آرشیو یک‌شنبه ۱۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۴
دیپلماسی
۱۵

معاون سیاسی وزارت خارجه ایران خبر داد

انعطاف نفتی آمریکا

شرق: معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه برای بازگشت ایران به اجرای کامل برجام باید خواسته های ما مانند فروش نفت و مسائل بانکی مربوط به آن تامین شود، به موضوع جی7 و سفر ظریف به فرانسه اشاره کرد و گفت: «در جریان اجلاس جی7، آقای مکرون با آقای ترامپ دیدارهایی داشتند و طرف آمریکایی برای صدور مجوز در خصوص نفت ایران انعطاف هایی نشان داده است».

سیدعباس عراقچی در گفت وگو با رادیومعارف گفت: در یک سال گذشته سیاست خارجی ما در عرصه های مختلف، سیاستی پرکار و فعال بوده است. به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه ماموریت سنگین وزارت امور خارجه مقابله با تحریم ها و بازکردن راه های تنفس برای فروش نفت و تامین ارز است، اظهار کرد: «سیاست خارجی ما در یک سال گذشته در مقابل فشار و تهاجم حداکثری آمریکا موفق بوده است».

پیش تر، پولیتیکو از بررسی گزینه هایی مبنی بر ارائه معافیت تحریم نفتی به چین خبر داده بود. طبق گزارش پولیتیکو، وزارت خزانه داری استدلال کرده بود بی توجهی چین به تحریم های نفتی، در حالی که در شرایط جنگ تجاری ابزار بیشتری برای مجازات چین بابت این اقدامات نیست، به وجهه آمریکا و ساختار تحریم ها ضربه خواهد زد. استیو منوچین با استفاده از مصوبه ای در دولت اوباما خواسته بود واردات نفت چین از ایران مشمول معافیت هایی شود که پیش تر در قانون تصویب شده است. از سوی دیگر، حرف های تازه عراقچی ممکن است به تلاش های اخیر فرانسه مربوط باشد که آخرین فاز آن در اجلاس جی7 به نمایش گذاشته شد. امانوئل مکرون که چهار روز قبل از اجلاس با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دیدار کرد و سپس دیداری از پیش تعیین نشده برای یک روز قبل از اجلاس با ظریف هماهنگ کرده بود، در میانه اجلاس نیز بار دیگر ظریف را به فرانسه دعوت کرد. در روزهای پایانی اجلاس، مکرون در نشستی خبری در کنار ترامپ از تلاش برای برقراری گفت وگو بین ایران و آمریکا صحبت کرد. در میانه صحبت های رئیس جمهور آمریکا اشاره شد که ممکن است تلاش برای برقرار مکالمه با ایران شامل پیشنهادی اقتصادی برای ایران باشد که بر پایه نفت این کشور بنا خواهد شد. عراقچی در این مصاحبه همچنین با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران در مقابل فشار حداکثری آمریکا، مقاومت حداکثری و بسیج حداکثری امکانات است، گفت: «اجازه ندادیم آمریکایی ها در مقابل ایران یک بار دیگر اجماع و ائتلاف بین المللی ایجاد کنند؛ نمونه آن کنفرانس ورشو در لهستان بود که عدم استقبال کشورها باعث شکست آمریکا شد». وی افزود: «آمریکا در سیاست خود علیه برجام و ایران، منزوی شده است».

ایسنا خبر داده امروز عراقچی برای بررسی تحولات منطقه ای و بین المللی به کمیسیون امنیت ملی مجلس می رود.