آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۹
هنر
۱۰

پورصمیمی در مراسم آکادمی سینما ، سینما درباره کریم مسیحی گفت: دردآور است که قدرش را نمی دانیم!

برگزیدگان دومین دوره «آکادمی سینما سینما» شامگاه شنبه، 19 مرداد، معرفی شدند. در این دوره از «واروژ کریم مسیحی» به پاس یک عمر فعالیت و عشق به سینما تجلیل شد.

این جایزه توسط سعید پورصمیمی به واروژ کریم مسیحی اهداد شد. او درباره کریم مسیحی گفت: «من خیلی پیش از اینکه سینما را شروع کنم شنیده بودم که یک دستیار کارگردانی به اسم واروژ کریم مسیحی هست که هرچه می گویند فیلم بساز می گوید زود است. بالاخره واروژ بعد از ساخت چند فیلم داستانی کوتاه «پرده آخر» را ساخت. با تمام شدن این فیلم دو اتفاق افتاد؛ اول اینکه وقتی فیلم را نشان دادند من در جشنواره نبودم؛ همه شگفت زده شده بودند. یک نوع سینمایی بود که هم از لحاظ تجاری و هم برای فرهیختگان جذاب بود».

او در ادامه بیان کرد: «شوک دوم سال بعد که فیلم را نمایش دادند اتفاق افتاد، چون فروشش با شکست عجیبی مواجه شد؛ با وجود اینکه فیلم غیر از اینکه مورد تایید اهل فن بود، برای عامه هم جذاب بود. برای من همیشه این سوال است که چرا فروش نکرد. در طول این سال ها هم خیلی ها گفتند عجب فیلمی بود. این یک معماست؛ فیلمی که از نظر هنری خیلی حائز اهمیت است. تماشاگر عام می گوید عجب فیلمی بود، اما فیلم فروش نمی کند. البته من شنیدم که عوامل خیلی هم تلاش کردند که اکران خوبی بگیرند، اما گویا سرنوشت این طور رقم خورده بود. الان دوستمان برنامه واروژ را اعلام کرد و گفت به مناسبت یک عمر فعالیت، من بغض کردم. کدام فعالیت؟ کی گذاشتند کار کند؟ دردآور است که قدرش را نمی دانیم. الان نمی دانم بتواند کار کند یا نه. دستش را بگیریم».

سپس کریم مسیحی بعد از دریافت جایزه با تشویق حاضران مواجه شد. او گفت: «به من گفتند و من آمدم، ولی واقعیت این است که هنوز توجیه نشده ام که چرا من؟ برای اینکه معمولا این بزرگداشت ها را یا برای جوانانی می گیرند که یک کاری را شروع کرده اند برای تشویق یا برای بزرگانی که کاری در سطح جهانی ساخته اند. مورد سوم برای آدم هایی است که یک مدل تودیع است که فکر نمی کنم دوستان آکادمی درباره من نظرشان این بوده، ولی به هرحال من نمی خواهم بروم. من می مانم در این سینما، زیرا سینما برای ما مانند چوب یک بندباز است. اگر چوب را از او بگیرند زمین می خورد. سینما را از آدم هایی مثل من بگیرند نمی دانیم چه کنیم؟! ما با این بزرگ شدیم و خواهیم مرد. امیدوارم فرصت دیگری پیش بیاید که کار دیگری بسازم».

در ادامه جوایز برگزیدگان به این شرح اهدا شد:

- تندیس مهر گیاه در بخش بهترین فیلم کوتاه به فیلم «ماچ سینمایی» ساخته کریم لک زاده اهدا شد.

- تندیس بهترین فیلم مستند به فیلم مستند «بهارستان، خانه ملت»، ساخته بابک بهداد اهدا شد.

- تندیس بهترین فیلم ساز اول به محمود غفاری برای فیلم «شماره 17 سهیلا» اهدا شد و دیپلم افتخار به پویا بادکوبه برای کارگردانی «درساژ» اهدا شد.

- تندیس بهترین بازیگر زن به زهرا داوودنژاد، بازیگر فیلم شماره 17 سهیلا اهدا شد.

- تندیس بهترین بازیگر مرد به نوید محمدزاده، بازیگر «مغزهای کوچک زنگ زده» اهدا شد.

- دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد به حسن معجونی برای فیلم «خوک» اهدا شد.

- تندیس بهترین فیلم نامه نویس به محسن امیریوسفی برای فیلم نامه فیلم «آشغال های دوست داشتنی» اهدا شد.

- تندیس بهترین چهره سال به نرگس آبیار اهدا شد.

- تندیس بهترین کارگردان به هومن سیدی برای کارگردانی «مغزهای کوچک زنگ زده» اهدا شد.

- تندیس بهترین فیلم به سعید سعدی، تهیه کننده فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» اهدا شد.