آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
جهان
۷

شکست راست گرایان افراطی در ایتالیا در پی قمار ناکام سالوینی

اتحاد عجیب در «رم»

بی ثبات ترین کشور اروپایی در حوزه سیاسی، در آستانه تشکیل دولت جدید قرار دارد. یک هفته پس از فروپاشی دولت ائتلافی ایتالیا با اکثریت پوپولیست های ملی گرا، جوزپه کونته باز هم از سوی رئیس جمهور مامور تشکیل دولت جدید این کشور شد. کونته که در پی ائتلاف چپ های دموکرات و حزب پنج ستاره، شانس بالایی برای تشکیل دولت جدید دارد، امیدوار است دولت جدید بدون حضور متئو سالوینی، نماد راست افراطی در دولت پیشین، از ثبات بیشتری برخوردار باشد.

این ائتلاف باعث شد ایتالیا که در میان قدرت های اروپایی به دولت هایی با عمر کم و ائتلاف هایی شکننده مشهور است، از انتخابات زودهنگام نجات یابد و راست گرایان ائتلافی را در جایگاه اپوزیسیون قرار دهد. خروج حزب لیگ به رهبری متئو سالوینی را که در دولت پیشین وزیر کشور بود، باید نتیجه سیاست های افراطی و جنجالی سالوینی به ویژه در حوزه مهاجرت دانست. همین موضوع باعث شد محبوبیت سالوینی در هفته های اخیر به شدت کاهش پیدا کند و حزب پنج ستاره به رهبری لوییجی دی مایو، به ائتلاف خود با حزب لیگ پایان دهد.

این در حالی است که مطابق نظرسنجی ها، اگر انتخابات زودهنگام در ایتالیا برگزار می شد، حزب راست گرای افراطی «لیگ»، با همراهی دیگر احزاب دست راستی، می توانست دولت جدید ایتالیا را تشکیل دهد. به همین دلیل، سالوینی ائتلاف جدیدی را که بدون حضور او شکل گرفته است، «دولت بازنده ها» خواند. او انتظار نداشت حزب پنج ستاره موفق به تشکیل ائتلاف با حزب میانه روی دموکرات شود و با همین امیدواری بود که هفته گذشته با خروج از دولت، باعث فروپاشی دولت ایتالیا شد.

سالوینی از زمان حضور در دولت ایتالیا به عنوان وزیر کشور، سیاست های ضدمهاجرتی به اجرا گذاشت و با بستن بنادر ایتالیا، مانع از ورود بسیاری از مهاجران از دریای مدیترانه به این کشور شد. او همچنین از سوی رقبای سیاسی خود متهم شده بود از روسیه پول گرفته و سیاست هایش به تخریب جایگاه ایتالیا در اروپا و جهان می انجامد.

با وجود خروج سالوینی از دولت ایتالیا و شکل گیری دولت جدید، جوزپه کونته همچنان دشواری هایی برای تشکیل دولت جدید در رم دارد. این تحولات و قمار نافرجام سالوینی باعث شد جوزپه کونته که حدود یک سال پیش کمتر در سیاست ایتالیا شناخته شده بود، بار دیگر شانس حضور در مقام نخست وزیری چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا را داشته باشد. کونته تا قبل از اینکه نخست وزیر ایتالیا شود، در دانشگاه فلورانس استاد حقوق بود. او پس از دیدار با سرجیو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا و ماموریت از طرف او برای تشکیل دولت جدید، ابراز امیدواری کرد در روزهای آینده فهرست وزرای کابینه جدید خود را معرفی کند. کونته پس از دیدار با رئیس جمهور ایتالیا، در جمع خبرنگاران گفت دولت جدید به سرعت اقدامات لازم را برای تنظیم بودجه سال 2020 و همچنین جلوگیری از افزایش مالیات فروش به کار خواهد بست.

 کونته در دولت پیشین هم این دو موضوع را در صدر برنامه های خود قرار داده بود؛ اما اختلاف دیدگاه ها با متئو سالوینی و حزب راست گرای افراطی ایتالیا، باعث بن بست در پیشبرد این سیاست ها شده بود. ایتالیا در حوزه یورو، دومین کشور از نظر میزان بدهکاری به شمار می آید و به همین دلیل دولت جدید قصد دارد از هر اقدامی برای افزایش بدهی ها اجتناب کند.

لوییجی دی مایو، رهبر حزب پنج ستاره، پس از توافق با نیکلا زینگارتی، رهبر حزب دموکراتیک ایتالیا، با اعلام امیدواری به خروج ایتالیا از بن بست و تنش سیاسی، اعلام کرد توافق برای تشکیل دولت جدید ابتدا باید به تایید تمام اعضای حزب پنج ستاره برسد و این کار تا روز یکشنبه انجام خواهد شد. نکته شایان توجه درباره دولت جدید ایتالیا که احتمال تداوم آن را ضعیف می کند، اختلاف نظرهای بسیار زیاد حزب دموکرات و حزب پوپولیست پنج ستاره است. شاید بتوان گفت این دو حزب که به زودی دولت جدید را در رم شکل خواهند داد، تنها در نفرت از حزب راست گرای افراطی لیگ اشتراک نظر دارند.در این میان، با وجود اینکه به نظر می رسد اکثریت اعضای حزب پنج ستاره به ائتلاف با حزب دموکرات رای مثبت دهند، در آن سو، اختلاف نظرها در حزب دموکرات آغاز شده و برخی سیاست مداران این حزب میانه، همکاری با پوپولیست های پنج ستاره را رد کرده اند. با این حال، کونته وعده داده است تمام تلاش خود را برای هدایت یک دولت متحد به کار خواهد بست؛ وعده ای که با توجه به شرایط سیاسی ایتالیا، بعید به نظر می رسد عملی شود و دولت جدید را هم باید دولتی مستعجل به شمار آورد.