آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۷۹
اخبار کشور
۱۱

صالحی در دیدار مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی: قرار بود برجام جاده دوطرفه باشد/ اروپایی ها مانند آمریکا به وعده خود عمل نکردند

مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در جریان سفر یک روزه خود به تهران با وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان دیدار و گفت و گو کرد.

«کرونل فروتا» مدیرکل موقت آژانس در برنامه و دعوت از پیش انجام شده در زمان حیات یوکیا آمانو بامداد روز یک شنبه وارد تهران شد و ابتدا با حضور در سازمان انرژی اتمی ایران با علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت وگو کرد.

علی اکبر صالحی در دیدار خود با کورنل فروتا گفت: «اتحادیه اروپا که به عنوان پرکننده خلا عدم حضور آمریکا قرار بود جایگزین باشد و آن خلا را پر کنند که متاسفانه نتوانسته آن گونه که وعده داده بودند عمل کند.»

او در ادامه گفت که «جمهوری اسلامی تصمیم گرفته که بحث برجام جاده یکطرفه نیست و قرار بود این جاده دوطرفه باشد قطعا جمهوری اسلامی ایران هم تصمیمات مقتضی را در زمان مناسب می گیرد همچنان که در سه گام این کار را انجام داده است.»

مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از دیدار با صالحی با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به همکاری های جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که منجر به گزارش های متعدد آژانس در تایید اجرای برجام توسط ایران شده و استمرار این همکاری ها در مقطع فعلی، بر ضرورت رعایت اصول حرفه ای، حفظ محرمانگی و انجام وظایف آژانس به صورت بی طرفانه تاکید کرد. ظریف همچنین اقدامات جمهوری اسلامی ایران در کاهش تعهدات خود در قبال عدم انجام تعهدات از سوی طرف های اروپایی را در چارچوب پاراگراف 36 برجام توصیف کرد.

کرنل فروتا نیز در این دیدار با اشاره به تلاش آژانس برای اعتمادسازی، بر انجام فعالیت های راستی آزمایی آژانس به صورت حرفه ای و بی طرفانه تاکید کرد.