آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۷
بازرگانی
۵

با شیفت 50 درصد عملیات تجاری به بندر چابهار مشخص شد

مختصات جدید واردات کالای اساسی

دنیای اقتصاد : دستور جدید برای ورود کالاهای اساسی صادر شد. در این چارچوب سیاست گذار از دو مسیر «بهره گیری از ظرفیت بندر چابهار برای تخلیه و ترخیص کالاها» و «هماهنگی میان وزارت صمت و گمرک ایران»، وظایف تازه ای را برای دستگاه ها و شرکت های مرتبط با تامین کالاهای اساسی مشخص کرده است.

در این راستا، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اعلام کرده است که مطابق تصمیم دولت، دو شرکت «بازرگانی دولتی ایران» و «پشتیبانی امور دام» به عنوان متولیان اصلی در زمینه تامین کالاهای اساسی، موظف شده اند که حداقل 50 درصد از بار و محموله های کشتی های خود را در بندر چابهار تخلیه و پهلوگیری کنند، از سوی دیگر با هدف مقرون به صرفه شدن حمل بار از بندر چابهار، هماهنگی هایی میان وزارت صمت و سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران صورت گرفته است تا بخشی از محموله های صادراتی مواد معدنی از این بندر به مقاصد صادراتی ارسال شود. همچنین همزمان با اجرای وظایف دو شرکت دولتی مذکور برای ورود کالا، دیگر مباشران مسوول در بخش تامین اقلام ضروری و تشکل های تامین کننده خوراک دام و نهاده های دامی، مکلف شده اند تا از ظرفیت بندر چابهار برای تخلیه و ورود کالا به شکل مطلوب استفاده کنند. اما در فاز دوم از تصمیم سیاستی مذکور، متولی امور بازرگانی وزارت صمت بر انجام هماهنگی های لازم میان وزارت صمت و گمرک ایران با هدف استفاده از انبارهای بندر چابهار توسط فعالان اقتصادی تاکید کرده است. مطابق این اقدام، فعالان از این امکان برخوردار شده اند که با سهولت از مزیت های تخلیه و بارگیری بندر چابهار استفاده کنند.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در عین حال تاکید کرده است که قرارگیری کالاهای اساسی در مسیر سبز گمرکی، باعث شده است تا همکاری های مناسبی میان «وزارت صمت» و «گمرک ایران» برای تخلیه و ترخیص کالاهای ضروری شکل گیرد. در واقع اهداف اصلی سیاست گذار از به جریان انداختن این شیوه تازه در ترخیص و ورود کالاهای اساسی، شامل «بهبود و افزایش زیرساخت های تجاری در نقاط بندری» و همچنین «توسعه انبارها و محل نگهداری کالاها و واحدهای بسته بندی» می شود، به گونه ای که از این طریق هزینه های تولید و صادرات کاهش یابد. اما قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در کنار تبیین دستور جدید برای ورود کالاهای اساسی، از پیگیری موضوع تخفیف 30 درصدی سود بازرگانی برای کالاهای وارد شده به بندر چابهار، در دولت خبر داد.  حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی درباره این دستور جدید توضیح داد: اکنون ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، بر توسعه بندر چابهار متفق القول هستند؛ در واقع با توجه به زیرساخت های قابل توجهی که در این بندر به کار گرفته شده، توسعه آن از جمله اقدامات ضروری برای کشور است؛ به خصوص اینکه از منظر عملیات تجاری، تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی و سایر کالاهای مورد نیاز کشور، باید مانند بنادرجنوبی کشور، توسعه را در سایر نقاط بندری شاهد بود. به گزارش خبرگزاری مهر، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: بر این اساس، به دو شرکت مباشر دولت در تامین کالاهای اساسی یعنی شرکت بازرگانی دولتی ایران و پشتیبانی امور دام ابلاغ شده است تا حداقل 50 درصد از محموله ها و کشتی های آنها، در بندر چابهار تخلیه و پهلوگیری کنند؛ ضمن آنکه همزمان با این دو شرکت دولتی به سایر مباشران تامین کالاهای مورد نیاز کشور و تشکل های مرتبط با آنها که تامین کننده نیاز خوراک دام، طیور و نهاده های دامی مورد نیاز کشور هستند نیز ابلاغ شده است تا از ظرفیت های این بندر به نحو شایسته ای استفاده شود.

وی تصریح کرد: بر این اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اینکه حمل بار از بندر چابهار به داخل کشور مقرون به صرفه شود و کامیون ها علاوه بر مسیر برگشت، در مسیر رفت به چابهار نیز دارای بار باشند، هماهنگی های لازم را با سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران به عمل آورده تا بخشی از محموله های صادراتی مواد معدنی به چابهار حمل و از بندر چابهار به مقاصد صادراتی ارسال شود. مدرس خیابانی گفت: در عین حال، بسیاری از قطعات خودرو مربوط به شرکت های بزرگ خودروسازی داخلی که واحدهای تولیدی مرتبط با آن در استان خراسان جنوبی است، از بندر چابهار حمل خواهند شد. وی اظهار کرد: با توجه به انبارهای موجود در بندر چابهار، هماهنگی های لازم با گمرک ایران صورت گرفته است تا این انبارها زیر کلید گمرک قرار گیرند و تجار کشور بتوانند با خیال آسوده تری از این انبارها استفاده کنند و در عین حال از مزیت های تخلیه و بارگیری در این بندر بهره مند شوند؛ همچنین با توجه به اینکه کالاهای اساسی در مسیر سبز قرار دارد؛ گمرک ایران همکاری خوبی را از بابت تخلیه و ترخیص کالاهای اساسی با وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد. قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: مقام معظم رهبری و سایر مقامات ارشد نظام بر این باورند که سواحل مکران باید توسعه یابد و بر این اساس، با توجه به دسترسی بندر چابهار به آبهای اقیانوس هند و نیز ظرفیت های ایجاد شده در این بندر، ستاد توسعه چابهار تشکیل شده است و به زودی نیز مقام مسوولی برای انجام اقدامات هماهنگی دستگاه های دولتی برای توسعه این بندر انتخاب خواهد شد.

 به گفته مدرس خیابانی، موقعیت بندر چابهار به لحاظ توسعه مراودات تجاری ایران بسیار حائز اهمیت است و می تواند اثرگذاری مناسبی در رشد فعالیت های تجاری ایران داشته باشد. وی تصریح کرد: بندر چابهار این پتانسیل را دارد که بخش عمده ای از مبادلات تجاری در بنادر کشور را بر عهده گیرد؛ به خصوص اینکه درحال حاضر بنادر بخش عمده زیرساخت های تجاری کشور به شمار می روند و برای همین نیاز دارند که به طور مداوم، شرایط خود را به لحاظ توسعه و فراهم سازی زیرساخت ها بهبود بخشند؛ به این معنا که به موازات توسعه ای که در بخش های تولیدی و صنعتی کشور رخ می دهد، بنادر کشور هم در بخش های صادراتی و تامین قطعات نقش آفرینی بیشتری داشته باشند. مدرس خیابانی با بیان اینکه امروز به لحاظ سیاست های تجاری و ارزی، موفقیت هایی برای بخش تولید و مدیریت واردات حاصل شده و به موازات آن، شرایط مطلوبی هم برای صادرات کشور مهیا شده است، گفت: برهمین اساس وضعیت به وجود آمده ایجاب می کند که زیرساخت های تجاری کشور توسعه یابد و همچنین به موازات گسترش زیرساخت های تجاری در نقاط بندری، انبارها و محل های نگهداری کالا، واحدهای بسته بندی و فرآوری در بنادر افزایش پیدا کند تا منتج به کاهش هزینه های تولیدی و صادراتی شود.