آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۶۳
جامعه
۱۸

کوتاه از جامعه

نیمی از معتادان تزریقی هپاتیت دارند

مهدی شادنوش، رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: آمارها نشان می دهد از هر دو مصرف کننده تزریقی مواد مخدر، یک نفر به ویروس هپاتیت مبتلاست. این در حالی است که از هر هشت معتاد تزریقی یک نفر اچ آی وی  مثبت است، ولی ما بیشتر نگران  اچ آی وی هستیم، در صورتی که خطر هپاتیت بیشتر است.

وی درباره نحوه پذیرش معتادان مبتلا به اچ آی وی و هپاتیت در کمپ های ترک اعتیاد نیز توضیح داد: بارها به صورت رسمی اعلام شده کمپ ها اجازه جداسازی این دسته از بیماران را از سایر درمان پذیران ندارند. این افراد باید شناسایی و معرفی شوند و درمان خود را در کنار سایر افراد درمان پذیر ادامه دهند.

شادنوش با اشاره به آخرین آمارها درباره شیوع مصرف مواد مخدر در ایران عنوان کرد: اکنون شیوع مصرف مواد مخدر در افراد 15 تا 29 سال حدود 7/3 درصد است. البته نوع ماده مصرفی نیز در طول زمان دچار تغییراتی شده است. به این صورت که سال 94 بیشترین میزان مصرف مربوط به ماده تریاک و مشتقات آن بوده است. اما پژوهش ملی که سال 97 صورت گرفت، حاکی از کاهش مصرف تریاک نسبت به گذشته است، در حالی که میزان مصرف بعضی مواد همچون هروئین و شیشه افزایش یافته است. / جام جم

افزایش تلفات جاده ای ایران از سال 2017

کریستف هملمن، نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران با ابراز تاسف از روند افزایشی و هشداردهنده آسیب ها و مرگ ومیر ناشی از تصادفات رانندگی در ایران گفت: تلفات جاده ای در این کشور از سال 2017 روند افزایشی دارد.

وی با تاکید بر حمایت کامل سازمان جهانی بهداشت برای تلاش های پیش رو در راستای کاهش تلفات جاده ای، عنوان کرد: به دلیل روند افزایشی و نگران کننده مرگ و میر ناشی از تصادفات در ایران، همه افراد جامعه به نوعی در معرض تصادفات جاده ای قرار گرفته اند.

نماینده سازمان بهداشت جهانی در کشورمان افزود: آسیب های ناشی از تصادفات جاده ای یکی از پنج علت مهم مرگ و میر در ایران به شمار می رود، اما با همکاری یکدیگر و تلاش نهادهای مختلف می توان مدل موفقی را برای ایمنی به منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت ارائه کرد.

هملمن با اشاره به این که دفتر منطقه ای این سازمان، ایران را برای نمایش الگوی اجرایی چارچوب منطقه ای ایمنی راه انتخاب کرده است، گفت: این فرصت منحصر به فردی است که می تواند برای تقویت تلاش ها و تبادل آموخته ها و تجربیات موفق با جامعه جهانی مورد استفاده قرار گیرد. / جام جم

وضع رویه واحد برای نظارت بر ساماندهی سگ ها در تهران

شینا انصاری، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: مقرر شده رویه ای واحد برای نظارت بر موضوع ساماندهی سگ ها در تهران وضع شود.

وی با تاکید بر این که صرفا نظارت بر روند ساماندهی سگ ها به اداره کل متبوع او سپرده شده است، عنوان کرد: اجرای مقوله ساماندهی سگ ها مانند قبل به عهده اداره ساماندهی مشاغل و صنایع شهرداری تهران خواهد بود، اما به دلیل دغدغه ایجاد شده از سوی فعالان محیط زیست و حامیان حقوق حیوانات، موضوع نظارت به اداره کل  محیط زیست واگذار شده است.

انصاری ادامه داد: ما نیز تلاش می کنیم گلوگاه هایی را که در امر ساماندهی سگ ها ایجاد مشکل خواهد کرد، شناسایی کنیم و سپس با تمرکز بر آنها و نظارت مستمر مانع از بروز مشکلات احتمالی شویم. / فارس