آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۷
سیاست گذاری
۶

خارج از معمول

حفاظت از رمز اول و دوم راه جلوگیری از سرقت سایبری

گزارش های پلیس فتا نشان می دهد که برداشت غیرمجاز از حساب بانکی به دلیل سهل انگاری شهروندان و عدم حراست از رمز اول و دوم کارت بانکی در زمره جرائم سایبری ایران قرار گرفته است.

به گزارش «ایبنا» جرائم سایبری یکی از واقعیت های غیرقابل انکار در فضای مجازی به شمار می رود که ضروری است تا شهروندان با استفاده از روش های پیشگیرانه و مراقبتی از بروز حوادث و سوءاستفاده کلاهبرداران سایبری جلوگیری کنند؛ گزارش ها از مراکز امنیتی و قضایی همچون پلیس فتا نشان می دهد که عمده کلاهبرداری ها و حملات سایبری به منظور سرقت مالی رخ می دهد که بر همین اساس امنیت اطلاعات حساب و کارت بانکی به عنوان اطلاعات هویتی بانکی افراد اهمیت بسیار زیادی دارد که نیاز است تا شهروندان به توصیه بانک ها و پلیس فتا توجه داشته باشند و از راهکارهای افزایش امنیت اعلام شده توسط بانک ها استفاده کنند. براساس آمارهای منتشر شده از میزان جرائم رخ داده در حوزه فضای مجازی بالغ بر 70 درصد جرائم برداشت غیرمجاز از حساب و کارت های بانکی بوده وحدود 14 درصد جرائم را نیز کلاهبرداری های رایانه ای تشکیل می دهند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 15 درصد افزایش پیدا کرده، همین موضوع نشان از کلاهبرداری های مالی در فضای مجازی دارد که تمامی آنها به دلیل سهل انگاری شهروندان در استفاده و حراست از اطلاعات حساب و رمزهای اول و دوم کارت بانکی رخ داده است. از جمله رایج ترین و مهم ترین روش هایی که کلاهبرداران برای برداشت غیرمجاز استفاده می کنند، استفاده از درگاه های پرداخت جعلی (فیشینگ)، کلاهبرداری پیامکی و تلفنی عنوان شده، این درحالی است که در طول سال های اخیر تولید و انتشار برنامه های آموزشی درخصوص فیشینگ و کلاهبرداری های مالی، برخوردهای پلیسی در دستور کار قرار گرفته است.

دونالد ترامپ ثروتمندترین نامزد ریاست جمهوری 2020

تنها دو نفر از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا بالای یک میلیارد دلار ثروت دارند. به گزارش «ایسنا» ثروتمند بودن دونالد ترامپ بر کسی پوشیده نیست. رئیس جمهور فعلی آمریکا که برای انتخاب مجدد در سال 2020 باید با شمار زیادی از دموکرات ها مبارزه کند از طریق فعالیت های تجاری خود به ویژه در بخش املاک و هتلداری ثروت زیادی به دست آورده است. برای مقایسه کافی است بدانید ثروت پت بوتیگیگ، یکی از کاندیداهای این انتخابات، 003/ 0 ثروت ترامپ است! طبق رده بندی صورت گرفته توسط فوربس، خالص ثروت دونالد ترامپ 1/ 3 میلیارد دلار است. با وجود آنکه ثروت رئیس جمهور آمریکا از زمان انتخاب شدنش به طرز محسوسی کاهش پیدا کرده است اما وی هنوز هم یکی از ثروتمندترین سیاستمداران حال حاضر آمریکا و ثروتمندترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 محسوب می شود.