آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۷۶
رسانه: دور دنیا
۸
تحلیل

ترامپ و سیاست خاورمیانه ای آمریکا

مترجم: دکتر محمدجواد گودینی

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده پیشتر گفته بود قصد دارد به دخالت آمریکا در جنگ های منطقه خاورمیانه پایان دهد و این دخالت ها را در دوران ریاست جمهوری اش دنبال نخواهد کرد؛ اما پس از دستیابی وی به جایگاه ریاست جمهوری معلوم شد این سخن عملی نگردیده است. ایالات متحده هر روز بر عمق دخالت هایش در خاورمیانه افزوده و از جمله فعالیت نظامی اش هر روز در پایگاه نظامی العدید در قطر گسترش بیشتری یافته و دارای ابعاد بیشتری می شود.

آمریکا پول بسیاری برای این پایگاه نظامی در منطقه هزینه می کند و مقامات قطر نیز می گویند آمریکا بر حجم این پایگاه می افزاید و برای تجهیز بیشتر آن می کوشد. رئیس جمهور آمریکا یک بار اعلام کرد کشورش می خواهد در جنگ های پایان ناپذیر در اقصی نقاط جهان نقشی ایفا نکرده و اقدامی انجام ندهد؛ اما آمریکا پس از ریاست جمهوری ترامپ بر تعداد نظامیان آمریکایی در پایگاه های گوناگون این کشور افزوده و اکنون رقم نظامیان آمریکایی در پایگاه نظامی العدید در قطر از مرز 7000 نفر گذشته است.

از مهم ترین چالش های منطقه ای ایالات متحده در خاورمیانه می توان به جنگ در افغانستان، تیرگی روابط با ایران، تهدید بقایای گروهک تروریستی داعش در عراق و سوریه و وضعیت ناگوار کنونی در شمال سوریه که آمریکا در اقدامی مداخله جویانه به حمایت از کردها در این منطقه پرداخته اشاره کرد. دیگر چالش سیاست خارجی آمریکا که مهم ترین آن در منطقه ارزیابی می شود، بحران کنونی یمن است که آمریکا از ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی جانبداری کرده است؛ ائتلافی که تاکنون جنایات بسیاری مرتکب شده و عامل شیوع بیماری های خطرناکی در این منطقه جنگ زده گردیده است و به اهداف خویش دست نیافته و با مقاومت بی نظیر مردمی مواجه گردیده است.

اکنون دولت ترامپ در پی افزایش قوای نظامی در پایگاه العدید قطر است و در دیدارش با امیر قطر در جولای گذشته، از فروش سلاح های آمریکایی به قطر سخن به میان آورده است که به معنای عزم آمریکا برای افزایش حضور نظامی در منطقه است.

به نظر می رسد رئیس جمهور آمریکا چالش های حقیقی جهان کنونی را نمی بیند و درک نمی کند و گویا در جهانی دیگر به سر می برد و چالش های توهمی در ذهنش ایجاد شده است.

رئیس جمهور آمریکا به جای آن که بر دولت سعودی فشار آورد تا مساله یمن را حل و فصل کند، برنامه های دیگری را در خاورمیانه دنبال می کند و بودجه وزارت دفاع آمریکا از 716 میلیارد دلار به 733 میلیارد دلار افزایش یافته و میزان دخالت این کشور نیز در امور خاورمیانه چشمگیر بوده است.

بودجه نظامی آمریکا با بودجه هفت کشوری که پس از ایالات متحده در ردیف پرهزینه ترین ارتش های دنیا قرار دارند، برابری می کند. زمان آن فرارسیده که آمریکا (طبق وعده ترامپ) دخالت های نظامی اش در این منطقه حساس از جهان را به پایان برد و از جنگ افروزی در منطقه دست برداشته و از سیاست تنش زایی در منطقه و دمیدن بر آتش اختلاف، خودداری نموده و استراتژی خود را تغییر دهد.