آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۹
دیپلماسی
۱۵

در میانه کشمکش امارات و عربستان در یمن

سفر سخنگوی انصارالله به تهران

شرق: محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله و رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن یکشنبه به ایران آمد تا در دیدار با مقامات سیاست خارجی ایران درباره آخرین تحولات یمن گفت وگو و رایزنی کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه راهکار حل بحران یمن سیاسی است، گفت: «جمهوری اسلامی ایران از گفت وگوهای یمنی- یمنی و اجرای کامل توافقات استکهلم حمایت می کند». به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه، در این دیدار که روز یکشنبه انجام شد، ظریف با ابراز تاسف از کشتار مردم مظلوم یمن و محاصره پنج ساله این کشور خواستار توقف هرچه سریع تر جنگ و رفع محاصره یمن شد. وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه راهکار حل بحران یمن سیاسی است، افزود: «جمهوری اسلامی ایران همواره از انجام گفت وگوهای یمنی- یمنی و اجرای کامل توافقات استکهلم حمایت می کند». رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اظهار تاسف از وضعیت وخیم انسانی در یمن بر آمادگی کشورمان برای ارسال کمک های انسانی به آن کشور تاکید کرد. در این دیدار محمدعبدالسلام ضمن ابلاغ سپاس و تشکر سید عبدالملک الحوثی، رهبر انصارالله از پیام تسلیت وزیر امور خارجه به مناسبت شهادت ابراهیم بدرالدین الحوثی برادر رهبر انصارالله و از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مردم یمن قدردانی کرد و گزارشی از آخرین تحولات میدانی و سیاسی یمن و چشم انداز راه حل سیاسی و همچنین آخرین وضعیت انسانی یمن را به وزیر امور خارجه ارائه کرد.

دستیار وزیر امور خارجه ایران نیز در دیدار با عبدالسلام، با تاکید بر سیاست اصولی کشورمان مبنی بر راهکار سیاسی بر مبنای گفت وگوی یمنی- یمنی و با حمایت مجدد از توافقات استکهلم، از انصارالله به دلیل اجرای یک جانبه توافقات قدردانی کرد و از جامعه جهانی خواست فشارهایش را به ائتلاف سعودی افزایش دهد. 

در روزهای گذشته و بعد از تغییر موضع امارات متحده عربی در قبال یمن، بین نیروهای وابسته به امارات و عربستان در این کشور درگیری نظامی رخ داد. ملک سلمان، پادشاه عربستان در واکنش به این حادثه در پیامی به حاکمان امارات خواستار مذاکره در این زمینه شد. محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی به همین دلیل به ریاض سفر کرده است.