آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۴
جلد دوم
۷
نگاه

تهرانگردی و حفظ بناهای ارزشمند

سپیده موسوی

تهرانگردی مسوولان پایتخت اخیرا به طرح موضوعی مهم منجر شده است؛ حمایت و حفاظت از خانه های تاریخی و ارزشمند. سال ها به ویژه در منطقه بازار و اطراف آن بسیاری از خانه های تاریخی و ارزشمند از دست رفت و قربانی نوسازی و تبدیل به آپارتمان شد. در دیگر نقاط تهران هم همین اتفاق افتاد. چه بسا خانه های ارزشمندی در نقاط جدید شهر از نظر معماری و زیبایی منظر وجود داشت که به دلیل داشتن قواره بزرگ و موقعیت خوب، چوب تخریب خورد و به آپارتمان های نوساز ولی فاقد مولفه های هنری و معماری تبدیل شد. حالا در آستانه روز تهران، پیروز حناچی که خود متخصص معماری است با احمدمسجدجامعی همراه شد و از خانه هایی بازدید کرد که با تغییر کاربری حفظ و احیا شده و همچنان معماری خود را حفظ کرده اند. برای نمونه شهردار تهران به یکی از کافه های قدیمی پهنه رودکی رفت که پیش از این به انبار تبدیل شده بود. او در آنجا تاکید کرد که در منطقه 6 ، 11 و 12 خانه های قدیمی واجد خصیصه های میراثی وجود دارند که از پتانسیل فرهنگی بالایی برخوردار هستند. اگر بخش خصوصی در این حوزه سرمایه گذاری کند، ما نیز حمایت کنیم به همین دلیل در منطقه 6 و 11 گالری، کافه کتاب، موزه و... که با سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد شده در حال توسعه است.

حال موضوع از این قرار است که طرح تثبیت واحدهای با ارزش و پهنه رودکی در کمیسیون ماده 5 در حال بررسی است که غلبه آثار فرهنگی بر مسکونی مورد توجه قرار گرفته است. این کار حرکت خوبی است چراکه اقتصاد مبتنی بر فرهنگ همواره مورد توجه است و این مساله نیز به عنوان یک ابزار مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از آفت هایی که به جان شهرسازی در تهران افتاده، بی توجهی به معماری منظر و همچنین معماری بناست. آنچه پیش تر در معماری خانه ها به تعریف و خلق فضاهای خاص منجر می شد اما این روزها شاهد آن هستیم که فضایی مربع یا مستطیل فقط از این منظر نگریسته می شود که چگونه در آن دیوارها، اتاق و سرویس بهداشتی را از فضای عمومی جدا کند بی آنکه به تاثیر روابط و فعل و انفعالات اجتماعی درون فضا توجه شود. اقدام شهرداری تهران دست کم می تواند بناها و خانه هایی که دارای ارزش معماری و هنری هستند را حفظ کند تا شهروندان همچنان فرصت دیدن این نوع ساخت وسازها را داشته باشند.