آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۵۰۰
جهان
۷

خبر

ولیعهد امارات با پادشاه عربستان دیدار کرد حل وفصل یک اختلاف

ولیعهد امارات متحده عربی در دیدار با پادشاه عربستان در منا از طرف های درگیر در عدن، مقر دولت کنونی یمن، خواست تا اختلافات خود را از طریق گفت وگو حل و فصل کنند. به گزارش رویترز، نیروهای جدایی طلب جنوب یمن یا «شورای انتقالی جنوب» تحت حمایت امارات روز شنبه توانستند کنترل پایگاه های نظامی و کاخ ریاست جمهوری در عدن را به دست بگیرند و نیروهای وابسته دولت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی این کشور را که مورد حمایت ائتلاف عربستان است، از شهر عدن بیرون برانند.

دو روز پس از سقوط عدن، شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، با سفر به عربستان با ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه این کشور، دیدار کرد. در بیانیه ای که در خبرگزاری دولتی امارات درباره این دیدار منتشر شده، آمده است: عربستان و امارات از طرف های درگیر در عدن خواستند تا گفت وگو را در اولویت قرار دهند و مصلحت کشور یمن و مردم را در نظر بگیرند. شیخ محمد بن زاید آل نهیان همچنین گفته است که عربستان و امارات در مواجهه با نیروهایی که امنیت منطقه را تهدید می کنند، در کنار یکدیگر ایستاده اند.

به گزارش رویترز، با وجود اینکه امارات کوشید موضوع عدن را کم اهمیت جلوه دهد؛ اما شیخ محمد بن زاید آل نهیان در این دیدار از جدایی طلبان جنوب یمن نخواست تا مواضعی را که روز شنبه تصرف کرده اند، تخلیه کنند. او همچنین از ابتکار عربستان برای دعوت از طرف های درگیر در عدن برای مشارکت در نشستی در عربستان تقدیر کرده است.

در همین زمینه، عیدروس الزبیدی، رهبر جدایی طلبان جنوب یمن، با شرکت در نشست اضطراری در عربستان درباره موضوع عدن موافقت کرده است. عیدروس الزبیدی همچنین تاکید کرد که نیروی های او همچنان از ائتلاف به رهبری عربستان برای مبارزه با نیروهای حوثی حمایت می کنند.

علی بن شحنه، عضو شورای انتقالی جنوب به المیادین گفت دیدار ملک سلمان و ولیعهد امارات برای حل و فصل بازی بین عربستان و امارات بود و آنچه در عدن رخ داد، یک «نمایش مسخره» بود. عیدروس الزبیدی نیز پیش تر هیچ اشاره ای به آمادگی نیروهایش برای خروج از مواضع تحت کنترل گرفته خود نکرده؛ بلکه تهدید کرده بود دیگر مناطق جنوب را هم بعد از آزادسازی عدن پس می گیرد. در سال 2014 پس از تصرف صنعا به دست شبه نظامیان حوثی، دولت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن، شهر بندری عدن در جنوب یمن را به طور موقت پایتخت خود نامیدند.

هیئت آمریکایی برای مذاکره وارد ترکیه شد مقدمه چینی برای منطقه امن

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، تهدید کرد که در صورت بروز برخی مشکلات در همکاری آنکارا و واشنگتن برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، طرح های بعدی این کشور اجرا خواهد شد و ترکیه راسا وارد شرق فرات خواهد شد. او در گفت وگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی «تی آرتی خبر» درباره تاسیس منطقه امن در شمال سوریه با همکاری آمریکا صریحا گفت که با راه اندازی «مرکز فرماندهی مشترک» ترکیه و آمریکا اقداماتی برای انجام عملیات در روزهای آینده آغاز خواهد شد.

بعد از توافق آمریکا و ترکیه بر سر ایجاد مرکز فرماندهی مشترک، وزارت دفاع ملی ترکیه اعلام کرد که یک هیئت شش نفره از آمریکا به شانلی اورفه آمدند تا فعالیت های این مرکز را ساماندهی کنند؛ اما هم زمان با انتشار این خبر رسانه های ترکیه از «اتلاف وقت از سوی آمریکا» نیز خبر دادند؛ به طوری که مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، درباره این موضوع واکنش نشان داد و گفت که ترکیه اجازه اتلاف وقت به آمریکا نخواهد داد و «شرق فرات به هر قیمت ممکن که باشد، پاک سازی خواهد شد».

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، هم در مصاحبه خود تاکید کرد که ترکیه نمی تواند صبر کند و باید جدول زمانی تعیین شود. او درباره عمق منطقه امن در شمال سوریه هم گفت که ترکیه عمق 30 تا 40 کیلومتری برای تشکیل منطقه امن نیاز دارد و به گفته آکار، این موضوع از طرف روسای جمهوری آمریکا و ترکیه مطرح شده و آنکارا منتظر اقدامات واشنگتن در این باره است. این در حالی است که دولت سوریه توافق ترکیه و آمریکا را «تنشی خطرناک» و «تجاوزی آشکار» به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه توصیف کرده است. یک منبع در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: توافق حاصل شده میان آمریکا و ترکیه تجاوز آشکار به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نقض آشکار اصول و قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است.