آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
سیاست
۲
دادگاه

قاضی صلواتی خطاب به متهم ردیف سوم گروه «عظام»: از «ایروانی» نترس!

«ترس و واهمه ای از آقای ایروانی نداشته باشید»؛ این جمله ای است که رییس دادگاه رسیدگی به پرونده گروه عظام خطاب به مرتضی روغنی ها، متهم ردیف سوم این پرونده گفت. در سومین جلسه دادگاه عکسی از خط دادن های عباس ایروانی، متهم ردیف اول این پرونده به متهم ردیف دوم پرونده منتشر شد که حواشی بسیاری به دنبال داشت و در نتیجه آن قاضی صلواتی در جلسه چهارم رسیدگی به این پرونده محل استقرار متهم ایروانی را تغییر داد تا از این پس نتواند با ضربه زدن به دیگر متهمان مانع از توضیحات شود و ساکت شان کند. اما ظاهرا جابه جا کردن محل استقرار او در دادگاه برای پایان دادن به این ماجرا کافی نیست و قاضی رسیدگی کننده به این پرونده حالا مجبور است، مدام به متهمان دیگر پرونده تاکید کند که نباید از «ایروانی» بترسند. در ابتدای جلسه پنجم دادگاه رسیدگی به گروه «عظام» قاضی صلواتی از مرتضی روغنی ها، متهم ردیف سوم پرونده خواست دفاعیاتش را مطرح کند. قاضی صلواتی اما در واکنش به توضیحات اولیه متهم، خطاب به او گفت:«تمام جلسات بازجویی فیلم برداری و ضبط شده و اگر لازم باشد، فیلم ها در دادگاه پخش می شود. به شما نصیحت می کنم که ترس و واهمه ای از آقای ایروانی متهم ردیف اول پرونده نداشته باشید و خیالتان از این بابت راحت باشد.» متهم روغنی ها در ادامه دفاعیاتش گفت:«همه مجوزها که عنوان شده به خاطر عدم توقف خط تولید بوده نه به جهت منفعت شرکت. فشار به ترخیص کاران برای این بوده که از توقف خطوط تولیدی جلوگیری کنند.» ریاست دادگاه به او پاسخ داد:«200 صفحه اقاریر شما موجود است. مگر می شود ضابط به شما دیکته کند و همه صادقانه بوده است. یک چیزی بگو که در ذهن بگنجد.» به گزارش ایلنا، متهم روغنی ها نیز در پاسخ گفت:«من 37 الی 38 بار بازجویی شدم. من گفتم ارتباطی نداشتم و مطالب را نمی دانم و در مورد تسهیلات بانکی حرف هایی را که زدم براساس شنیده ها بوده است.» که این ادعای او هم با واکنش صلواتی مواجه شد:«شما مدیر شرکت بودید. فیلم بازجویی هست. ما نگران نیستیم. مشت نمونه خروار است. 3 کارمند گمرک اینجا هستند که اخذ رشوه داشتند. کار شما یا جعل بوده یا رشوه. آقای روغنی ها نترس و از خدا بترس. درست است که ایروانی هزینه وکلای شما و هزینه های آنچنانی را داده ولی هر جا که فیلم بازجویی را خواستید ما حاضریم در دادگاه پخش کنیم.» قاضی صلواتی ادامه داد:«شما گفتید که مدیر شرکت باید به رییس گروه هشدار می داده که 18 درصد قطعات گازسوز است و بقیه بنزین سوز و فردا گمرک با ما برخورد می کند. راجع به این موضوع صحبت کنید.»

متهم روغنی ها در جواب به قاضی گفت:«وقتی قطعات وارد می شود ما نمی دانیم چه بخشی از سوی ایران خودرو تبدیل به بنزین سوز و چه بخشی تبدیل به گازسوز می شود. آنچه عنوان شده 100 درصد قطعات گازسوز است و اشتباه فاحش بوده است.» در ادامه جلسه دادگاه، متهم روغنی ها مدعی شد که دستور رشوه نداده است.

رییس دادگاه با قرائت اظهارات متهم خاتمی پور گفت:«این متهم می گوید، شما دستور پرداخت دو سکه به کارمند درب خروج و مدیر او را صادر کرده اید.» و باز هم روغنی ها مدعی شد اولین بار است که این مورد را می شنود. صلواتی ادامه داد:«این اظهارات خود شماست. شما گفته اید به این دلیل که قطعات با ارز دولتی پرداخت شده، مبنای قیمت گذاری با نرخ آزاد بوده که سود گروه عظام در بازار AM 30 میلیارد تومان بوده که این پول ها به جیب مردم تعلق دارد.» و متهم روغنی ها به این گفته قاضی پاسخ داد:«گروه قطعات از ارز مرجع استفاده می کنند اما قیمت در بازار براساس نرخ ارز مرجع تعیین نمی شود بلکه اساس آن رقابت است. قیمت در بازار براساس عرضه و تقاضا مشخص می شود.» متهم ردیف سوم پرونده «عظام» به پرسش قاضی مبنی بر اینکه «آیا عملکرد اشتباه گروه عظام در پرداخت رشوه و انجام قاچاق موجب گران تر شدن قیمت خودرو و افزایش آلودگی هوا نشده است» پاسخ داد:«ایران خودرو براساس برنامه تولیدی خود می گوید که چه مقدار قطعه بنزین سوز و چه مقدار قطعه گازسوز لازم دارد و این امر برعهده شرکت نبوده است. شرکت نمی تواند برنامه تولید ایران خودرو را مشخص کند و بگوید بر اساس هر آنچه من وارد می کنم، خودرو تولید کنید بلکه آنها برنامه تولیدشان مشخص است.» رییس دادگاه با اشاره به اظهارات این متهم در جلسات بازپرسی گفت:«شما دستور دستکاری در اسناد و جعل سند را صادر کرده اید.» اما متهم روغنی ها مدعی شد که تحت فشار بوده است. روغنی ها در تمام بخش هایی که دفاعیاتش را مطرح می کرد، تمام اتهامات وارده به خود را رد کرد و خود را ناآگاه از تخلفات اتفاق افتاده، دانست. در این جلسه از دادگاه شاه محمدی، نماینده دادستان تهران هم توضیحاتی را ارایه کرد که اتفاقا عباس ایروانی در بخش هایی از آن قصد دخالت و اظهارنظر داشت که با واکنش قاضی مواجه شد تا او را ساکت کند. قاضی در این راستا خطاب به این متهم ردیف اول گفت:«آقای ایروانی بدون اجازه حق صحبت ندارید؛ اینجا را با شرکت اشتباه گرفته اید.» نماینده دادستان در پنجمین جلسه دادگاه «عظام» شایعه مطرح شده از سوی برخی گروه های خاص را رد کرد. در جلسه سوم دادگاه نامی از همسر شخصی با فامیلی «ربیعی» مطرح شد که متهم به رشوه شده بود. برخی منابع خبری، این «ربیعی» را منتسب به علی ربیعی سخنگوی دولت معرفی و سعی کردند او را متهم جلوه دهند. اما علی ربیعی در نشست خبری روز دوشنبه اش این موضوع را تکذیب و اعلام کرد که همسرش فوت شده است. نماینده دادستان در این جلسه از دادگاه با رد اتهامات وارده به سخنگوی دولت توضیح داد:«ضمن تکذیب این موضوع باید بگویم آن شخص عباس ربیعی یکی از مسوولان کیفیت ایران خودرو بوده که متهم به رشوه با ارقام 50 میلیون است.» نماینده دادستان که معتقد بود این کار از جانب همکاران عباس ایروانی و با قصد ایجاد حاشیه انجام شده، خطاب به او گفت:«به شما توصیه صادقانه می کنم؛ به جای ایجاد حاشیه نسبت به دفاع ماهوی و شکلی اقدام کنید.» بعد از این توضیحات، رییس دادگاه ختم جلسه را اعلام کرد.