آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۷۶
اقتصاد
۳

نبض اقتصاد

صادرات بنزین ایران رکورد زد

صادرات بنزین از طریق بورس انرژی در هفته گذشته رکورد زد و از مرز 72 میلیون دلار گذشت.

سیدعلی حسینی مدیرعامل بورس انرژی با اعلام این خبر به خبرگزاری صداوسیما گفت: در هفته گذشته 110 هزار تن بنزین از طریق رینگ صادراتی بورس انرژی به ارزش 72 میلیون دلار معامله شد و مقصد صادرات این فرآورده های نفتی کشورهای همسایه اعم از عراق، افغانستان، ترکیه، پاکستان و سایر کشورهای همسایه بود.

وی ادامه داد: با توجه به تمهیدات اندیشیده شده شرکت ملی پالایش و پخش به دنبال توسعه صادرات فرآورده های صادراتی است و اعلام آمادگی کرده که فرآورده های با کیفیت بالا و با قیمت رقابتی را در سطح خرده فروشی و عمده فروشی از طریق بورس انرژی ساماندهی کند.

مدیرعامل بورس انرژی گفت: ما هم از طرف شرکت ملی پالایش و پخش این آمادگی را داریم که از مبادی مختلف و انبارهای مختلف که در سطح کشور است این فرآورده های نفتی را تحویل گرفته و به تجار خارجی و صادرکنندگان ارائه کنیم.

حسینی ادامه داد: با وجود ده پالایشگاه بزرگ در کشور و انبارهای متعدد نفت و همچنین پشتیبانی خوبی که برای فروش این فرآورده ها از طریق بورس انرژی انجام می شود امیدواریم صادرات این فرآورده های نفتی از طریق بورس انرژی ایران رونق بگیرد.

وی افزود: ایران تنها کشور در منطقه است که مازاد قابل صادرات در فرآورده های نفتی به ویژه بنزین با کیفیت بسیار بالا را دارد و این امر ظرفیت بسیار خوبی را برای شرکت ملی پالایش و پخش و همچنین برای بورس انرژی فراهم کرده است و با همکاری این دو مجموعه شاهد گسترش این مازاد خواهیم بود.

مدیرعامل بورس انرژی به ذکر برخی از آمار معاملات اشاره کرد و گفت: در هفته گذشته 305 هزار تن فرآورده را در بورس انرژی به ارزش هزار و 520 میلیارد تومان معامله کردیم که از این میزان 110 هزار تن بنزین به ارزش 72 میلیون دلار، 106 هزار تن گاز مایع به ارزش 30 میلیون دلار معامله شده است.

کاهش قیمت بلیت هواپیما از 21 شهریور

 دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: با توجه به کاهش نرخ ارز، از 21 شهریور قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای پرتردد10  تا 20 درصد هم کاهش می یابد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با بیان این که کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته زمینه ساز کاهش قیمت بلیت هواپیما شده است، گفت: به دلیل آن که بسیاری از هزینه های شرکت های هواپیمایی براساس قیمت ارز است در نتیجه با توجه به روند نزولی قیمت ارز شرکت های هواپیمایی تصمیم به کاهش میانگین 10 درصدی قیمت بلیت هواپیما در تمام مسیرهای داخلی گرفته اند.

او ادامه داد: از 21 شهریور قیمت بلیت هواپیما در تمام مسیرهای داخلی به طور متوسط  10 درصد کاهش می یابد و در مسیرهای پر تقاضا تا 20 درصد هم کاهش قیمت بلیت ادامه خواهد داشت. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی افزود: به طور مثال قیمت بلیت مشهد با توجه به عوارض خروج هم اکنون 754 هزار و 600 تومان است که در نرخ جدید به 700 هزار تومان کاهش می یابد. او بیان کرد: در صورتی که قیمت ارز همچنان روند نزولی داشته باشد کاهش قیمت بلیت هواپیما ادامه دار خواهد بود و شرکت های هواپیمایی جهت تسهیل تردد مسافران و همچنین آسایش آنها تصمیم به کاهش قیمت بلیت هواپیما گرفته اند.

اسعدی سامانی درباره قیمت بلیت هواپیما در ایام اربعین هم گفت: به دلیل آن که سوداگران و دلالان، بازار سیاه برای ایام اربعین ایجاد نکنند، شرکت های هواپیمایی تصمیم گرفته اند که نرخ ثابتی برای نجف و کربلا اعلام کنند البته هنوز تصمیم شرکت های هواپیمایی قطعی نشده است.  دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی اظهار کرد: شرکت های هواپیمایی از تمامی ظرفیت خود جهت تردد راحت تر مسافران استفاده می کنند و با توجه به لغو روادید کشور عراق امسال اشتیاق زائران برای سفر به کربلا و نجف بسیار بیشتر خواهد شد.