آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
بانک و بیمه
۱۲

خبر بنگاه ها

شمارش معکوس برای شرکت در قرعه کشی حساب های پس انداز بانک ملی ایران

گروه بنگاه ها : شمارش معکوس برای شرکت در چهلمین مرحله قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران آغاز شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، چهلمین مرحله قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران پاسخی به نیات خیرخواهانه مشتریان گرانقدر است که شرکت کنندگان علاوه بر بهره مندی از اجر معنوی، می توانند شانس خود را برای دریافت یکی از جوایز نفیس و ارزشمند آن امتحان کنند.

91 کمک هزینه یک میلیارد ریالی خرید مسکن تنها بخشی از جوایز نفیس این دوره از قرعه کشی حساب های قرض الحسنه است. 31 مردادماه آخرین مهلت افتتاح حساب یا افزایش موجودی این حساب هاست و علاوه بر جوایز ویژه کمک هزینه خرید واحد مسکونی، 291 کمک هزینه خرید خودروی داخلی هر یک به ارزش 700 میلیون ریال، 391 کمک هزینه 300 میلیون ریالی ازدواج و 591 کمک هزینه خرید لوازم خانگی تولید داخل هر یک به ارزش 200 میلیون ریال بخشی دیگر از جوایز برای پاسخ به خیراندیشی و نیک اندیشی مشتریان است. همچنین یک هزار و 91 کمک هزینه 10 میلیون ریالی خرید صنایع دستی و 750 هزار جایزه نقدی یک میلیون ریالی از جوایز چهلمین مرحله قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران است. باز بودن حساب و داشتن حداقل موجودی 500 هزار ریالی در روز قرعه کشی شرایط لازم برای شرکت حساب ها در قرعه کشی و حفظ حداقل موجودی حساب به مبلغ 500 هزار ریال به مدت سه ماه یا 90 روز متوالی در طول دوره قرعه کشی یا از زمان آخرین مهلت افتتاح حساب یا افزایش موجودی شرط کافی برای اعطای جوایز به برندگان حساب هاست.

افزایش سرمایه بانک قرض الحسنه مهر ایران به 2500 میلیارد تومان

فاطمه بهادری - گروه بنگاه ها : مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران گفت: سهامداران بانک قرض الحسنه مهر ایران در مجمع اخیر با افزایش سرمایه این بانک موافقت کردند که بانک مرکزی به زودی مجوز آن را صادر می کند. دکتر مرتضی اکبری گفت: با صدور مجوز بانک مرکزی، سرمایه بانک قرض الحسنه مهر ایران از یک هزار و500 میلیارد تومان به دو هزار و 500 میلیارد تومان افزایش می یابد که با احتساب 300 میلیارد تومان اندوخته، دو هزار و800 میلیارد تومان منابع سهامداران در بانک است. وی ادامه داد: این سرمایه در شرایط مختلف به قدرت تسهیلات دهی بانک کمک می کند. مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران افزود: اگر نرخ ارز و شرایط اقتصادی به همین منوال پیش برود، این بانک تا 55 درصد رشد منابع را تاپایان سال خواهد داشت. وی ادامه داد: منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران در چهار ماه ابتدای سال جاری نسبت به پایان اسفندماه سال گذشته 21 درصد رشد داشته است. اگر رشد منابع طبق روال فعلی پیش رود بین 5/ 1تا 2 میلیون نفرتسهیلات دریافت خواهند کرد. مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اظهار کرد: مانده منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران در پایان سال گذشته حدود 18 هزار میلیارد تومان بوده است.

عملکرد بانک مسکن در اولین ماه تابستان اعلام شد

رشد 7 درصدی در پرداخت تسهیلات مسکن

گروه بنگاه ها : بانک مسکن در اولین ماه از تابستان سال جاری موفق شد حجم پرداخت تسهیلات به حوزه های مختلف در بخش مسکن و ساختمان و البته سایر بخش های اقتصادی را 7 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 97 افزایش دهد. گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا از عملکرد بانک در تیر ماه 98 حاکی است ماه گذشته بیش از 60 هزار فقره انواع تسهیلات از سوی شعب بانک مسکن به متقاضیان دریافت اعتبار مالی پرداخت شد. این میزان تسهیلات ارزش ریالی معادل 2 هزار و 754 میلیارد تومان داشته که به لحاظ ارزش از رشد 7 درصدی نسبت به حجم پرداخت در تیر 97 برخوردار شده است.

مقایسه عملکرد بانک مسکن در نظام تامین مالی این بخش با وضعیت رکودی بازار مسکن طی سال جاری بیانگر تاثیر تسهیلات بانکی در جلوگیری از شدیدتر شدن رکود در بخش پیشران اقتصاد است. در صورت عدم رشد پرداخت تسهیلات توسط بانک مسکن این احتمال وجود داشت بازارهای ساخت و ساز مسکونی و همچنین معاملات خرید مسکن در تهران و سایر شهرها با افت بیشتری نسبت به آنچه اتفاق افتاده است، مواجه شوند. به گزارش هیبنا عملکرد بانک مسکن طی 4 ماه اول امسال نیز حکایت از آن دارد که در این مدت بیش از 162 هزار و 600 فقره انواع تسهیلات برای خرید، ساخت و پروژه های مشارکتی و همچنین فروش اقساطی و تعمیر یا بازسازی منزل و سایر تسهیلات مسکن و ساختمان به متقاضیان پرداخت شده است. کل ارزش تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن در فاصله ابتدای سال 98 تا پایان تیر ماه معادل 7 هزار و 62 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه در سال 97 از رشد 4/ 5 درصدی برخوردار شده است.

عمده تسهیلاتی که بانک مسکن پرداخت می کند با توجه به طیف تقاضا در این بخش شامل تسهیلات خرید مسکن، تسهیلات ساخت مسکن و همچنین تسهیلات تعمیر و بازسازی است. بانک مسکن البته طی بهار امسال و همچنین ماه تیر به دلیل ماموریتی که برای خود در جریان بازسازی استان های سیل زده تعریف کرد، در این حوزه نیز عملکرد موثری ازسوی شعب بانک برای پرداخت تسهیلات به ثبت رسید. بخش دیگری از عملکرد بانک مسکن طی سال جاری بر تامین مالی زوج های خانه اولی از طریق صندوق پس انداز مسکن یکم استوار بوده است. آخرین وضعیت نظام سپرده گذاری و پس انداز در صندوق یکم نشان می دهد در پایان تیر ماه امسال 355 هزار و 731 فقره حساب سپرده در صندوق پس انداز مسکن یکم فعال بوده است که مانده سپرده ها بر این اساس رقمی معادل 5 هزارو 281 میلیارد تومان برآورد می شود. تغییرات به وجود آمده در تعداد و مانده سپرده ها در صندوق پس انداز مسکن یکم ناشی از سه علت می تواند باشد که مهم ترین آن روند دریافت تسهیلات سر موعد و پس از طی دوره مشخص سپرده گذاری از سوی خانه اولی ها است. با دریافت تسهیلات از صندوق پس انداز مسکن یکم، به شکل طبیعی تعداد و مانده سپرده ها تغییر کاهشی پیدا می کند. اما در مقابل، متناسب با رشد سپرده گذاری و افتتاح حساب جدید در این صندوق، تعداد و مانده سپرده ها مجددا تقویت می شود و افزایش پیدا می کند. همچنین چنانچه به هر دلیل سپرده گذاران در صندوق پس انداز مسکن یکم تصمیم به خروج از صندوق قبل از پایان دوره سپرده گذاری را اتخاذ کنند، تعداد و مانده کل سپرده ها تغییر کاهشی به خود می گیرد.