آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۷۹
اخبار کشور
۱۱

انگلیس سفیر ایران را احضار کرد

وزارت خارجه انگلیس روز سه شنبه «حمید بعیدی نژاد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن را احضار کرد. به گفته «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس، این اقدام در واکنش به آنچه او عدم پایبندی ایران به تعهدات در مورد نفتکش «آدریان دریا» خوانده، صورت گرفته است.

در روزهای گذشته گزارش شد که نفتکش آدریان دریا محموله خود را در نزدیکی سوریه تحویل مشتریان داده است. نیروهای ویژه ارتش انگلیس دو ماه پیش این نفتکش را که آن زمان «گریس 1» نام داشت، در اقدامی خلاف قوانین بین المللی، در آب های جبل الطارق توقیف کردند. لندن تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه را به عنوان توجیهی برای این اقدام مطرح می کرد، در حالی که اتحادیه اروپا بارها ادعا کرده است که برای تحریم های یک جانبه اثر فراسرزمینی قائل نیست.

با این وجود، راب روز گذشته گفت که فروش نفت ایران به سوریه «نقض غیرقابل قبول هنجارهای بین المللی است و انگلستان این ماه این موضوع را در سازمان ملل متحد مطرح می کند.»

به گزارش فارس، اظهارات راب در حالی مطرح می شود که روزنامه «گاردین» در گزارشی نوشت که حتی در خود وزارت خارجه انگلیس نیز برخی از دیپلمات های این کشور اعتقاد دارند که توقیف نفتکش ایرانی اقدام درستی نبوده است.

پس از آزادی نفتکش آدریان دریا به حکم دیوان عالی جبل الطارق، مقام های این منطقه مدعی شدند که ایران تضمین داده است که این کشتی نفتی را به سوریه منتقل نکند. با این وجود، همان زمان تهران تاکید کرد که تحریم های یک جانبه اتحادیه اروپا را به رسمیت نمی شناسد و نفت خود را به هر مشتری ای که بخواهد می فروشد.