعیلی در ادامه این نشست با بیان اینکه پرونده کیمیا خودرو رسیدگی شده و متهمان آن به حبس های طویل المدت محکوم شده اند، گفت: مهدی فتاحی نیا به 25 سال حبس، مرتضی فتاحی نیا به 15 سال حبس، مریلا فتاحی نیا به 10 سال حبس، مجید پورمحسنی به 10 سال حبس و معصومه موسوی به 10 سال حبس محکوم شدند.

تایید بازداشت حسن رعیت

سخنگوی قوه قضائیه همچنین درخصوص دستگیری حسن رعیت گفت: با رعایت معذوریت های قانونی اصل بازداشت این فرد را تایید می کنم. اسماعیلی در رابطه با آخرین وضعیت روند رسیدگی به پرونده های برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول رئیس جمهور گفت: دادگاه بدوی رای خود را صادر و در مرحله تجدیدنظر در نوبت رسیدگی است و منتظر صدور رای نهایی هستیم. پرونده دیگر هنوز در دادسراست و تاکید شده که روند رسیدگی به این پرونده تسریع شود.اسماعیلی در ادامه این نشست خبری درباره خبر بازداشت و احضار فرزندان برخی مسوولان قضا و تعدادی از مقام های قضایی و رابطه آن با پرونده یکی از مسوولان سابق در قوه قضائیه گفت: من خبر بازداشت یا احضار فرزندان مسوولان دستگاه قضایی را تایید نمی کنم، نه امروز و نه ماه های اخیر چنین بازداشت ها و احضارهایی نداشته ایم. در رابطه با بازداشت فرزندان مقامات نه در درون دستگاه قضا و نه بیرون از آن خبری ندارم. مبنای خبر تایید نمی شود، چه برسد که آن را منتسب به فلان پرونده کنیم. براساس گزارش «ایلنا» اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده اکبر طبری گفت: مطالب منتشره مورد تایید ما نیست. رسیدگی به پرونده با قاطعیت در حال انجام است و هر گاه به دست آمد رسیدگی صورت خواهد گرفت. وی در پاسخ این سوال که آیا حکم علیرضا منفرد صادر شده است، گفت: محاکمات فرد مورد اشاره انجام شده و تحقیقات کافی انجام و دادگاه رسیدگی را به اتمام رسانده ایم، اما برای تصمیم نهایی نیاز به استعلام از وزارتخانه مربوطه بود و منتظر پاسخ هستیم.