آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۶۵
صفحه آخر (جهان)
۱۲

ماکرون: خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا انگلیس را دنباله رو آمریکا می کند

رئیس جمهور فرانسه پیش از دیدار با نخست وزیر انگلیس، به لندن هشدار داد که با خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، ممکن است که انگلیس به «شریک زیر دست» آمریکا و یک دولت تحت سلطه این کشور تبدیل شود.

31 اکتبر(9 آبان 98)  انگلیس باید از اتحادیه اروپا خارج شود . «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس، عزم خود را برای برگزیت جزم و تهدید کرده که حتی بدون توافق هم که شده، از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد، تصمیمی که هم در داخل انگلیس و هم در اتحادیه اروپا  مخالفان جدی دارد. به همین دلیل، جانسون پنج شنبه گذشته راهی پاریس شد تا با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور این کشور، در این باره مذاکره کند، اما بر اساس گزارش ها، او  ظاهرا به در بسته اروپا برخورد کرده است؛ رئیس جمهوری فرانسه پنجشنبه پیش از دیدار با جانسون، هشدار داده بود که خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، ممکن است این کشور را به «شریک زیر دست» آمریکا و دولت تحت سلطه واشنگتن تبدیل کند. رسانه های انگلیسی گزارش داده اند، هدف ماکرون از طرح این اظهارات، ظاهرا حمله به خوش بینی جانسون در خصوص مزایای «برگزیت سخت» یا خروج بدون توافق است.  ماکرون در جمع خبرنگاران هشدار داد که تبعات منفی برگزیت سخت را نمی توان با عقد توافقات تجاری با دولت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا جبران کرد. وی گفت: «انگلیس قربانی اصلی سناریوی برگزیت سخت خواهد بود. و انگلیس، در صورت پیگیری این سناریو، سرانجام به دولت تابع آمریکا تبدیل خواهد شد». به نوشته «اکسپرس»، رئیس جمهور فرانسه با اشاره به رای مردم انگلیس به همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گفت : «مردم انگلیس به اینکه این کشور به دولت تحت سلطه ترامپ تبدیل شود، رای نداده اند.» ماکرون در بخشی از اظهاراتش گفت: «آیا آمریکا می تواند هزینه های برگزیت سخت را جبران کند؟ چون انگلیس قربانی اصلی این ماجرا خواهد بود؛ در صورتی که تصمیمی راهبردی برای عملی کردن برگزیت سخت گرفته شود، هزینه آن، تبدیل شدن تاریخی انگلیس به یک دولت تحت سلطه خواهد بود.»

 ماکرون همچنین گفت: «انگلیسی ها خودشان را یک قدرت بزرگ و یکی از اعضای شورای امنیت می دانند. امکان ندارد با این توجیه که قدرتمندتر می شویم از اروپا خارج شویم و در نهایت به یک شریک زیردست آمریکا تبدیل شویم که روز به روز رفتارهای هژمونیک بیشتری از خودش بروز می دهد.». ماکرون در دیدار با جانسون   دستیابی به توافق جدید درباره برگزیت  را طی 30 روز آینده «ناممکن» دانست. آنگلا مرکل نیز روز چهار شنبه  تاکید کرده بود ضرب الاجل 30 روزه ای به انگلیس نمی دهد اما هشدار داد زمان کوتاهی برای به نتیجه رساندن توافق باقی مانده است. جانسون در جریان دیدار با صدراعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه به آنها هشدار داد که در صورت عدم انعطاف اتحادیه اروپا در برابر لندن، برگزیت بدون توافق به وقوع خواهد پیوست.

حرکت غیر معمول جانسون

دیدار جانسون با ماکرون در کاخ الیزه بدون حاشیه نبود؛ به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز  عکس و فیلم حرکت غیرمعمول دیپلماتیک را با عنوان «احساس بودن در خانه خود» منتشر کرده است.این خبرگزاری درباره رفتار نخست وزیر محافظه کار انگلیس نوشت: جانسون که هرگز در دوره حیات سیاسی خود از دلقک بازی شرم نکرده، در زمان حضور خبرنگاران در یکی از اتاق های کاخ الیزه با آنها شوخی می کرد و برای مدت کوتاهی پای خود را روی یکی از میزها دراز کرد. دقایقی پیش از ثبت این «بی نزاکتی سیاسی»، ماکرون ضمن رد تجدید نظر کلی در توافق برگزیت تاکید کرده بود که مدت زیادی تا مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی نمانده است. پادرازی جانسون در حضور ماکرون، واکنش گسترده کاربران شبکه های اجتماعی را برانگیخته است.

این ماجرا در شبکه های اجتماعی و رسانه های فرانسه به شدت جنجالی شده است. در حالی که بسیاری از کاربران به ویژه در توئیتر این حرکت جانسون را توهین به فرانسه و ماکرون دانسته اند، روزنامه پاریزین، نزدیک به راست های میانه روی فرانسه ماجرا را به نقل از تام راینر، خبرنگار اسکای نیوز به شکل دیگری روایت کرد؛ بنا بر این روایت، ماکرون در همان زمان توضیح می داده که با توجه به اندازه این «میز عسلی» می توان پا را روی آن دراز کرد. نخست وزیر انگلیس هم بلافاصله پس از شنیدن این جمله، پایش را برای لحظاتی روی میز می گذارد. پاریزین نتیجه گرفته که این حرکت «توهین آمیز» نبوده است!