آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۶۵
اخبار کشور
۳

ظریف در فرانسه: برجام قابل مذاکره مجدد نیست

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می دانیم گفت: برای اجرای برجام همان طور که همیشه در کمیسیون مشترک گفت وگو می کردیم کماکان آمادگی داریم در سطوح مختلف گفت وگو کنیم.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز جمعه پس از دیدار با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جمع خبرنگاران گفت: بحث میان رئیس جمهوری فرانسه و دکتر روحانی در تماسی تلفنی چند هفته گذشته صورت گرفته است.

ظریف افزود: فرانسه در مورد نحوه اجرای برجام و گام هایی که نیاز است طرفین بردارند پیشنهادی را به ایران ارائه کرد و ما نیز در این زمینه پیشنهادی را ارائه کردیم برای اینکه اجرای برجام به صورت کامل انجام شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی با سازنده دانستن رایزنی های خود با رئیس جمهوری فرانسه اظهار داشت: البته بستگی به این دارد که اتحادیه اروپا چگونه بتواند تعهداتی که در قالب برجام و پس از خروج آمریکا داده است را انجام دهد.

ظریف با اشاره به اجلاس گروه هفت کشور صنعتی تصریح کرد: اکنون اجلاس جی هفت در حال برگزاری است، فرصتی برای آقای مکرون و سایر اعضای اروپایی 4+1 است تا با سایر اعضای جی هفت صحبت کنند.

وی ادامه داد: ما گفت و گوها را ادامه می دهیم. تماس مکرون با روحانی ادامه دارد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه دیدگاه های ایران کاملا مشخص است، خاطرنشان کرد: ما برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می دانیم اما برای اجرای برجام همان طور که همیشه در کمیسیون مشترک گفت وگو می کردیم، کماکان آمادگی داریم گفت وگو کنیم.

تروریسم اقتصادی

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین روز پنج شنبه در موسسه امور بین الملل نروژ (نوپی) درباره خطر جنگ و آینده خلیج فارس به ایراد سخنرانی پرداخت و به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

ظریف در ابتدای این نشست به تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران اشاره کرد و گفت: نفتکش حامل نفت ما توسط انگلیس توقیف شد. مقصد نفتکش سوریه نبود و فروش نفت ایران غیرقانونی نیست. وی بیان کرد: تنها راه احترام به حقوق بین الملل است. ایران قدرت بزرگ در خلیج فارس است و امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست.

از مذاکره نمی ترسیم

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آمریکا دنبال ماجراجویی در منطقه ماست ما نشان دادیم که علاقه مند به مذاکره هستیم. طی دو سال من و جان کری ساعت ها مذاکره داشتیم و ما از مذاکره نمی ترسیم.

ظریف درباره مذاکره با آمریکا نیز خاطرنشان کرد: ضرب المثلی است که می گوید کسی که خودش را به خواب زده نمی توانی بیدار کنی و ترامپ خودش را به خواب زده است. اخیرا من در نیویورک بودم و از من درخواست شد که با ترامپ مذاکره کنم و گفته شد دو هفته دیگر تحریم می شوی، مگر اینکه پیشنهاد مذاکره را بپذیری.

ایرانی ها به فشار پاسخ سختی می دهند

وی بر ایستادگی اروپا در مقابل زورگویی های آمریکا تاکید کرد و گفت: ایرانی ها به دوستی و احترام پاسخ می دهند ولی به فشار پاسخ سختی می دهند. ایران سبد بسکتبال نیست. آمریکا از اروپا می خواهد که حقوق بین الملل را نقض کند و در غیراین صورت آن را مجازات می کند و در آینده هم درخواست دیگری از اروپا خواهد کرد. به گزارش فارس، ظریف گفت: اروپایی ها 11 تعهد به ما دادند از جمله فروش نفت، دریانوردی و. .. اینستکس یکی از تعهداتشان است. سیاست آمریکا اعمال فشار حداکثری است. ما از اینستکس و پیوستن نروژ به اینستکس استقبال می کنیم.

امنیت در خلیج فارس بدون ایران امکانپذیر نیست

وزیر خارجه در پاسخ به سوالی تصریح کرد: امنیت در خلیج فارس بدون ایران امکانپذیر نیست. وی درباره دیدار روز جمعه اش با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: در این مدت تماس های تلفنی بین ماکرون و روحانی برقرار بود و من روز جمعه با ماکرون و لودریان دیدار می کنم برای حرکت به سمت جلو و ما درباره روند اجرای برجام گفت وگو می کنیم. معتقدیم برجام مذاکره شده و متنی هم تدوین شده که روشن است.

هیچ منافعی از برجام به دست نیاوردیم

وزیر امور خارجه کشورمان گفت که ما هیچ منافعی از برجام به دست نیاوردیم و من درباره جزییات پیشنهاداتی که مطرح شده با ماکرون گفت وگو می کنم.

آمریکا نمی تواند خلیج فارس را ناامن کند

به گزارش ایرنا، ظریف گفت: ما برای حفظ امنیت خلیج فارس تلاش می کنیم و آمریکا بداند نمی تواند ناامنی برای این منطقه ایجاد کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال جنگ ایران و آمریکا، گفت: البته کسانی در آمریکا به جنگ علاقه مند هستند ولی همه طرف ها باید تلاش کنند به این مرحله نرسند.

پیشنهاد فرانسه را بررسی می کنیم

ظریف در مورد جزییات سفرش به فرانسه افزود: گفت وگو ها و پیشنهادهایی با رئیس جمهوری فرانسه داریم. ما همیشه آماده ایم با طرف های باقی مانده در برجام گفت و گو کنیم و آماده ایم پیشنهادات فرانسه را بررسی کنیم.

گفتنی است وزیر امور خارجه کشورمان که شب چهارشنبه و در سومین مقصد اروپایی خود وارد اسلو پایتخت نروژ شده بود، صبح پنجشنبه با «ارنا سولبرگ» نخست وزیر نروژ دیدار کرد. وی همچنین با «اینه اریکسون سوریده» وزیر خارجه نروژ و «توربیورن روایساکسن» وزیر تجارت، صنعت و شیلات این کشور و نیز با «هاتفیلدت» رئیس کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی پارلمان نروژ دیدار و گفت وگو کرد.

ظریف همچنین در نشست خبری مشترک با «اینه اریکسون سوریده» وزیر خارجه نروژ با اشاره به سفرش به پاریس برای دیدار با رئیس جمهوری فرانسه، گفت: به دستور رئیس جمهوری و برای بررسی پیشنهاد مکرون و رسیدن به زمینه های مشترک به پاریس می روم.

وی درباره سفرش به فرانسه تاکید کرد: ما تا حدودی زمینه مشترک داریم و باید این زمینه ها بیشتر شوند.