آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۶۰
سیاست
۴
تاریخچه ترورهای موساد : برخیز و اول بکش (274)

فصل بیست و ششم: «مثل مار حیله گر و مثل یک بچه ساده» - عرفات ساده اما پیچیده

رونن برگمن مترجم: منصور بیطرف

بمب گذاری های تل آویو شکاف میان روشی که دو شاخه اصلی اطلاعات اسراییل که به عرفات نگاه می کردند را برجسته کرد. شین بت تحت ریاست آیلون فکر می کرد که رهبر فلسطینی منفعل و ضعیف شده و به همین خاطر اجازه می دهد که حملات ادامه یابد و تلاشی برای مهار حماس نمی کند، زیرا می خواهد از مقابله با نهضت اسلامی بنیادگراها اجتناب کند.

آمان به ریاست سرهنگ خودرای و کاریزماتیک، موشه یعلون فکر می کرد که شخص عرفات محور مشکلات است. با آنکه شین بت و آمان هر دو یک نسخه محرمانه از مکالمات میان عرفات و رهبران حماس را می دیدند اما فقط یعلون معتقد بود که مواد اطلاعاتی دلالت بر آن دارد که عرفات برای حملات تروریستی چراغ سبز را نشان داده تا بن بست در مذاکرات شکسته شود. یعلون به سه نخست وزیر- رابین، پرز و نتانیاهو- که زیر نظر آنها ریاست اطلاعات نظامی را داشت، گفته بود که بنا بر تخمینش، «عرفات، مردمش را نه برای صلح بلکه برای جنگ با ما آماده می کند.» یعلون گفته بود که در گذشته، حکم رابین مبنی بر اینکه اسراییل باید «صلح را ترغیب کند انگار که ترور وجود ندارد و با ترور بجنگد انگار که صلح وجود ندارد» یک جمله بی معنی بود، زیرا مردی که آنها (اسراییل) به دنبال صلح با او هستند همان چهره ای را دارد که ترور را درست می کند.

یعلون عضو یک کیبوتص در وادی عرب و پسر یک چپگرای نهضت کارگری اسراییل بود. اما او می گفت که آنچه او به عنوان سرپرست آمان و بعدا رییس ستاد کل در مواد اطلاعاتی دید، ذهن او را تغییر داد و به راست گرایید. ظهور درخشانش در ارتش و رده های سیاسی نگاه های «بازگونه اش» را تقویت کرد و آنها (بازها) تاثیر دراماتیکی بر شکل سیاست های اسراییل در دهه هایی که پیش آمد، گذاشتند. جناح راست به گرمی از او استقبال کردند، زیرا او یکی از اندک اعضای جامعه اطلاعاتی بود که چنین دیدگاه هایی را حمایت می کرد. او یکی از نزدیک ترین همکاران نتانیاهو شد که او را به عنوان وزیر امور استراتژیک و بعدا وزیر دفاع به کابینه اش آورد. با این حال نتانیاهو او را در سال 2016 بعد از آنکه یعلون که مقید به قانون و دیسیپلین است، اصرار ورزید که باید سربازی را که یک تروریست مجروح و درمانده را کشته تحت پیگرد قرار گیرد، اخراج کرد.

یعلون را یکی از صادق ترین سیاستمداران اسرییل می شناسند. او در اعتقادش که عرفات به طور فعالانه از ترور حمایت می کرده ثابت قدم ماند. او گفته بود: «شین بت عادت دارد، شواهدی را جمع کند که در دادگاه ارایه بدهد و منجر به یک محکومیت بشود. اما عرفات معلوم است که خیلی پیچیده تر از اینهاست. او به سران حماس نمی گوید که بروید و حمله کنید، بلکه در عوض با آنها درباره جنگ مقدس صحبت می کند و تمامی سران شان را که دستگیر کرده بود، آزاد می کند. چیزی بیشتر از این مورد نیاز نیست. تا به امروز هیچ دستوری پیدا نشده که هیتلر برای حذف یهودی ها امضا کرده باشد. آیا این به آن معناست که او هیچ دستوری برای انجام این کار صادر نکرده بود؟»

سرهنگ یوسی کوپرواسر، یکی از تحلیلگران ارشد آمان پشت تحلیل رییس خود ایستاد: «عرفات زمانی درب های نوزده نهاد حماس را بست که برخی فعالان آن را بازداشت کرد. سپس او به آنها اجازه داد تا به دنبال تصمیمی که گرفته بود که اکنون زمان حملات تروریستی است، بروند. حماس از او خواست که دلیلی برای جدی بودن درخواستش بدهد. به همین خاطر آنها به او گفتند که «ابراهیم المقادمه را آزاد کن. این تنها راهی است که ما مطمئن می شویم که دست ما را باز می گذاری.» چرا مقادمه؟ زیرا مقادمه رییس جوخه ای بود که می خواستند خود عرفات را ترور کنند. عرفات موافقت کرد و مدت کوتاهی بعد آنها حمله نزدیک اقامتگاه بن گوریون را انجام دادند.» کوپرواسر بحث می کرد که عرفات به اندازه کافی پیچیده بود که زندانیان حماس را که در نواحی تحت کنترل اسراییل زندگی می کردند، آزاد کند به طوری که اسراییلی ها فقط بتوانند خودشان را متهم کنند و در هیچ رویدادی افرادی را که با فتح مرتبط بودند را آزاد نکرد به همین خاطر فاصله زیادی میان خودش و حملات تروریستی نگه داشت.